Наслідки списання боргів через банкрутство фізичної особи в 2023
Оновлений закон про банкрутство, який був введений 18 жовтня 2018 року, захищає права фізичної особи, що потрапила у важке матеріальне становище. Суть Кодексу полягає в тому, що борги позичальника, якому нема чим розплатитися, вважаються погашеними. Багато хто запитує: «Чи не стане процедура банкрутства чимось на кшталт моди в зв'язку зі змінами закону?» Фахівці заявляють: за новими правилами збанкрутувати дуже непросто, враховуючи скрупульозність господарського суду. Саме на ці моменти звертає увагу наша стаття.
Якщо ви хочете дізнатися, як можна списати борги через цю процедуру, які борги списуються, і найголовніше, чи підходить ваша ситуація під таке списання, просто напишіть мені на вайбер 063-595-87-10.
Безсумнівним плюсом Кодексу вважають:
• Той факт, що кредитор більше не має конституційного права оголосити боржника банкрутом, продати його борги колекторам, переслідувати позичальника.
• Якщо у особи немає активів, пасивів, нерухомості, автомобілів, акцій та іншого цінного майна для аукціону - його борги оголошуються «безнадійними» і списуються.
• Прозорі, правдиві, анонімні торги на «електронному майданчику». Боржник має право контролювати торги, уточнювати склад майна, призначати власну стартову ціну, писати тексти для кожного лота. Користувачі Мережі, в свою чергу, не знають, чию саме «ліквідаційну масу» вони купують.
• Той факт, що боржник не залишиться без маленької квартири (60 кв.м.) або невеликого будинку (120 кв.м.). Також сім'ю боржника не позбавлять майна, необхідного для повсякденного життя на суму 15 мінімальних зарплат.
• Можливість для порядних клієнтів банку провести реструктуризацію заборгованості, взяти «кредитні канікули», списати борги. При цьому варто врахувати, що банк не вважає неплатоспроможними осіб, які брали кредити на поїздки, розваги, антикваріат, тоталізатор, парі і т.д. Лояльність банку потрібно заслужити.
Це позитивні наслідки визнання неплатоспроможності.
Юристи та арбітражні керівники зазначають: оголошувати себе банкрутом стало комфортно, легко і безпечно. Неплатоспроможність може настати через незалежні від ІП причини, а саме: девальвацію гривні або кризу. Юристи нагадують: борги можуть перейти у спадок як будь-яке майно. Інститут банкрутства також «додає балів» Україні, як правовій державі. Боржники, які готові через п'ять років почати все з початку, - це нормальна практика європейських держав.
Данні про боржників оприлюднюються на сайті Мін'юсту України. Рядовий користувач Мережі не цікавиться такою інформацією, зате про банкрутство фізособи або індивідуального підприємця дізнаються всі банки, організації-кредитори і арбітражні керівники. Баланс прав позичальника і кредитора - та мета, заради якої затверджувався новий інститут.
Мінусом називають такі негативні наслідки банкрутства фізичної особи:
• Погану репутацію в ділових колах: інформація про те, що підприємець - колишній банкрут, поширюється три роки.
• Неможливість збанкрутувати знову раніше, ніж через п'ять років. Винятком є той факт, що борги були погашені на всі 100 відсотків.
• Необхідність письмово заявляти партнерам про те, що перед ними колишній банкрут. Підприємці повинні вирішити самі, чи хочуть вони укладати угоди з колишнім боржником, брати у нього майно під заставу, призначати його поручителем.
• Банки можуть включити фізичну особу в свої «чорні списки». Деякі непорядні кредитні організації лякають цим фактом боржників, які хочуть подати в господарський суд.
Банкрутство індивідуального підприємця передбачає ліквідацію підприємства, яке створила фізична особа. Питання полягає тільки в тому, хто саме буде здійснювати ліквідаційну процедуру - сам банкрут або його арбітражний керівник.
В наявності арбітражного керівника в процесі визнання фізособи банкрутом більше позитивних сторін, ніж негативних. Недоліком називають той факт, що його тримісячні послуги потрібно сплатити - по мінімальній зарплаті кожен місяць. Іноді у неплатоспроможного громадянина немає навіть цих коштів. Позитивним моментом є те, що призначена господарським судом людина – професіонал своєї справи з багаторічним досвідом.
Списання боргів через банкрутство фізичної особи має свої наслідки. Насамперед, слід зазначити, що списання боргів не є абсолютним, а залежить від ситуації кожного конкретного боржника. Нижче наведено деякі можливі наслідки списання боргів фізичної особи через банкрутство.
Кредитори можуть звернутися до суду з позовом до боржника з вимогою повернення коштів. Якщо кредитори не змогли отримати достатньо коштів від ліквідації майна банкрута, вони можуть вимагати повернення решти боргу.
Виникає можливість втрати майна. Під час процедури банкрутства майно боржника може бути продано, щоб повернути кошти кредиторам. Це може призвести до втрати нерухомого та рухомого майна, яке належить боржнику.
Можливість отримання кредиту у майбутньому. Якщо фізична особа була банкрутом, то це може вплинути на її можливість отримати кредит у майбутньому. Більшість банків мають вимогу щодо відсутності банкрутства в кредитній історії.
Порушення кредитної історії. Списання боргів через банкрутство може призвести до порушення кредитної історії боржника. Історія кредиту може бути помічена як "банкрутство", що може вплинути на можливість отримання кредиту у майбутньому.
У разі оголошення банкрутства фізичної особи важливо дотримуватися всіх правил та вимог, щоб уникнути подальших проблем з кредиторами та зберегти якомога більше майна.