Виграли судовий процес та визнали кредитний договір та договір іпотеки недійсними - ОТП Банк

Якщо у вас існує проблемний кредит – ця стаття саме для вас.

 

Korotya advokat

Якщо у вас виникають запитання: як визнати кредитний договір недійсним, як визнати договір іпотеки недійсним, як виграть суд у банку по кредиту, як судитися з ОТП банком, як не повертати і не платити кредит, як списать, анулювать кредит, як кинуть банк, оскільки він вас кинув, для чого і як подать в суд на банк, то інформація в цій стаття вам знадобиться.

Партнер  Юридичної компанії «Майоров, Нерсесян та партнери», кредитний адвокат Роман Коротя супроводжував, як один із представників, справу про визнання кредитного та іпотечного договорів недійсними.

Спір виник відносно наступної ситуації: між позичальником-фізичною особою та ОТП банком був укладений кредитний договір, за умовами якого були надані швейцарські франки. В забезпечення виконання вказаного кредитного договору був укладений договір іпотеки за яким були передані в іпотеку житловий будинок і земельна ділянка. Внаслідок значного знецінення національної валюти порівняно з валютою кредиту у позичальника зникла можливість погашати кредит і виникла прострочена заборгованість за кредитом. Був поданий позов до суду про визнання вказаних договорів недійсними.

Суд першої інстанції позов задовольнив та визнав недійсним укладений з ОТП Банком, правонаступник ОТП Факторинг Україна, кредитний договір та договір іпотеки. Рішення грунтувалося на висновку економічної експертизи, проведеної в межах судового процесу, яка визначала, що розрахунокові дані сукупних витрат позичальника зазначені в додатках до кредитного договору не відповідають фактичним витратам, а також швейцарські франки, які становлять валюту зобовязання, згідно висновку експерта не видавалися. Суд апеляційної інстанції рішення суду сказував, але рішення суду першої інстанції стало тим фактором, який сприяв уступкам отп банку в сторону списання значного розміру заборгованості і була підписана взаємовигідна реструктуризація кредитної заборгованості. Внаслідок цього клієнт не виявив бажання подавати касаційну скаргу.

Якщо Ви боржник по кредиту і у Вас проблеми по кредиту, зверніться за номерами телефону, що зазначені вище, та отримайте адвокатську консультацію.

Нижче будуть надані для ознайомлення та використання фотокопії відповідного судового рішення про задоволення позову та його варіант з реєстру судових рішень.

 

Справа №  1008/6464/12

Провадження №  2/362/62/14

Р  І  Ш  Е  Н  Н  Я

І М Е Н Е М     У  К  Р  А  Ї Н И

29.09.2014 року Васильківський міськрайониий суд Київської області у складі: головуючого судді Грибанової Ю.Л.      

при секретарі  Вакуленко О. О., Диптан Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Василькові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до  Публічного акціонерного  товариства  «

ОТП Банк» , Товариства з обмеженою відповідальністю  «ОТП Факторинг Україна», третя особа Національний банк України  про визнання  кредитного договору недійсним,-

в с т а н о в и в:

Позивач звернулася до суду з позовом до ПАТ «ОТП Банк»,  просить:

- визнати кредитний  договір недійним на підставі  ст. 233 ЦК України, як правочин, який був укладений нею під впливом тяжких  обставин, а саме:  загроза  втрати житла  та інших  істотних  обставин

- застосувати наслідки  недійсності  нікчемного  правочину  та застосувати  односторонню  реституцію, а саме:  зобов"язати  банк  повернути  сплачені  по  кредитному договору  тіло кредиту, відсотки, пеню  штрафні санкції, комісії, тощо;

- зобов"язати  відповідача  відшкодувати  збитки  та матеріальну шкоду, заподіяну банком та СК  Наста  в сумі  309 894,20 грн.  готівкою  через  касу банку, чи зарахувати всю суму заборгованості на погашення  основної  частини  кредиту;

- визнати кредитний договір недійсним в частині  умов кредитного  договору (п.3 -плаваюча процентна ставка), визнати  всі доповнення  до кредитного договору недійсними в частині  визначення процентної  ставки, вважати умовою  Кредитного договору  фіксований  відсоток, який  зазначений в договорі;

- вважати валютою зобов"язання  позичальника  гривню на підставі  порушення  банком  п.2.1.1 Кредитного договору;

- визнати недійсним договір іпотеки № PCL - 006/1641/2007  та додатковий  договір № 1 до Договору  іпотеки № PCL - 006/1641/2007, зареєстрований  в  реєстрі за номером 5233 від 29.09.2011 року;

- зобов"язати  приватного  нотаріуса ОСОБА_2  Київського  міського  нотаріального округу   виключити  з реєстру іпотеку та з  єдиного  реєстру заборон  відчуження  об"єктів  нерухомого  майна  заборону  відчуження  нерухомого  майна, яке  було  передано в іпотеку за Договором  іпотеки № PCL - 006/1641/2007, укладеним між  ОСОБА_1 та відповідачем ЗАТ "ОТП Банк"  25.09.2007 року,  а саме: житловий  будинок АДРЕСА_1 Васильківського району.

          В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що  між нею та ЗАТ  " ОТП Банк"  25.09.2007 року  укладений  Кредитний договір № PCL - 006/1641/2007,  згідно  якого  відповідач  повинен був  надати їй кредит у сумі 190000,00 швейцарських франків на строк  до 25.09.2027 року під процентну ставку - фіксований  відсоток 4,49 % + FIDR.

Крім того,  з банком було укладено договір іпотеки № PCL - 006/1641/2007, згідно  якого  вона передала  в  іпотеку  банку  нерухоме майно  - житловий будинок АДРЕСА_1 Васильківського району Київської області.

Умови  кредитного договору  суперечать  Закону України " Про  захист  прав споживачів" та Цивільного Кодексу  України, згідно яких у разі надання кредиту в іноземній валюті  банки зобов"язні під час  укладання  кредитного  договору  письмово  попередити  позичальника, що він несе  валютні  ризики  під  час виконання  зобов"язань за кредитним договором (п.3.8. Правил  надання банками України інформації),  всупереч  вказаній нормі  банк  не попередив  її  про те,  що вона  несе   валютні  ризики і не зазначив це в Договорі.  

Крім того, банк порушив умови кредитного договору - не надав їй 190000,00 швейцарських франків для  придбання  нерухомого майна, через їх відсутність у банку їй надали  гривні, чим ввели її в оману. Всі  платежі  за кредитом вона робила теж в гривнях.

Правочин був укладений  під впливом   тяжких  обставин - загроза втрати житла, оскільки вона  продала квартиру в м. Києві , дала завдаток в розмірі  35359 грн., тому мусила брати кредит на невигідних для неї умовах.

Банк також ввів її в оману незрозумілою процентною ставкою, не зазначив в договорі  сукупну вартість кредиту  з урахуванням  процентної ставки, не мав права змінювати  розмір процентів в односторонньому порядку. Банк вимагав від неї страхування іпотеки в СК Наста, а коли вона заявила про страховий випадок, СК Наста  не  виплатила страхове відшкодування, не допоміг в отриманні страхового відшкодування і банк, через що вона змушена була  ліквідувати наслідки страхового випадку за власний рахунок.

Судом за клопотанням представника позивача до участі в справі залучені  співвідповідачем  ТОВ «ОТП Факторинг Україна» та третьою особою  Національний банк України.

В процесі розгляду справи представник позивача  зменшив позовні вимоги, просить :

-  визнати Кредитний договір № МЛ-006/1641/2007  від  25 вересня 2007 року   недійсним;

- визнати недійсним Договір іпотеки № PCL-006/1641/2007 та Додатковий Договір №1 до договору іпотеки  № PCL-006/1641/2007 , зареєстрований в Реєстрі за №5233 від 29.09.2011 року;

-  судові витрати покласти на відповідача .

Представник позивача в судовому засіданні повністю підтримав зменшені позовні вимоги, посилаючись на те, що при укладенні  спірного кредитного договору банком не було дотримано вимог  діючого законодавства України, зазначених в ст.ст. 203,230 Цивільного Кодексу  України,  в Законі України  «Про захист прав споживачів»  та Правилах  надання  банками України інформації споживачу про умови кредитування та сукупну вартість кредиту  затверджених Постановою Правління НБУ 10.05.2007 року за № 168. Позивач  свій позов обґрунтовує  тим, що , як це стало відомо їй з Висновку проведеної судом економічної експертизи , всупереч зазначеним нижче нормам  банком не було   надано їй , як споживачу,  у письмовій формі  усієї необхідної, достатньої   та вичерпної    інформації для здійснення нею  свідомого вибору , повідомлена їй банком до укладання договору інформація виявляється  недостовірною , а відтак  її волевиявлення  щодо укладання договору формувалося під впливом омани з боку банку , який повідомив  їй  до укладання договору  неправдиві та недостовірні відомості та приховав від неї важливу інформацію , яка стосується плати за кредит, вказав у договорі занижені значення показників суттєвих умов договору, у тому числі  щодо реальної відсоткової ставки та кінцевої загальної суми  здорожчання для неї кредиту, чим ввів в оману  . В зв»язку з тим, що про порушення своїх прав позивач дізналася з висновку експертизи, вона не пропустила строк позовної давності, на що посилається представник відповідачів.

Представник відповідачів ПАТ «ОТП Банк» та ТОВ «ОТП Факторинг Україна» позовні вимоги не визнала,  заперечуючи   наявність вказаних позивачем обставин,  просить  застосувати наслідки спливу строку      позовної давності.

Третя особа до суду не з»явилася , подала письмову заяву з проханням слухати справу без неї, посилаючись на те, що позовні вимоги не стосуються діяльності Національного банку України.      

Вислухавши пояснення представників сторін,  дослідивши письмові матеріали справи, суд прийшов до висновку про те, що зменшені позовні вимоги повністю підлягають  до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно  кредитного договору  № ML - 006/1641/2007 від 25.09.2007 року ( том 1, а.с.15-23),  укладеного між Закритим акціонерним товариством «ОТП Банк», правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство «ОТП Банк», та ОСОБА_1 (позичальник), банк надає позичальнику кредит в розмірі 190000,00  швейцарських франків  на придбання  нерухомого майна до 25.09.2027 року, зі сплатою фіксованого  відсотку  4,49% + FIDR, повернення  кредиту  та сплата  процентів  здійснюється  шляхом  сплати позичальником  ануїтентних платежів (сума  кредиту  та нарахування  процентів  щомісяця  погашається  рівними  частинами  протягом   всього строку  дії кредитного договору).

Додатковими  договорами до кредитного договору  № PCL - 006/1641/2007 від 25.09.2007 року - від 19.03.2009 року, від 25.05.2009 року, від 25.01 .2011 року, від 16.09.2011 року, від 29.09.2011 року  (том 1, а.с.42- 64) змінювалися фіксовані процентні ставки.

Договір іпотеки № PCL- 006/1641/2007 від 25.09.2007 року (том 1, а.с.24-29),   укладений між  Закритим акціонерним товариством «ОТП Банк», правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство «ОТП Банк», та ОСОБА_1 (іпотекодавець), свідчить про те, що  ОСОБА_1 для забезпечення   повного  та своєчасного  виконання  нею боргових  зобов"язань за кредитним договором №ML- 006/1641/2007 від 25.09.2007 передає в іпотеку  Банку  нерухоме майно - житловий будинок  АДРЕСА_1 та земельну ділянку площею 0,1285 га, кадастровий номер НОМЕР_1 01 010 0005 для будівництва, обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд , що розташована по АДРЕСА_1 Васильківського району Київської області, власником яких вона є відповідно до  договорів купівлі -продажу  від 25.09.2007 року, право власності на домоволодіння зареєстроване за нею 11.02.2008 року , що підтверджується витягом  про реєстрацію права власності  на нерухоме майно.

Додатковим договором №1 до договору іпотеки  № PCL-006/1641/2007 , зареєстрованим в Реєстрі за №5233 від 29.09.2011 року внесені зміни, згідно яких кредитний договір  № ML - 006/1641/2007 , укладений сторонами 25.09.2007 року зі всіма існуючими та майбутніми змінами та доповненнями; боргові зобов"язання - всі зобов"язання  іпотекодавця  перед іпотекодержателем по сплаті останньому будь-яких сум, що виникають згідно з положеннями кредитного договору та як це визначено кредитним договором (том 1, а.с.94).

Відповідно до договору факторингу та Договору про відступлення права вимоги,  укладених 22.02.2013 року  між  ТОВ ОТП  Факторинг та   ПАТ «ОТП Банк»,  ПАТ «ОТП Банк»  відступив   права  вимоги  на Кредитний  портфель  ТОВ  «ОТП Факторинг» , в тому числі  і за  кредитним договором  № ML-006/1641/2007 від 25.09.2007 року та договором іпотеки  № РСL-006/1641/2007 від 25.09.2007 року ( том 1, а.с. 167- 190).

        

Відповідно до пп."а" п.3.3. Правил надання  банками України інформації споживачу про умови кредитування та сукупну вартість кредиту , затверджених постановою Правління НБУ 10.05.2007 року за № 168  встановлено , що реальна процентна ставка  (у процентах річних), має  точно дисконтувати   всі  майбутні  грошові платежі споживача за кредитом до чистої  суми  виданого  кредиту.

Відповідно до  висновку  судової економічної експертизи  № 1/14 від 07.07.2014 року загальна  кінцева вартість   кредиту у  визначеній  та запропонованій  банком ОСОБА_1  сумі при   базових  умовах  кредитування, викладених банком  у договорі  та в Інформації  про умови  кредитування,   не відповідає  обрахованій та вказаній Банком  у кредитному договорі № ML-006/1641/2007 від 25.09.2007 року ,  графіку  платежів,  ануїтентний  платіж  в визначеній  банком сумі  не відповідає  базовим умовам кредитування  при відсотковій ставці, визначеній в розмірі 4,49% + FIDR.  Надана банком  ОСОБА_1  інформація щодо  кінцевої  сукупної  вартості   кредиту  для   здійснення   позичальником  вибору  схеми  кредитування  із врахуванням  абсолютного значення  здорожчання  для  неї  вартості не відповідає  інформації, наданій  банком ОСОБА_1  Графіки  повернення кредиту та сплати відсотків  складено  без урахування  вимог " Правил  надання  банками України  інформації споживачу про умови  кредитування та сукупну  вартість  кредиту".

Висновки експертизи відносяться до належних засобів доказування, відповідачами не спростовані, тому ставити цей висновок під сумнів чи не враховувати при винесенні рішення у суду нема підстав .

Під час укладання кредитного договору банк приховав від позичальника інформацію щодо кінцевої сукупної вартості кредиту для здійснення позичальником свідомого вибору схеми кредитування, а також вказав у договорі занижені значення показників суттєвих умов договору, чим ввів в оману позивача щодо реальної відсоткової ставки, абсолютного значення здорожчання кредиту та кінцевої загальної суми кредиту, яку позивач сплатив би банку, проводячи оплату встановленими у договорі розмірами  щомісячних платежів у визначеній у договорі кількості таких платежів.

Таким чином , факт приховання банком важливої інформації перед підписанням договору, невідповідність встановлених між сторонами у договорі умов фактичним  є введення в оману позивача.    

При вирішенні даної  справи судом враховується також  правові позиції  Конституційного Суду України , викладенні в його Рішення  від  10 листопада 2011 року по справі  № 1-26/2011  за № 15-рп/2011 в якому Конституційний Суд України  вказує, що                              споживачу, як правило, об'єктивно  бракує знань, необхідних для здійснення правильного вибору товарів (робіт, послуг) із запропонованих на ринку, а також для оцінки  договорів щодо їх придбання, які нерідко мають вид формуляра або іншу стандартну форму (частина перша статті 634 Кодексу). Отже, для споживача існує  ризик помилково чи навіть унаслідок уведення його в оману придбати  не потрібні йому кредитні послуги. Тому держава забезпечує особливий захист більш слабкого суб'єкта економічних відносин, а також фактичну, а не формальну рівність сторін у цивільно-правових відносинах."

Тому посилання  представника відповідачів  про  те, що позивач могла  перевірити після укладання договору відповідні відомості не заслуговують на увагу .  

В матеріалах справи відсутні та відповідачами суду не надані   документів щодо визначення  та документального підтвердження  ставки FIDR ,  як на момент укладання договору  25.09.2007р. , так і у подальшому,  правила , за якими змінюється реальна процентна ставка з урахуванням усіх майбутніх платежів  позичальника  кредитний договір  також  не містить.

Згідно вказаного банком та повідомленого позивачу в графіку №1 до кредитного договору сума кредиту складає 190000,00 швейцарських франків  і за 240 платіжних періодів підлягають виплаті  сума кредиту і відсотки за користування кредитними коштами у розмірі 223862,74 швейцарських франків.

Зазначеним графіком платежів розподілено  ануїтентні  платежі позичальника протягом періоду з 25.09.2007р. по 25.09.2027 року по погашенню основної суми кредиту (тілу) і відсотках щомісяця  в сумі 1724,46 швейцарських франків , що складає  загальну суму 413870,40 швейцарських франків . Отже, як зазначає експерт, згідно розрахунку  позичальник повинен був би погасити кредит за меншу кількість  платіжних періодів, а  в разі сплати позичальником  щомісячного  ануїтентного  платежу  в розмірі   1724,46 швейцарських франків, позичальник за весь термін кредитування (240 місяців) сплатить банку на 10779,64 швейцарських франків більше .      

Згідно п.п.1.7.2., 1.7.2.2  Кредитного договору  позичальник вважається таким, що отримав кредит, після зарахуванням банком кредитних коштів на поточний рахунок позичальника.  

Банк посилається на отримання позичальником  кредиту саме у швейцарських франках, в яких і проводилися нарахування .

Позивач же заперечує це, посилаючись на отримання кредиту в гривнях.

Суд вважає, що позивачем доведено неотримання нею кредиту у швейцарських франках, оскільки банком не надані  первинні бухгалтерські документи, які б підтверджували  передачу ним ОСОБА_1 згідно вказаного вище  кредитного договору  від 25.09.2007 року  грошових коштів у сумі 190000 швейцарських франків  .

Це підтверджується і висновком експерта, згідно якого документальне оформлення операцій з видачі банком кредиту ОСОБА_1  у швейцарських франках на її поточний рахунок чи/або видачу їй  з її   рахунку  готівкових коштів у вказаній іноземній валюті з каси ЗАТ "ОТП Банк" за кредитним договором № МL-006/1641/2007 від 25.09. 2007р. документально та нормативно  не підтверджується.  

Із врахуванням всіх досліджених доказів по справі в їх сукупності суд прийшов до висновку про те, що при укладанні кредитного договору  №МЛ-006/1641/2007 від 25.09.2007 року  банк не надав споживачу ОСОБА_1  у письмовій формі  усієї необхідної, достатньої   та вичерпної    інформації для здійснення нею  свідомого вибору , повідомлена банком до укладання договору інформація є  недостовірною , а відтак  її волевиявлення  щодо укладання договору формувалося під впливом омани з боку банку , який  приховав від неї важливу інформацію , яка стосується плати за кредит, вказав у договорі занижені значення показників суттєвих умов договору, у тому числі  щодо реальної відсоткової ставки та кінцевої загальної суми  здорожчання для неї кредиту, чим ввів в оману, а тому кредитний договір слід визнати недійсним з моменту його вчинення.

У зв»язку з визнанням недійсним кредитного договору підлягають визнанню недійсними і договір іпотеки № РСL-006/1641/2007 та Додатковий Договір до нього  №1 , зареєстрований  в Реєстрі за номером 5233 від 29.09.2011 року, які укладені в забезпечення виконання кредитного договору.

Суд погоджується з доводами представника позивача, що про наявність вказаних  обставин позивач довідалася лише під час розгляду  справи . В справі є наявними Висновок  економічної експертизи ,  якою  підтверджуються обставини , на які й посилається позивач .  За наведених обставин суд не вбачає підстав для задоволення заяви представника відповідача про застосування наслідків пропуску строку позовної давності .

На підставі наведеного, ст..ст.230 ч.1, 203.ч.3, 638, 1054, 256, 257, 258 ч.3, 261, 264, 267  Цивільного кодексу України, керуючись ст..ст.3,10, 212-215, 292, 294 ЦПК України,    с  у  д,-                                             

В И Р І Ш И В:         

Позов задовольнити повністю.

Визнати недійсним      кредитний договір №МЛ-006/1641/2007 від 25.09.2007 року, укладений між Закритим акціонерним товариством      "ОТП Банк", правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство "ОТП Банк" та ОСОБА_1.

Визнати недійсним      договір іпотеки № РСL -006/1641/2007 від 25.09.2007 року, укладений між      Закритим акціонерним товариством      "ОТП Банк", правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство "ОТП Банк" та ОСОБА_1 та Додатковий договір №1 до договору іпотеки № РСL -006/1641/2007 від 29.09.2011 року, укладений між Закритим акціонерним товариством      "ОТП Банк", правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство "ОТП Банк" та ОСОБА_1,           зареєстрований в Реєстрі за номером 5233.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Київської області через Васильківський міськрайонний суд.

СУДДЯ                                                                      ГРИБАНОВА  Ю.Л.