СКАСУВАННЯ ЗАБОРОНИ ВИЇЗДУ ЗА КОРДОН (Адвокат по кредитам)

Багато позичальників в процесі судового розгляду з банками до 2011 року отримали заборону виїзду за кордон в результаті задоволення клопотання банків про забезпечення позову шляхом заборони виїзду за кордон.

З червня 2011 року така заборона не відповідає законодавству відповідно до Ухвали Верховного Суду України, який постановив, що суди не мають право встановлювати будь-які обмеження виїзду, як один з заходів забезпечення позову.
Крім того, на 2019-2020 р. існує активна практика, коли приватний виконавець звертається до суду для накладення заборони виїзду за кордон.

Як протидіяти забороні виїзду за кордон:

  1. 1. Верховний Суд зауважив, якщо кредит є забеспечений іпотекою, то суд першої інстанції не має право забороняти виїзд;
    2. Необхідно сплачувати невелику суму коштів на рахунок приватного виконавця. В цьому випадку, виконавець не зможе довести в суді злісне ухилення від сплати боргу;
    3. Наявність будь-якого іншого майна;
    4. Подати апеляційну скаргу на ухвалу суду про заборону виїзду;
    5. Зупинити вчинення виконавчий дій на певний час, шляхом оскарження виконавчого листа;

Якщо у вас великий борг, Вам необхідно сплачувати приватному або державному виконавцю від 500 - 1000 грн в місяць офіційно. В такому разі, відсутні будуть підстави того, що боржник злісно ухиляється від сплати борга, а відповідно суд не задовольнить заяву виконавця про обмеження виїзду за кордон. Відповідно до останньої практики, якщо є іпотека, то суди не мають право забороняти виїзд за кордон.

Відповідно до ст. 360-7 ЦПК рішення ВСУ, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішенням Верховного Суду України.
Перелік заходів забезпечення позову визначено в ст.152 ЦПК.
Серед видів такого забезпечення ст.152 ЦПК не передбачає вжиття судом тимчасового обмеження особи у виїзді за межі України.
Відповідно до ст.33 Конституції право кожного вільно залишати територію України може бути обмежене лише законом.
Підстави для тимчасових обмежень у праві виїзду громадян України за кордон передбачені законом «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України».
Стаття 6 цього закону передбачає, що при наявності зазначених у цій нормі підстав для тимчасових обмежень у праві виїзду громадян України за кордон, громадянину може бути тимчасово відмовлено у видачі паспорта чи вилучено або затримано паспорт.
Таким чином, враховуючи, що в Цивільному процесуальному кодексі відсутня правова норма, яка б надавала суду повноваження в порядку, передбаченому стст.151—153 ЦПК, застосувати такий захід забезпечення позову як тимчасове обмеження у виїзді за межі України у зв’язку з порушенням у суді цивільної справи, слід дійти висновку про те, що суди застосували зазначений спосіб забезпечення позову з порушенням норм Цивільного процесуального кодексу, виходячи за межі своїх процесуальних повноважень.
Порушення судами зазначених вимог є порушенням принципу верховенства права, проголошеного Конституцією, та вимог ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо вирішення справи судом, встановленим законом, оскільки ухвала про забезпечення позову прийнята судом поза межами його компетенції, тому в розумінні цих норм не можна визнати, що ухвала постановлена «судом, встановленим законом".

Відтак, враховуючи те, що основним принципом судочинства, закріпленим Конституцією, є законність, і що відповідно до ст.2 закону «Про судоустрій України», суд, здійснюючи правосуддя, на засадах верховенства права забезпечує захист гарантованих Конституцією та законами України прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів суспільства і держави, при постановленні зазначених ухвал суди діяли всупереч нормам процесуального законодавства та поза межами своїх процесуальних повноважень, колегія суддів вважає, що відсутність законодавчого закріплення можливості касаційного оскарження таких ухвал не є перешкодою для їх перегляду в касаційному порядку, тому що заборона такого перегляду стосується ухвал, постановлених судом у межах своїх повноважень.
Таким чином, ви можете подати позовну заяву про скасування заходів забезпечення позову до суду і виграти справу. Про особливості заборони виїзду після 2011 року, яку наклав державний виконавець читайте у наступній частині.

Для отримання юридичної консультації по кредитам:

1. Реструктуризація кредиту (списання)
2. Захист від колекторів
3. Зняття арешту з майна
4. Оскарження рішення суду (заочне, апеляція, касація)
5. Застосування позовної давності по кредиту
6. Припинення поруки, скасування виконавчого напису
7. Супроводження купівлі кредиту на голландському аукціоні
8. Списання боргів – банкрутство фізичних осіб

911inua@gmail.com - задайте нам питання!
063-595-87-10 - отримуйте консультацію за телефоном!