Що робити, якщо шахраї оформили на вас кредит (зразок заяви до банку)
За експертними оцінками, в 2015 році шахраї при пособництві банківських працівників оформили на українців кредитів та кредитних карток на суму близько 67 млн грн. В цій статті ми з'ясуємо, що робити людям, узнавшим про кредит, якого вони не отримували.
Як правило, жертви кредитних шахраїв дізнаються про наявність у них кредитів дуже швидко. Платежі за такою позикою не вносяться, тому нічого не підозрюючи позичальник скоро потрапляє у прострочення і стикається з колекторами. Перший дзвінок стягувачів боргів може здатися просто помилкою. «Нічого я не брав, не дзвоніть мені більше», – звичайна реакція позичальника, який ще не знає, що він позичальник. Але в ході подальших наполегливих дзвінків і розмов вже з'ясовується, що за документами кредит на нього дійсно оформлений.
Як таке могло статися?
Часто такі ситуації виникають після крадіжки або втрати документів, в першу чергу паспорта. Шахраї можуть знайти людину, схожого на вас, щоб привести його у банк позичальника, або замінити ваше фото на паспорті на своє. Ще один можливий варіант – коли в цьому винен сам співробітник банку, клієнтом якого ви є або коли-небудь були. Маючи доступ до персональних даних, які він міг використовувати їх в шахрайських цілях.
Що робити з кредитом, якого не брали?
1. Йти в банк, писати претензію, пояснювати ситуацію і просити списати з вас заборгованість за таким кредитом, по можливості прихопивши з собою докази того, що ви стали жертвою шахраїв.
«Як правило, шахрайство при отриманні кредитів здійснюється з украденими чи втраченими паспортами. Отже, якщо у вас викрали паспорт або ви його загубили, необхідно негайно звернутися із заявою в поліцію. Зробивши це, буде набагато легше довести, що ви насправді не брали зазначений кредит», – говорить адвокат Майоров Василь, керуючий партнер «Майоров, Несрсесян та партнери».
Претензія в банк повинні бути складена в двох примірниках. Той, що залишається на руках потерпілого, повинен бути завізований співробітником банку.
Спробувати довести банку свою непричетність можна запитавши у банку кредитний договір і звіривши підпис на ньому за особистим підписом.
«Ще один спосіб – надання точних даних про те, що на дату підписання кредитного договору ви не могли перебувати в банку. Наприклад, ви може уявити наказ роботодавця про надання вам щорічної відпустки, а також документи, що підтверджують ваше перебування в період відпустки на території іншої країни», – говорить адвокат Майоров Василь, керуючий партнер «Майоров, Несрсесян та партнери»
2. Після складання претензії в банку, навіть якщо паспорт не був вкрадений, треба йти в поліцію писати заяву про скоєний проти них злочин – шахрайство (ст. 190 КК).
3. Написати та надіслати скаргу в НБУ, щоб регулятор провів службову перевірку діяльності кредитної організації. Оскільки сам факт видачі кредиту на ім'я людини, який не був присутній особисто в банку при оформленні та отриманні кредиту викликає багато запитань до співробітників банку.
Чи зобов'язаний банк списати борги шахраїв?
З одного боку, якщо людина не укладав кредитний договір та не отримував від банку гроші, то очевидно, що банк зобов'язаний списати з нього заборгованість. З іншого – банк в цьому питанні теж є постраждалою стороною, що його гроші видані і не повернуті, тому він має права і не робити цього в добровільному порядку. Тут багато залежить від клієнтоорієнтованості організації. Але, якщо довести в суді підроблений підпис на кредитному договорі, то банк не зможе більше пред`являти претензії.
І що тоді?
Звертатися до суду з позовом про визнання угоди недійсною. «Доведеться в судовому порядку доводити, що підпис, що стоїть на кредитному договорі є підробленою і виконана не вами. В даному випадку, суд буде призначати проведення почеркознавчої експертизи, яка і встановить ідентичність, або підробленість підписи», – пояснює адвокат Роман Коротя.
Також потерпілий позичальник має право через суд спробувати стягнути з банку компенсацію за завдану моральну шкоду. «Оскільки із-за неналежного контролю за діяльністю своїх співробітників, банк допустив виникнення ситуації, при якій ви стали заручником чиїхось шахрайських дій».
Потрібно жертві кредитних шахраїв міняти паспорт?
Так, бажано, тому що паспорт вже скомпрометований. І якщо в обмані не був ніяк замішаний співробітник конкретного банку, а правоохоронним органам не вдалося ще затримати шахраїв, то персональні дані можуть бути використані для спроби отримання ще одного кредиту, але в іншому банку.
Приклад заяви про вчинення шахрайства в банк.
Керівнику найменування організації
ПІБ керівника
від ПІБ потерпілого особи,
що проживає за адресою: ______________,
паспортні дані:,
телефон:____________________
Заява
про вчинення злочину (шахрайства)
У 2015 році (29 вересня) я відкрив вклад у банку «ХХХ», а в березні 2016 року мені почали дзвонити колектори і вимагати повернути борг за кредитом у вашому «ХХХ» банку, якого я не оформляв. У кредитному договорі вказані мої паспортні дані, але на дату підписання документів, 27.01.2016, я був відсутній в місті (є квитки, 17 січня я відлетів з Києва в м. Рівне і повернувся тільки 3 лютого). Договір кредиту я не підписував, тому досконала нібито від мого імені правочин є нікчемним і жодних правових наслідків не має.
Прошу провести внутрішню службову перевірку щодо укладення зазначеного кредитного договору, анулювати мою неіснуючу заборгованість перед банком, виключити відомості про виданий кредит з бюро кредитних історій.
16 травня 2016 ____________ (Іванов В. І.)
Додаток:
1. Копія посадкових талонів на літак;
2. Копія заяви в поліцію про шахрайство.
Для отримання юридичної консультації по кредитам:
1. Реструктуризація кредиту (списання)
2. Захист від колекторів
3. Зняття арешту з майна
4. Оскарження рішення суду (заочне, апеляція, касація)
5. Застосування позовної давності по кредиту
6. Припинення поруки, скасування виконавчого напису
7. Супроводження купівлі кредиту на голландському аукціоні
8. Списання боргів – банкрутство фізичних осіб
911inua@gmail.com - задайте нам питання!
063-595-87-10 - отримуйте консультацію за телефоном!