Як зупинити рішення суду в Касаційній інстанції
Відповідно до законодавства, рішення суду вступає в силу після перегляду його в апеляційній інстанції. Тобто, сторона, яка виграла суд, може подати його на виконання, виконати та досягнути мету, яка ставилась. Після цього, навіть, якщо рішення скасують, або направлять на перегляд до першої інстанції, подальший судовий розгляд може втратити сенс. До таких справ відносяться, наприклад, справи про визнання право власності на нерухомість, коли сторона може зареєструвати на себе право власності, а потім продати нерухомість.
Таким чином, зупинити рішення суду першої та другої інстанції в касаційній інстанції дуже важливо, оскільки це нівелює його виконання у виковчий службі.
Приведемо приклад!
Особа купила на публічних торгах (СЕТАМ) квартиру в м. Києві. Банк вважав, що квартира була продана з порушенням його інтересів та подав до суду про відміну публічних торгів та скасування права власності на вказану квартиру. Першу та другу інстанцію банк виграв, отримав рішення апеляції та намагався переоформити нерухомість. Ми подали в касаційну скаргу та попросили суд зупинити рішення першої та другої інстанцій. Верховних суд задовольнив наше клопотання в повному обсязі. Таким чином, банк вже не зможе оперативно оформити право власності.
Відповідно до ст. 394 ЦПКУ за наявності клопотання особи, яка подала касаційну скаргу, суд у разі необхідності вирішує питання про зупинення виконання рішення (ухвали) суду або зупинення його дії.
Важливо, с касаційною скаргою подати окремо клопотання про зупинення рішення суду першої та другої інстанції. Досить часто, юристи роблять типові помилки та не скаладють окремо клопотання, а саме в касаційній скарзі просять зупинити рішення суду. Відповідно, касаційна інстанція відмовить у такому зупиненні.
Таке клопотання повинно бути мотивоване та обгрунтоване, зокрема:
- наявність підстав;
- докази;
- довести об'єктивну необхідність;
- забезпечити баланс інтересів;
В клопотанні про зупинення необхідно просити суд зупинити так: «зупинити виконання рішення Шевченківського районного суду міста Києва від 25/01/2021р. та постанови Київського апеляційного суду від 10.11.2021 р. ухвалені по справі за позовом про визнання електронних торгів недійсними, скасування протоколу, акту, свідоцтва про електронні торги по справі №____________».
Таким чином, зупинення рішення в касаційній інстанції має важливе значення для недопущення виконання рішення.
Якщо вам не подобається рішення суду в касаційній інстанції, ви можете звернутися до вищої інстанції з проханням зупинити це рішення. Це може бути зроблено через подання апеляційної скарги до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ або до Верховного Суду України.
Ось кроки, які вам потрібно виконати, щоб зупинити рішення суду в касаційній інстанції:
Підготуйте апеляційну скаргу: напишіть документ, який містить ваші аргументи, чому ви не погоджуєтесь з рішенням суду. Документ повинен бути підписаний і засвідчений нотаріально.
Зверніться до суду: подайте апеляційну скаргу до вищої інстанції. Уважно дослідіть процедуру та вимоги до звернення до вищої інстанції, щоб не допустити помилок.
Дочекайтеся рішення вищої інстанції: зазвичай суд розглядає апеляційну скаргу протягом кількох тижнів. Після цього ви отримаєте рішення вищої інстанції.
Якщо ви хочете зупинити рішення суду на час розгляду апеляційної скарги, ви можете подати запит на захист прав виконавчої влади. Якщо запит прийнятий, рішення суду буде зупинено до прийняття рішення вищою інстанцією.
Важливо мати на увазі, що зупинення рішення суду є тимчасовим заходом та може бути скасовано у будь-який час.