Договір поруки, як інструмент виведення іпотеки (для бізнес-груп)

В цій статті, ми розповімо  як припинити договір поруки та як використати поруку для досягнення позитивних домовленостей з банком, зокрема отримати дисконт по кредиту, списати залишок кредиту, зменшити кредитну заборгованість тощо.

Mayorov V1 1
Вказані поради будуть цінні юридичним особам, які мають багато кредитних договорів та договорів поруки. Для бізнес-групи договори поруки - це важливий інструмент для ведення переговорів з банками та отримання дисконту або зменшення процентної ставки.
Важливість договору поруки пояснюється тим, що якщо класична кредитна схема передбачає факт отримання та повернення кредитних коштів, то використання елементу договору поруки значно ускладнює кредитні відносини та дозволяє позичальнику домовитись про певні преференції (дисконт, зменшення проценту, збільшення строку кредитування).

Важливість поруки пояснюється наступним:
1. Порука припиняється автоматично внаслідок  збільшення відповідальності поручителем, або не подання банком в суд на поручителя на протязі 6 місяців.

2. Договори поруки та кредиту до певного моменту не залежать один від одного і вчинення дій, які припиняють поруку не обов’язково доносити до поручителя, оскільки саме така правова природа схеми поручитель-позичальник.

3. Договір поруки  можливо припинити штучно, а через поручителя необхідно сплачувати кредит.

4. Наслідки припинення договору поруки веде до запуску позовної давності для позичальника, отримання  коштів банком через поручителя зі статусом "безпідставно отримані", сплата кредиту поручителем веде до переходу до поручителя право вимоги по кредиту та право іпотекодержателя, що дозволяю юридичній особі отримати контроль над іпотекою, не розпиляючи кредитні кошти на сплату всіх кредитів. Наприклад, юридична особа мала багато поручителів та кредитів, які  були пов’язані між собою. Проаналізувавши схему, ми порадили холдингу сплатити один кредит через поручителя та отримати контроль над іпотекою.

Таким чином, виходячи з нашого досвіду, поки юридична особа - позичальник може обслуговувати кредит, перед переговорами з банком повинна зробити наступне:
1. Перевести сплати по кредиту через поручителя;
2. Сфокусувати всі кредитні виплати на один об’єкт іпотеки;
3. Штучно припинити договір поруки.

Головна ідея вищезазначеного полягає у наступному, а саме:

1. Будь-які сплати кредиту через поручителя запускає для позичальника позовну давність, а відповідно до останнього висновку Верховного суду України, позовна давність рахується на кожний місячний кредитний платіж;
2. Сплати через поручителя, якщо порука припинилась веде до зміни статусу кредитних коштів. В цьому випадку кошти сплачені банку мають статус "кошти отримані без відповідної правової підстави" (ст.. 1212 ЦКУ). Це пояснюється фактом припинення договору поруки. Враховуючи викладене, поручитель має право вимагати повернення таких сплачених коштів від банку. На даний час наша компанія на замовлення холдингу запустила механізм оплати кредиту через поручителя. В подальшому плануємо виплатити кредит та вивести іпотеку, а оскільки договір поруки припинив свою дію, то після виведення іпотеки і переоформлення іі на іншу юридичну особу, поручитель буде вимагати повернення безпідставно отриманих банком кредитні кошти.
3. Якщо у бізнес-групи багато іпотек, кредитних договорів та договорів поруки, тоді необхідно сфокусувати всі виплати на одну іпотеку, оскільки при сплаті кредиту до поручителя переходять всі права по кредиту (ч.2  ст. 559 ЦКУ до поручителя, який виконав зобов'язання, забезпечене порукою, переходять усі права кредитора у цьому зобов'язанні, в тому числі й ті, що забезпечували його виконання). Фактично при реалізації вказаної схеми, наш клієнт отримав контроль над приміщенням та отримав дисконт при погашенні кредиту. Вказана схема готувалась 3 роки.

Вказані рекомендаціє є загальні на необхідні для будь-якого великого позичальника, вони не порушують дисципліну кредитних платежів, але дуже важливі при конфлікту з банком. Наші рекомендації базуються на нашому юридичному досвіду в кредитних відносинах.
Якщо Вас зацікавила інформація, наші спеціалісти проаналізують вашу ситуацію та нададуть відповідні поради.

Для отримання юридичної консультації по кредитам:

1. Реструктуризація кредиту (списання)
2. Захист від колекторів
3. Зняття арешту з майна
4. Оскарження рішення суду (заочне, апеляція, касація)
5. Застосування позовної давності по кредиту
6. Припинення поруки, скасування виконавчого напису
7. Супроводження купівлі кредиту на голландському аукціоні
8. Списання боргів – банкрутство фізичних осіб
911inua@gmail.com - задайте нам питання!
063-595-87-10 - отримуйте консультацію за телефоном!