Колектори, які купили валютний кредит в Україні («ФК Інвест-Кредо», «ФК Женева»)

Фонд гарантування вкладів фізосіб продав активи на мільярди гривень. Які колектори купили кредити фізичних осіб?


   З початку банківської кризи 2014-15 років Фонд гарантування вкладів (ФГВФО) виплатив вкладникам 94 банків-банкрутів близько 90 млрд грн компенсацій. Повернути ці гроші не вийшло: при номінальній вартості активів банків під керуванням ФГВФО в 500 млрд грн, Фонд зміг заробити від їх продажу всього 20 млрд грн - менше 5%.
   У планах Фонду на найближчі два роки - завершити ліквідацію виведених раніше з ринку 83 банків. Серед них - колись найбільші Дельта, Надра, Фінанси і Кредит та Платинум.

 Які колектори купили кредити та скільки на цьому заробляють?

   Найбільші колектори, які купили найбільшу кількість валютних кредитів («ФК Фінмарк», «ФК Інвест-Кредо», «ФК Женева»)
Якщо ви хочете домовитись з колекторами, вам корисна буде стаття: «Як домовитись з колекторами в Україні»
   З 2017 року Фонд гарантування реалізує "погані" активи (non-performing loans - NPLs) банків-банкрутів через систему Prozorro.Продажі. Але розпродаж все одно проходить досить мляво. Заявлена Фондом балансова вартість цих активів - 500 млрд грн, оцінна - приблизно в п'ять разів нижче.
   Всі колектори виявились професійними учасниками ринку проблемних боргів, яких цікавлять права вимоги за кредитами компаній і фізосіб в найбільших збанкрутілих банках.
   Структура власності цих фірм мало інформативна, але ми спробували знайти цікаві факти і зв'язку.
Вам буде корисна стаття: «Як колектори забирають квартири?»
   "Наприклад, купує фінкомпанія портфель, який замовляє якийсь інвестор. В цьому портфелі є кілька кредитів, які можна запропонувати викупити далі - або самого боржника, або тим, хто хоче йому" насолити ". Перепродаж кредитів зацікавленим особам - це найбільш оптимальний спосіб отримання прибутку ", - розповідає Олександр Гром, керуючий партнер компанії Фінактів.
   Іншими активними учасниками аукціонів Фонду виступають колектори. Вони скуповують пули кредитів фізосіб і потім намагаються активно "обробляти" позичальників.
   На українському ринку колекторські компанії («ФК Фактор плюс», «ФК Фінтайм», «ФК Довіра та гарантія», «ФК Горизонт»), відчувають себе цілком вільно: до останнього часу тут не було профільного регулювання, законопроект про колекторську діяльність Верховна Рада прийняла в першому читанні тільки минулого тижня.
   Великі обсяги боргів українців перед банками-банкрутами та щодо незарегульованих правове поле зацікавили і закордонних колекторів.

Слабка конкуренція між колекторами, які купують валютні кредити

   Після того, як Фонд гарантування почав укрупнювати лоти, дозволити собі участь в торгах можуть лише "монстри" з великим капіталом.
"Фонд гарантування, збільшуючи портфелі, дає можливість працювати на ринку тільки кільком компаніям, тобто ринок складно назвати конкурентним", - говорить колектор.
   У цьому числі він називає Фінмарк, Женеву, Весту і додає, що ФГВФО "підіграє" їм - тільки у великих компаній є гроші на покупку великих лотів.
   Згоден з ним і Харченко з Morgan Capital. Він перераховує ще пару компаній: Укрборг, Вердикт Фінанс, Concorde Capital і Альфа Банк.
   Це дійсно так, але є винятки. У топ потрапили компанії, створені в 2016 році - в самий розпал продажу активів, які перебувають в управлінні Фонду.
   Великі пули можуть коштувати 1-2 млрд грн, зазначає глава Фінактив. Причому половина портфеля буде містити "сміття", який Фонду "нікуди дівати".
   Майбутнє ринку купівлі кредитів колекторами («ФК Авістар», «ФК Кредит-Капітал», «ФК Дніпрофінансгруп»)

Mayorov V1 1
   У найближчі роки на ринок можуть зайти ще з десяток іноземних компаній, говорить Тарас Козак, президент інвестгрупи Універ. У чому їх інтерес? Зарубіжні компанії приваблює не тільки велику наявність проблемних кредитів, а й потенційне їх збільшення в майбутньому, пояснює Козак. Причина - високі ставки кредитування.
   Разом з тим, не всі згодні, що іноземці зможуть істотно змінити правила гри.
Що потрібно зробити, щоб вторинний ринок з'явився? Чіткої відповіді поки немає: на поверхню періодично виходять різні ідеї, наприклад, зі створення bad banks, які зайнялися б активами Фонду та діючих банків.
   У 2017 році НБУ спільно з ЄБРР навіть розробили законопроект "Про діяльність по управлінню заборгованістю", який створює базис для роботи таких компаній на українському ринку.

Довідка про закриття кредиту з ІНВЕСТ-КРЕДО (дисконт закриття 55% від вартості квартири)

InvestKredo