Виграли судовий процес та визнали недійсними торги з реалізації іпотеки - Укрінбанк

Ця стаття знадобиться тим хто має проблеми з виплатою кредиту і іпотечне майно банк вже продав з торгів.

 

Korotya advokat

Якщо у вас виникають запитання: як визнати недійсними прилюдні торги з реалізації іпотечного майна, як виграти суд в Укрінбанк, як скасувати електронні торги, як вести себе з банком якщо майно вже продано з торгів, аукціону, як відсудити у банку майно, як вивести іпотеку з під удару, то ця стаття вам стане у нагоді.

Спір виник відносно квартири, яка була реалізована на прилюдних торгах. Опис ситуації полягає в наступному:

Між ПАТ Український інноваційний банк та підприємством був укладений кредитний договір, за яким була надана в кредит іноземна валюта – долар США.В забезпечення вказаного договору в іпотеку була передана квартира.

Підприємство почало прострочувати виплати за кредитом і Банк запустив процедуру відібрання квартири. Був вчинений виконавчий напис нотаріуса, який відразу банк направив до виконавчої служби, з подачі якої торгуючою організацією ПП Нива В Ш, була реалізована на прилюдних торгах вказана квартира.

На цій стадії ми розпочали здійснювати захист людей, яких позбавили житла.

Нами були подані позови про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню та про визнання публічних торгів недійсними. Судовий процес про скасування виконавчого напису нотаріуса закінчився на нашу користь – позов був задоволений в повному обсязі. На цей час судовий процес про визнання торгів недійсними ще не закінчився. Нами були змінені підстави позову про визнання торгів недійсними, а саме було додано до позову таку підставу як те, що вони були проведені на підставі виконавчого напису, який в судовому порядку визнаний незаконним.

Суди першої та апеляційної інстанції відмовили нам в задоволенні вказаного позову про скасування торгів, але суд касаційної інстанції став на нашу сторону і спустивши справу на новий розгляд до суду першої інстанції, втановив ту обставину, що незаконність виконавчого напису нотаріуса (що ми встановили в іншому судовому процесі) є підставою для висновку про незаконність торгів, а тому і підставою для задоволення позову про скасування цих торгів.

Суд першої інстанції, на новий розгляд до якого потрапила справа, звісно задовольнив позов, визнав недійсними прилюдні торги з реалізації іпотечного майна та витребував назад у власність незаконно вилучену квартиру.

Також потрібно зазначити, що ця квартира виведена взагалі та назавжди з під удару і залишиться у власності її дійсних власників оскільки нами ліквідована юридична особа, яка є позичальником, а відповідно до законодавства ліквідація особи тягне за собою припинення кредитного зобов’язання, а також припинення іпотечного зобов’язання.

Захист клієнта в цій справі здійснювали партнери Юридичної компанії «Майоров, Нерсесян та партнери», юристи по кредитним спорам  Роман Коротя, Василь Майоров та Шворак Анна.

Ви можете зателефонувати за номерами телефону, що зазначені вище та отримати консультацію з приводу вашої кредитної проблеми.

 Нижче будуть надані для ознайомлення та використання фотокопії відповідного судового рішення та його варіант з реєстру судових рішень.

 

Державний герб України
РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ун. № 759/18852/14-ц

пр. № 2/759/106/16

19 січня 2016 року Святошинський районний суд м. Києва у складі:

головуючого-судді - Борденюка В.В.,

при секретарі - Трегубенку М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Відділу державної виконавчої служби Святошинського РУЮ у м.Києві, ОСОБА_4, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Служби у справах дітей Святошинської районної у м.Києві державної адміністрації, ОСОБА_5, законним представником якої є ОСОБА_6, ПАТ «Укрінбанк» про визнання прилюдних торгів недійсними, повернення майна з чужого незаконного володіння і визнання права власності,

В С Т А Н О В И В :

У грудні 2014 року позивачі звернулись до суду із позовом, у якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просили визнати недійсними прилюдні торги від 23 квітня 2012 року з продажу квартири АДРЕСА_1, визнати недійсним протокол про проведення прилюдних торгів від 23.04.2012 року, акти державного виконавця про проведення прилюдних торгів, свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів від 04.05.2012 року.

Крім того, позивачі просили витребувати на їх користь по 1/3 частині квартири АДРЕСА_1 від ОСОБА_4 і визнати за ними право власності на вказану квартиру.

У судовому засіданні ОСОБА_1 та представник інших позивачів, ОСОБА_7, підтримали вимоги даного позову.

Представник відповідача і третя особа у справі - ОСОБА_6 проти задоволення позову заперечувала повністю.

Представник ВДВС Святошинського РУЮ м. Києва до суду не з'явився та направив суду письмові пояснення.

Представник служби у справах дітей Святошинського району м. Києва направив суду письмові пояснення, в яких просить винести рішення в інтересах дітей.

Заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення вимог даного позову, враховуючи наступне.

Рішенням Святошинського районного суду м. Києва від 14 червня 2013 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду м. Києва від 19 вересня 2013 року, у задоволенні позову ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відмовлено.

Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17 вересня 2014 року рішення Святошинського районного суду м. Києва від 14 червня 2013 року та ухвалу апеляційного суду м. Києва від 19 вересня 2013 року скасовано, а справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції.

Як вбачається із матеріалів справи і встановлено судом, 30 вересня 2008 року між АТ «Український інноваційний банк» та ТОВ «Торговий дім «Байкал» було укладено кредитний договір, відповідно до умов якого позичальник отримав кредит у розмірі 547 тис. грн. з кінцевим строком повернення до 29 вересня 2009 року зі сплатою 20 % річних. На забезпечення виконання зобов'язань за вказаним договором між АТ «Український інноваційний банк», ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 було укладено договір іпотеки, предметом якої була квартира АДРЕСА_1.

22 червня 2011 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Кучеренко Н.П. було видано виконавчий напис, яким запропоновано звернути стягнення на зазначену квартиру у рахунок погашення заборгованості за кредитним договором від 30 вересня 2008 року.

Постановою державного виконавця відділу державної виконавчої служби Святошинського районного управління юстиції у м. Києві від 20 вересня 2011 року було відкрито виконавче провадження з виконання цього виконавчого напису.

23 квітня 2012 року відбулися прилюдні торги з реалізації належної ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 квартири АДРЕСА_1, за результатами проведення яких переможцем стала ОСОБА_4.

Закон України «Про виконавче провадження» визначає загальні правові основи організації та діяльності державної виконавчої служби, її завдання та компетенцію, а також учасників виконавчого провадження, закріплює їхні права та обов'язки, у тому числі право стягувачів і боржників та інших учасників виконавчого провадження на оскарження дій (бездіяльності) державного виконавця та порядок цього оскарження.

Питання щодо здійснення підготовки державним виконавцем та проведення прилюдних торгів з реалізації нерухомого майна, а також реалізації арештованого майна визначені у пп. 5.11, 5.12 Інструкції про проведення виконавчих дій, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 15 грудня 1999 року № 74/5 і зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 15 грудня 1999 року за № 865/4158, яка розроблена на виконання Закону України «Про виконавче провадження» і визначає умови та порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до Закону, інших нормативно-правових актів підлягають примусовому виконанню в разі невиконання їх у добровільному порядку.

Правовий аналіз положень указаного Закону та Інструкції свідчить про те, що вони не встановлюють порядку та правил проведення прилюдних торгів, а лише закріплюють, як і ст. 650 ЦК України, такий спосіб реалізації майна, як його продаж на прилюдних торгах, і відсилають до інших нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України та Міністерства юстиції України, якими визначається порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого майна.

Правила проведення прилюдних торгів визначені Тимчасовим положенням, за яким прилюдні торги є спеціальною процедурою продажу майна, за результатами якої власником майна стає покупець, який у ході торгів запропонував за нього найвищу ціну.

Тимчасовим положенням передбачені певні правила проведення прилюдних торгів, а саме: правила, які визначають процедуру підготовки, проведення торгів (опублікування інформаційного повідомлення певного змісту про реалізацію нерухомого майна; направлення письмового повідомлення державному виконавцю, стягувачу та боржнику про дату, час, місце проведення прилюдних торгів, а також стартову ціну реалізації майна); правила, які регулюють сам порядок проведення торгів та ті правила, які стосуються оформлення кінцевих результатів торгів.

Таким чином, виходячи з аналізу правової природи процедури реалізації майна на прилюдних торгах, яка полягає в продажу майна, тобто в забезпеченні переходу права власності на майно боржника, на яке звернено стягнення, до покупця - учасника прилюдних торгів, та ураховуючи особливості, передбачені законодавством щодо проведення прилюдних торгів, складання за результатами їх проведення акта про проведення прилюдних торгів є оформленням договірних відносин купівлі-продажу майна на прилюдних торгах, а відтак є правочином.

Отже, ураховуючи те, що відчуження майна з прилюдних торгів відноситься до угод купівлі-продажу, така угода може визнаватись недійсною в судовому порядку з підстав недодержання в момент її вчинення вимог, які встановлені ч.ч. 1-3 та 6 ст. 203 ЦК України (ч. 1 ст. 215 цього Кодексу).

Рішенням Святошинського районного суду м. Києва від 18 липня 2012 року виконавчий напис нотаріуса, зареєстрований у реєстрі за №3293 на договорі іпотеки нерухомого майна від 30.09.2008 року про стягнення з позивача грошових коштів у розмірі 782 837 грн. 65 коп. суми боргу за кредитною угодою №748 від 30.09.2008 року визнано таким, що не підлягає виконанню.

За змістом пункту 4 частини 2 статті 17 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження здійснюється на підставі виконавчих написів нотаріусів.

Відтак, визнання вказаним рішенням Святошинського районного суду м. Києва від 18 липня 2012 року таким, що не підлягає виконанню виконавчого напису нотаріуса на договорі іпотеки нерухомого майна від 30.09.2008 року свідчить про те, що оспорювані прилюдні торги, 23 квітня 2012 року, були проведені на підставі виконавчого документу, який не підлягав виконанню, що свідчить про незаконність і недійсність правочину із купівлі-продажу предмету іпотеки, що був оформлений із складенням державним виконавцем акту №352/19 від 27.04.2012 року про прилюдні торги з продажу квартири і видачею приватним нотаріусом свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів, 04.05.2012 року.

На ці обставини звернув суд касаційної інстанції у своїй ухвалі від 17 вересня 2014 року, як на підставу постановлених у даній справі рішення Святошинського районного суду м. Києва від 14 червня 2013 року та ухвали апеляційного суду м.Києва від 19 вересня 2013 року.

Викладене є підставою для визнання складеного державним виконавцем акту №352/19 від 27.04.2012 року про прилюдні торги з продажу квартири незаконним і визнання недійсним свідоцтва приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Т.Тарасюком про придбання майна з прилюдних торгів, виданого, 04.05.2012 року і зареєстрованого у реєстрі за №305, яким посвідчено право власності ОСОБА_4 (іпн - НОМЕР_1) на трикімнатну квартиру НОМЕР_5, житловою площею 41,80 кв.м., загальною площею 70,70 кв.м., що знаходиться у АДРЕСА_1.

Задоволення позову у цій частині є підставою для задоволення позовних вимог і щодо витребування з володіння ОСОБА_4 на користь позивачів трикімнатної квартири НОМЕР_5, житловою площею 41,80 кв.м., загальною площею 70,70 кв.м., що знаходиться у АДРЕСА_1.

Вказана квартира належала позивачам на підставі Свідоцтва про право власності, виданого в м.Києві 26.03.1998 року Головним Управлінням житлового забезпечення Київської міської державної адміністрації від 26.03.1998 року серія НОМЕР_6.

Зважаючи на недійсність оспорених прилюдних торгів, на яких ОСОБА_4 придбала вказану квартиру, суд дійшов висновку про те, що не відбулося і переходу права власності на неї до відповідачки, що свідчить про необхідність витребування квартири на користь її власників - позивачів у справі, що є способом судового захисту майнових прав суб'єктів спірних правовідносин для забезпечення можливості реалізації ними правомочностей власника.

При цьому, при вирішенні даного спору, суд зважає на те, що у постанові Верховного Суду України від 3 жовтня 2011 р., справа № 3-98гс11, суд касаційної інстанції зауважив про те, що у разі, якщо проведені на виконання судового рішення прилюдні торги з реалізації майна визнано судом такими, що проведені з порушенням чинного законодавства щодо порядку виконання судових рішень, то особа, яка придбала це майно, не є добросовісним набувачем, у якого майно не може бути витребувано відповідно до частини 2 статті 388 ЦК України.

Викладеним спростовується заперечення представника позивача проти даного позову із посиланням на положення частини 2 статті 388 ЦК України.

Враховуючи наведене і керуючись ст. 10, 11, 57-60, 88, 212-215 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Відділу державної виконавчої служби Святошинського РУЮ у м.Києві, ОСОБА_4, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - Служби у справах дітей Святошинської районної у м.Києві державної адміністрації, ОСОБА_5, законним представником якої є ОСОБА_6, ПАТ «Укрінбанк» про визнання прилюдних торгів недійсними, повернення майна з чужого незаконного володіння і визнання права власності задовольнити частково.

Визнати незаконним акт №352/19 від 27.04.2012 року державного виконавця про прилюдні торги з продажу квартири НОМЕР_5, загальною площею 70,70 кв.м., яка розташована у АДРЕСА_1, затвердженого начальником відділу державної виконавчої служби Святошинського РУЮ у м.Києві 27.04.2012 року.

Визнати недійсним свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів, видане, 04.05.2012 року і зареєстроване у реєстрі за №305, приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Т.Тарасюком, яким посвідчено право власності ОСОБА_4 (іпн - НОМЕР_1) на трикімнатну квартиру НОМЕР_5, житловою площею 41,80 кв.м., загальною площею 70,70 кв.м., що знаходиться у АДРЕСА_1 і належала ОСОБА_1 (іпн - НОМЕР_2), ОСОБА_2 (іпн - НОМЕР_3) та ОСОБА_3 (іпн - НОМЕР_4) на підставі Свідоцтва про право власності, виданого в м.Києві 26.03.1998 року Головним Управлінням житлового забезпечення Київської міської державної адміністрації від 26.03.1998 року серія НОМЕР_6.

Витребувати з володіння ОСОБА_4 (іпн - НОМЕР_1) на користь ОСОБА_1 (іпн - НОМЕР_2), ОСОБА_2 (іпн - НОМЕР_3) та ОСОБА_3 (іпн - НОМЕР_4) трикімнатну квартиру НОМЕР_5, житловою площею 41,80 кв.м., загальною площею 70,70 кв.м., що знаходиться у АДРЕСА_1.

У решті позову відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду м.Києва протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя: