Огляд судової практики з колекторами (листопад 2020)

В листопаді ВСУ ряд правових висновків, в тому числі з кредитних відносин, а саме: особливості визнання права власності в новобудовах; з приводу терміну позовної давності у випадку непідписання умов договору (правил кредитування ПАТ «ПРИВАТБАНК»); особливості співвідношення кредитного боргу та предмету іпотеки.


1. Відповідно до законодавства, суд не має право визнати право власності, яке виникло на підставі купівлі-продажу майнових прав квартиру. Зокрема ВСУ встановив, що ЦКУ не передбачено такий спосіб захисту, як визнання права власності на квартиру за допомогою рішенням суду, оскільки передбачений інший порядок реєстрації право власності на недобудову. Таким чином, покупець не майнових прав отримує право на придбання права власності, а не право власності зокрема.


Відповідно до ст. 392 ЦК позовна заява про визнання права власності може бути пред'явлена у випадку, якщо особа є власником майна, але його право оспорюється або не визнається іншою особою, та у випадку втрати документу, що засвідчує право власності.


Таким чином, ст. 331 ЦК не встановлює такого способу захисту прав, як визнання права власності на новостворене майно шляхом прийняття судового рішення.


2. Непідписані умови договору, зокрема правила кредитування ПАТ «ПРИВАТБАНК»  не продовжують позовну давність за кредитним договором.

Як погасити кредит колекторам та зберегти іпотеку




В листопаді 2015 року ВСУ розглянув справу за позовом ПАТ «Приватбанк» до позичальника про стягнення кредитної заборгованості по кредитному договору та сформульовав правову позицію: «Умови споживчого кредиту фізичним особам («Розстрочка») (Стандарт), пунктом встановлена позовна давність тривалістю в 5 років, не містять підпису відповідача, в заяві позичальника від 30 липня 2008 року домовленості сторін про збільшення строку позовної давності відсутні, дійшов обгрунтованого висновку про відмову в задоволенні позовних вимог».

Таким чином, не підписання вказаних правил веде до того, що банк не може в односторонньому порядку збільшити строк позовної давності по кредитному договору.

3. Плаваюча процентна ставка по кредиту не є несправедливою умовою кредитного договору

11 листопада 2015 ВСУ розглянув  та сформулював висновок.

У випадку зміни договору (ч. 3 статті 653 ЦКУ), кредитні зобов'язання змінюється в момент досягнення домовленості про зміну договору.

У справі, банк та позичальник домовилися, що для розрахунку відсотків по кредиту буде застосовуватись плаваюча ставка, яка складається з фіксованого відсотка (у розмірі 3,98% річних) + FIDR. При цьому сторони висловили свою згоду з приводу зміни плаваючої процентної ставки.

Таким чином ставки FIDR не є зміною процентної ставки в односторонньому порядку, оскільки сторони передбачили змінну процентну ставку в кредитному договорі та як наслідок, положення зазначене положення кредитного договору не є несправедливим.

4. У зверненні стягнення на предмет іпотеки не можна відмовити виключно через нерозмірності боргу та вартості іпотеки.

4 листопада ВСУ розглянум позов про звернення стягнення на предмет іпотеки та виселення, в результаті чого сформував таку правову позицію: «у разі задоволення судом позову про звернення стягнення на предмет іпотеки одночасно з рішенням про звернення стягнення на предмет іпотеки суд за заявою іпотекодержателя виносить рішення про виселення жителів за наявності підстав, передбачених законом, якщо предметом іпотеки є житловий будинок або житлове приміщення».

У цій справі суд, встановивши, що сума заборгованості по кредиту невідповідно з  вартістю предмета іпотеки, тобто вартість предмета іпотеки  перевищує розмір заборгованості по кредиту, не врахував, що це не вважається самостійною підставою для відмови в позові.

Для отримання юридичної консультації по кредитам:

1. Реструктуризація кредиту (списання)
2. Захист від колекторів
3. Зняття арешту з майна
4. Оскарження рішення суду (заочне, апеляція, касація)
5. Застосування позовної давності по кредиту
6. Припинення поруки, скасування виконавчого напису
7. Супроводження купівлі кредиту на голландському аукціоні
8. Списання боргів – банкрутство фізичних осіб

911inua@gmail.com - задайте нам питання!

063-595-87-10 - отримуйте консультацію за телефоном!