Стягнення на предмет іпотеки без рішення суду (позасудовий порядок)
Як боротися проти можливості банків та колекторів забирати у боржників іпотечне майно у позасудовому порядку на підставі так званого застереження про задоволення вимог іпотекодержателя.
Майже у всіх договорах іпотеки, які укладені як забезпечення виконання кредитного договору, існує так зване застереження про задоволення вимог іпотекодержателя. Це застереження надає право іпотекодержателю (кредитору за іпотечним договором) задовольнити свої вимоги у випадку порушення умов кредитного договору за рахунок предмета іпотеки. Це задоволення здійснюється іпотекодержателем або шляхом продажу предмета іпотеки від свого імені третій особі або шляхом реєстрації права власності за собою.
Яким же чином боротися з таким легким способом для іпотекодержателя відібрання іпотечного майна?
Що стосується першого способу відібрання майна: реалізації іпотеки від свого імені третій особі, то можна зробити висновок, що цей спосіб застосовується дуже рідко кредиторами і його застосування як правило обмежується тим, що боржником не реєструвалося право власності на нерухомість (квартиру чи будинок) в новому реєстрі прав власності на нерухоме майно від 2013р., і у зв’язку з цим нотаріус не може «провести» цю угоду.
Якщо ж все ж таки право власності на вказану вище нерухомість реєструвалося у спосіб вказаний вище, або іпотекою являється земельна ділянка, то кредитор має направити боржнику та іпотекодавцю повідомлення про порушення кредитного зобов’язання в якому має бути зазначено розмір порушення кредитного зобов’язання, вимога про дострокове його виконання, попередження про звернення стягнення на предмет іпотеки у разі невиконання кредитного зобов’язання та повідомлення про намір реалізувати іпотеку третій особі.
Головним способом протидії фінансовій установі, яка бажає продати іпотеку третій особі є необхідність не забирати з поштового відділення вказане вище повідомлення. Це дасть змогу, у випадку якщо іпотека все ж таки буде продана, більш ефективно оскаржити такі дії в судовому порядку, оскільки факт отримання цього повідомлення має значення для законності такої угоди. Якщо Ви отримали якийсь лист від кредитора, потрібно в поштовому відділенні попросити працівників відділу видачі кореспонденції надати можливість відкрити цей лист, сфотографувати і заклеїти.
Що стосується другого способу відібрання майна: реєстрації іпотеки на себе в органах реєстраційної служби, то потрібно зазначити, що цей спосіб задоволення вимог кредитора є дуже легким та поширеним.
При реалізації такого виду задоволення вимог, кредитор також має надсилати позичальнику та іпотекодавцю повідомлення про порушення зобов’язання, зміст якого відображений вище.
Дії боржників при отриманні такого повідомлення такі ж самі як і при отриманні повідомлення про реалізацію іпотеки третій особі – не отримувати, але ознайомитися з ним.
Важливим аспектом протидії проти вказаних вище способів задоволення вимог іпотекодержателя є реєстрація в житлі, яке є предметом іпотеки, малолітніх чи неповнолітніх дітей, про що потрібно повідомити кредитора цінним листом з описом.
Існує схема за допомогою якої можна визнати недійсним вказане вище застереження в іпотечному договорі за умови, що іпотека придбавалася іпотекодавцем в шлюбі. Наслідком цього буде неможливість в позасудовому порядку задовольняти вимоги в передбачений вище спосіб.
Також існує схема визнання недійсним застереження яке було включено в договір іпотеки, який був укладений між юридичними особами.
Для отримання юридичної консультації по кредитам:
1. Реструктуризація кредиту (списання)
2. Захист від колекторів
3. Зняття арешту з майна
4. Оскарження рішення суду (заочне, апеляція, касація)
5. Застосування позовної давності по кредиту
6. Припинення поруки, скасування виконавчого напису
7. Супроводження купівлі кредиту на голландському аукціоні
8. Списання боргів – банкрутство фізичних осіб
911inua@gmail.com - задайте нам питання!
063-595-87-10 - отримуйте консультацію за телефоном!