Колектори Європейська агенція з поверненням боргів подали в суд, що робити

Колектори Європейської агенції з повернення боргів (ЄАПБ) подали в суд на боржника. Що робити в такому випадку?

Перше, що потрібно зробити - це не панікувати. Подача позову до суду не означає, що боржник обов'язково програє справу. ЄАПБ, як і будь-яка інша компанія, може помилятися. Крім того, колектори можуть списати частину боргу та домовитись з позичальником.

Друге, що потрібно зробити - це проаналізувати позовну заяву. Позовна заява повинна містити такі відомості:

• Прізвище, ім'я та по батькові боржника;
• Вид кредиту або заборгованості;
• Сума заборгованості;
• Дата виникнення заборгованості;
• Заборгованість за користування кредитом;
• Штрафи, пені та інші додаткові платежі;
• Вимоги позивача.

 

В кінці статті зразок рішення суду

Снимок экрана 2024 06 30 в 13.27.16


Після аналізу позовної заяви боржник повинен прийняти рішення про те, чи буде він захищатися в суді. Якщо боржник вирішить захищатися, то він повинен подати до суду відзив на позов.

Mayorov V1 1

У відзиві на позов боржник повинен вказати такі відомості:

• Прізвище, ім'я та по батькові боржника;
• Позиція боржника щодо позовних вимог;
• Заперечення боржника щодо позовних вимог;
• Докази, які підтверджують позицію боржника.


Якщо боржник не подасть до суду відзив на позов, то суд може винести заочне рішення, яке буде не на користь боржника.


У суді боржник може заявити такі клопотання:


• Про відкладення розгляду справи;
• Про призначення експертизи;
• Про витребування доказів;
• Про вжиття заходів забезпечення позову.


За результатами розгляду справи суд може винести рішення про задоволення позову або про відмову в задоволенні позову.


Якщо суд задовольнить позов, то боржник буде зобов'язаний сплатити заборгованість, а також штрафи, пені та інші додаткові платежі.
Якщо суд відмовить в задоволенні позову, то ЄАПБ не зможе стягнути заборгованість з боржника.

Рекомендації:


• Якщо ви отримали позовну заяву від ЄАПБ, то не панікуйте. Подача позову до суду не означає, що боржник обов'язково програє справу.
• Проаналізуйте позовну заяву. Якщо ви не розумієте, що написано в позовній заяві, то зверніться до адвоката.
• Прийміть рішення про те, чи будете ви захищатися в суді. Якщо ви вирішите захищатися, то подайте до суду відзив на позов.
• У суді використовуйте всі свої права, щоб захистити свої інтереси.

Додаткова інформація:


• ЄАПБ є приватною компанією, яка займається стягненням боргів.
• ЄАПБ має право подавати позови до суду на боржників.
• Боржник має право захищатися в суді від позовів ЄАПБ.

ЕПАБС

 Зразок заяви про перегляд заочного рішення

 

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Заявник (Відповідач): ____________________

Представник: Майоров Василь Олександрович
01001, м. Київ, вул. Велика Житомирська, 15 Б
Номер телефону: 063-595-87-10
Електронна пошта: 2432873@gmail.com

Позивач: Товариство з обмеженою
відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з поверненням боргів»
01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 30
ЄДРПОУ: 35625014
Номер телефону: 044 455 35 38
Електронна пошта: невідома

 

ЗАЯВАпро перегляд заочного рішення Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської областівід 25.08.2023 року у справі №____

20.09.2023 року з Єдиного державного реєстру судових рішень представнику відповідача в результаті моніторингу судових веб порталів стало відомо, що Синельниківським міськрайонним судом Дніпропетровської області було ухвалено рішення у справі №____.

Оскільки, в день проголошення судового рішення відповідач не було вручене повне заочне рішення суду, а дізнався він про нього лише 20.09.2022 року із Єдиного державного реєстру судових рішень, вважаємо за необхідне просити суд поновити пропущений строк на подання заяви про перегляд заочного рішення.

І.
Відповідно до статті 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов:
1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з’явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи
Відповідно до пунктів 2, 4 статті 2 ЦПК України основними засадами (принципами) цивільного судочинства є, зокрема, рівність всіх учасників судового процесу перед законом та судом; змагальність сторін.
Відповідно до абзацу 2 пункту 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судове рішення у цивільній справі» №14 від 18.12.2009 року зазначено, що «рішення є законним тоді, коли суд виконавши всі вимоги цивільного судочинства відповідно до статті 2 Цивільно-процесуального кодексу України, вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин відповідно до статті 8 Цивільно-процесуального кодексу України».
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини головним чином служить для визначення того, чи були надані заявнику достатні можливості викласти свою позицію і оскаржити докази, які він вважав недостовірними, а не для того, щоб оцінювати правильність або неправильність рішення, прийнятого національними судами (Каралевічус проти Литви (Karalevičius v. Lithuania), 6 червня 2002 р., номер заяви 53254/99).
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини принцип рівності сторін вимагає надання кожній стороні розумної можливості представити свою справу за таких умов, які не ставлять його у явно гipшe становище порівняно з протилежною стороною (рішення у справі «Dombo Beheer В. V. v. the Netherlands» від 27 жовтня 1993 року, пункт 33, Series А № 274).
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини невід’ємними частинами «права на суд» слід розглядати, зокрема, наступні вимоги: вимога «змагальності» процесу відповідно до статті 6 Конвенції передбачає наявність можливості бути поінформованим і коментувати зауваження або докази, представлені протилежною стороною, в ході розгляду; право на «публічне слухання», що передбачає право на усне слухання і особисту присутність сторони в цивільному судовому процесі перед судом (Екбатані проти Швеції (Ekbatani v. Sweden, 26 травня 1988 р., номер заяви 10563/83, пп. 24- 33); право на ефективну участь (T. та V. проти Сполученого Королівства,16 грудня 1999 р., номер заяв 24724/94; 24888/94, пп. 83-89).

Вважаємо за необхідне вказати, що відповідач будь-яких повісток з суду та копію заочного рішення не отримував, що видно з конвертів з поміткою «повернуто». Про дане рішення відповідач дізнався з офіційного веб-сайту Судової влади України (undefined). За таких обставин, причини неявки в суд та не подання відзиву є поважними.
У Постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 року у справі №752/11896/17 викладена правова позиція про те, що повернення повістки про виклик до суду з вказівкою причини повернення «за закінченням терміну зберігання» не є доказом належного інформування сторони про час і місце розгляду справи.
Відповідно до Постанови Касаційного цивільного суду від 20.06.2018 року у справі №127/2871/16-ц повернення повістки про виклик до суду з вказівкою причини повернення «за закінченням терміну зберігання» не свідчить про відмову сторони від одержання повістки чи про її незнаходження за адресою, повідомленою суду.
Таким чином, суд розглянувши справу за відсутності відповідача та за відсутності будь-яких письмових заяв по суті справи від нього, порушив принципи рівності та змагальності сторін, що є складовою права на справедливий судовий розгляд.

ІІ.

 

Було укладено ряд кредитних договорів з відповідачкою.

Рішенням суду, на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» (код ЄДРПОУ 35625014, місцезнаходження: 01032, м.Київ, вул. Симона Петлюри, 30, IBAN № НОМЕР_2 у АТ «ТАСкомбанк» заборгованість:
-за Кредитним договором №3133608807/582355 в розмірі 19875 (дев`ятнадцять тисяч вісімсот сімдесят п`ять) грн.. 00 коп., з яких: 5 000,00 грн. - сума заборгованості за основною сумою боргу; 14875, 00 грн. - сума заборгованості за відсотками;
-за Кредитним договором № 3133608807/337878 в розмірі 9962 (дев`ять тисяч дев`ятсот шістдесят дві) грн. 50 коп., з яких: 2 500,00 грн. - сума заборгованості за основною сумою боргу; 7 462, 50 грн. - сума заборгованості за відсотками;
-за Кредитним договором №14928-12/2020 в розмірі 16000 (шістнадцять тисяч) грн.. 00 грн., з яких: 4000,00 грн. - сума заборгованості за основною сумою боргу; 12 000,00 грн. - сума заборгованості за відсотками;
-за Кредитним договором №00-2395597 в розмірі 9198 (дев`ять тисяч сто дев`яносто вісім) грн.. 00 коп., з яких: 3000,00 грн. - сума заборгованості за основною сумою боргу; 6 198,00 грн. - сума заборгованості за відсотками.

 

Відповідно до частини1 статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до частини 1, 2 та 5 статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до частини 1 статті 1048 ЦПК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики
Відповідно до статей 11, 12 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринку фінансових послуг» встановлений обов`язок кредитора щодо неухильного дотримання вимог Закону України «Про захист прав споживачів».
Відповідно до частини 2 статті 18 Закону України «Про захист прав споживачів» умови договору є несправедливими, якщо всупереч принципу добросовісності його наслідком є істотний дисбаланс договірних прав та обов`язків на шкоду споживача.
Відповідно до пункту 5 частини 3 статті 18 Закону України «Про захист прав споживачів» несправедливими є, зокрема, умови договору про встановлення вимоги щодо сплати споживачем непропорційно великої суми компенсації (понад п`ятдесят відсотків вартості продукції) у разі невиконання ним зобов`язань за договором.

Суд проігнорував позиції Великої Палати Верховного Суду щодо погодженого сторонами строку кредитування та порядку нарахування відсотків за користування позиченими коштами. Відповідно до правової позиції, викладеної Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 28 березня 2018 року в справі № 444/9519/12 право кредитодавця нараховувати передбачені договором проценти за кредитом припиняється після спливу визначеного договором строку кредитування.

Поряд з цим варто зазначити, що визначений розмір процентів є непропорційно великою сумою компенсації (понад п`ятдесят відсотків вартості кредиту), не відповідає засадам справедливості, добросовісності, розумності як складовим елементам загального конституційного принципу верховенства права. Дана позиція знаходить своє відображення в Постанові Верховного Суду від 07.10.2020 року у справі № 132/1006/19.

 

Відповідно до пункту 5 частини третьої статті 18 Закону України «Про захист прав споживачів» несправедливими є, зокрема, умови договору про встановлення вимоги щодо сплати споживачем непропорційно великої суми компенсації (понад п`ятдесят відсотків вартості продукції) у разі невиконання ним зобов`язань за договором.
Таким чином, після настання строку виконання зобов'язання, кредитор не має право нараховувати проценти та неустойку. Саме в цій частині і полягає неправильність рішення суду.

На підставі вищезазначеного та керуючись чинним законодавством,

ПРОШУ:

1. Поновити пропущений строк на подання заяви про перегляд заочного рішення Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області
від 25.08.2023 року у справі №_____;
2. Переглянути заочне рішення Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 25.08.2023 року у справі №__________;
3. Скасувати заочне рішення Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 25.08.2023 року у справі №_______ та призначити справу до розгляду за правилами загального позовного провадження.

Додатки:
2. Копія заяви із додатками для всіх учасників справи;
2. Ордер.

 

27/09/2023 рік _______ Представник Майоров В.О.

 

                                                       Справа № 367/1603/24

                                                       Провадження №2/367/3102/2024

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

       27 червня 2024 року м. Ірпінь

       Ірпінський міський суд Київської області

у складі: головуючого - судді Одарюка М.П.,

за участю секретаря судового засідання Довгополої І.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи цивільну справу № 367/1603/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» до Куряти Валентина Станіславовича про стягнення заборгованості за кредитними договорами, -

ВСТАНОВИВ:

       Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» звернулося до суду з позовом до ______про стягнення заборгованості за кредитним договором №2643052 від 30.11.2021 року в розмірі 57 029,46 грн; заборгованості за договором позики № 13855-01/2022 від 15.01.2022 року в розмірі 8 500, 00 грн та понесені судові витрати.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 30 листопада 2021 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛІНЕУРА УКРАЇНА» та ______було укладено кредитний договір № 2643052.

11 серпня 2023 року між ТОВ «ЛІНЕУРА УКРАЇНА» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» укладено Договір факторингу № 11082023, відповідно до умов якого право грошової вимоги за кредитним договором № 2643052 від 31.11.2021 р., укладеним між ТОВ «ЛІНЕУРА Україна» та Курята В.С., перейшло до ТОВ «ФК «ЄАПБ».

Згідно п.1.1. договору факторингу, фактор зобов'язується передати грошові кошти в розпорядження клієнта (ціна продажу) за плату, а клієнт відступити факторові право грошової вимоги, строк виконання зобов'язань за якою настав або виникне в майбутньому до третіх осіб-боржників, включаючи суму основного зобов'язання (кредиту), плату за кредитом, пеню за порушення грошових зобов'язань та інші платежі, право на одержання яких належить клієнту.

Згідно п. 1.2. договору факторингу, сторони погодили, що перехід від клієнта до фактора прав вимоги заборгованості до боржників відбувається в момент підписання сторонами акту прийому – передачі Реєстру боржників згідно додатку № 1, після чого фактор стає кредитором по відношенню до боржників стосовно заборгованостей та набуває відповідні права вимоги. Підписаний сторонами та скріплений їх печатками Акт прийому – передачі Реєстру боржників – підтверджує факт переходу від клієнта до фактора прав вимоги заборгованості та є невід'ємною частиною цього договору

Відповідно до Реєстру боржників від 11.08.2023 року до Договору факторингу № 11082023 від 11.08.2023 до ТОВ « Фінансова компанія « європейська агенція з повернення боргів» набуло права грошової вимоги до ______в сумі 57 029,46 грн, з яких: 11 800,00 грн – заборгованість за основним боргом; 45 229,46 грн – заборгованість за відсотками.

Всі нарахування, що відбувались до дати отримання ТОВ «ФК «ЄАПБ» права грошової вимоги здійснювались безпосередньо ТОВ « ЛІНЕУРА Україна» станом на день відступлення права вимоги. ТОВ «ФК «ЄАПБ» не здійснювалося жодних додаткових нарахувань, умови кредитного договору в односторонньому порядку не змінювалися.

15 січня 2022 року між Товариством з обмеженою відповідальністю « Фінансова компанія «ІНВЕСТРУМ» та ______було укладено кредитний договір № 13855-01/2022.

31 січня 2023 року між ТОВ «ФК «ІНВЕСТРУМ» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» укладено договір факторингу № 31012023, у відповідності до умов якого ТОВ «ФК «ІНВЕСТРУМ» передає (відступає) ТОВ « ФК « ЄАПБ» за плату належні йому права вимоги, ТОВ « ФК «ЄАПБ» приймає належні ТОВ « ФК « ІНВЕСТРУМ» права вимоги до боржників, вказаними у Реєстрі боржників.

Згідно п.1.1. договору факторингу, фактор зобов'язується передати грошові кошти в розпорядження клієнта (ціна продажу) за плату, а клієнт відступити факторові право грошової вимоги, строк виконання зобов'язань за якою настав або виникне в майбутньому до третіх осіб-боржників, включаючи суму основного зобов'язання (кредиту), плату за кредитом, пеню за порушення грошових зобов'язань та інші платежі, право на одержання яких належить клієнту.

Згідно п. 1.2. договору факторингу, сторони погодили, що перехід від клієнта до фактора прав вимоги заборгованості до боржників відбувається в момент підписання сторонами акту прийому – передачі Реєстру боржників згідно додатку № 2, після чого фактор стає кредитором по відношенню до боржників стосовно заборгованостей та набуває відповідні права вимоги. Підписаний сторонами та скріплений їх печатками Акт прийому – передачі Реєстру боржників – підтверджує факт переходу від клієнта до фактора прав вимоги заборгованості та є невід'ємною частиною цього договору

Відповідно до Реєстру боржників до Договору факторингу № 31012023 від 31.01.2023 до ТОВ «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» набуло права грошової вимоги до ______в сумі 8 500,00 грн, з яких: 4 000,00 грн – заборгованість за основним боргом; 4 500,00 грн – заборгованість за відсотками.

Всі нарахування, що відбувались до дати отримання ТОВ «ФК «ЄАПБ» права грошової вимоги здійснювались безпосередньо ТОВ « ФК « ІНВЕСТРУМ» станом на день відступлення права вимоги. ТОВ «ФК «ЄАПБ» не здійснювалося жодних додаткових нарахувань, умови кредитного договору в односторонньому порядку не змінювалися.

На даний час відповідач ухиляється від виконання зобов'язання і заборгованість за договорами не погашає, що є порушенням законних прав ТОВ «Фінансова Компанія «Європейська агенція з повернення боргів», а отже позовні вимоги просить задовольнити у повному обсязі.

Ухвалою Ірпінського міського суду Київської області від 13 березня 2024 року відкрито спрощене позовне провадження у справі, визначено проводити розгляд справи без виклику осіб. Відповідач своїм правом на подання відзиву не скористався.

У наданих на адресу суду письмових поясненнях відповідач просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. В обґрунтування посилається на те, що матеріали справи не містять доказів того, що грошові кошти по кредитним договорам були зараховані на банківський рахунок відповідача, що суперечить ст. 1046 ЦК України, оскільки договір позики є укладеним з моменту передання грошей, а за відсутності доказів передання та /або перерахування грошових коштів відповідачу , вказані договори є неукладеними. Також відповідач вказує, що не підписував правила кредитування, які розміщені на веб -сайті (п.9.9 кредитного договору № 2643052), підписав лише заяву приєднання, що не дає позивачу право нараховувати проценти та неустойку.

У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, перевіривши матеріали справи, прийшов до наступного.

Судом встановлено, що 30 листопада 2021 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛІНЕУРА Україна» та Курята Валентином Станіславовичем укладено договір № 2643052 про надання коштів на умовах споживчого кредиту. У відповідності до умов якого відповідач отримав кредит у сумі 11 800,00 грн терміном на 360 днів, періодичністю платежів зі сплати процентів кожні 30 днів, зі стандартною процентною ставкою 1,99% в день, яка застосовується у межах строку кредиту, вказаного в п.1.3 договору. Зніжена процента ставка становить 0,8% в день та застосовується (п.1.2,1.3,1.4, 1.4.1. кредитного договору).

Пунктом 1.5 кредитного договору встановлено реальну річну процентну ставку на дату укладення договору: за стандартною ставкою 11 670,46%; за зниженою ставкою 11 670,46%.

Пунктом 1.6 кредитного договору встановлено загальну вартість кредиту на дату укладення договору, яка складає: за стандартною процентною ставкою 96 335,20 грн; за зниженою ставкою – 92 108,44 грн.

Пунктом 2.1 кредитного договору передбачено, що товариство надає кредит у безготівковій формі шляхом перерахування коштів за реквізитами платіжної картки № 410232******2013 або іншої платіжної картки клієнта, реквізити якої надані клієнтом товариству з метою отримання кредиту.

Кредит вважається наданим в день перерахування Товариством суми кредиту (загального розміру) за реквізитами, зазначеними в пункті 2.1 договору (п.2.4 кредитного договору).

11 серпня 2023 року між ТОВ «ЛІНЕУРА УКРАЇНА» та ТОВ «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» укладено договір факторингу № 11082023, відповідно до умов якого право грошової вимоги за кредитним договором № 2643052 від 31.11.2021 р., укладеним між ТОВ «ЛІНЕУРА УКРАЇНА» та Курятою В.С., перейшло до ТОВ «ФК «ЄАПБ».

Згідно з пунктом 1.1 договору факторингу, фактор зобов'язується передати грошові кошти в розпорядження клієнта (ціна продажу) за плату, а клієнт відступає факторові право грошової вимоги, строк виконання зобов'язань за якою настав або виникне в майбутньому, до третіх осіб-боржників, включаючи суму основного зобов'язання (кредиту), плату за кредитом, пеню за порушення грошових зобов'язань та інші платежі, право на одержання яких належить клієнту.

Згідно з пунктом 1.2 договору факторингу, сторони погодили, що перехід прав вимоги заборгованості від клієнта до фактора відбувається в момент підписання сторонами акту прийому – передачі Реєстру боржників згідно з додатком № 1, після чого фактор стає кредитором щодо боржників стосовно заборгованостей та набуває відповідні права вимоги. Підписаний сторонами та скріплений їх печатками Акт прийому – передачі Реєстру боржників підтверджує факт переходу прав вимоги заборгованості від клієнта до фактора та є невід'ємною частиною цього договору.

Відповідно до Реєстру боржників від 11.08.2023 року до Договору факторингу № 11082023 від 11.08.2023 ТОВ «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» набуло права грошової вимоги до _______ у сумі 57 029,46 грн, з яких: 11 800,00 грн – заборгованість за основним боргом; 45 229,46 грн – заборгованість за відсотками.

Всі нарахування, що відбувались до дати отримання ТОВ «ФК «ЄАПБ» права грошової вимоги, здійснювались безпосередньо ТОВ «ЛІНЕУРА Україна» станом на день відступлення права вимоги. ТОВ «ФК «ЄАПБ» не здійснювало жодних додаткових нарахувань, умови кредитного договору в односторонньому порядку не змінювалися.

15 січня 2022 року між ТОВ «Фінансова компанія «ІНВЕСТРУМ» та _______ було укладено договір фінансового кредиту № 13855-01/2022. Згідно з умовами договору товариство надало Куряті В.С. фінансовий кредит у розмірі 4 000,00 грн на умовах строковості, зворотності, платності, а _______ зобов'язався повернути кредит та сплатити проценти за користування кредитом у порядку та на умовах, визначених договором (п.1.1 договору про надання фінансового кредиту). Кредит надається строком на 30 днів, тобто до 13.02.2022 року. Строк дії договору починається з моменту його укладення відповідно до вимог Закону України «Про електронну комерцію» та діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань (п.1.2 договору про надання фінансового кредиту). За користування кредитом сплачується 182,5% річних від суми кредиту в розрахунку 0,50% на добу.

31 січня 2023 року між ТОВ «ФК «ІНВЕСТРУМ» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» укладено договір факторингу № 31012023, у відповідності до умов якого ТОВ «ФК «ІНВЕСТРУМ» передає (відступає) ТОВ «ФК "ЄАПБ» за плату належні йому права вимоги, ТОВ « ФК «ЄАПБ» приймає належні ТОВ «ФК «ІНВЕСТРУМ» права вимоги до боржників, вказаними у Реєстрі боржників.

Згідно п.1.1. договору факторингу, фактор зобов'язується передати грошові кошти в розпорядження клієнта (ціна продажу) за плату, а клієнт відступити факторові право грошової вимоги, строк виконання зобов'язань за якою настав або виникне в майбутньому до третіх осіб-боржників, включаючи суму основного зобов'язання (кредиту), плату за кредитом, пеню за порушення грошових зобов'язань та інші платежі, право на одержання яких належить клієнту.

Згідно п. 1.2. договору факторингу, сторони погодили, що перехід від клієнта до фактора прав вимоги заборгованості до боржників відбувається в момент підписання сторонами акту прийому – передачі Реєстру боржників згідно додатку № 2, після чого фактор стає кредитором по відношенню до боржників стосовно заборгованостей та набуває відповідні права вимоги. Підписаний сторонами та скріплений їх печатками Акт прийому – передачі Реєстру боржників – підтверджує факт переходу від клієнта до фактора прав вимоги заборгованості та є невід'ємною частиною цього договору

Відповідно до Реєстру боржників до Договору факторингу № 31012023 від 31.01.2023 до ТОВ «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» набуло права грошової вимоги до ______в сумі 8 500,00 грн, з яких: 4 000,00 грн – заборгованість за основним боргом; 4 500,00 грн – заборгованість за відсотками.

Всі нарахування, що відбувались до дати отримання ТОВ «ФК «ЄАПБ» права грошової вимоги здійснювались безпосередньо ТОВ «ФК «ІНВЕСТРУМ» станом на день відступлення права вимоги. ТОВ «ФК «ЄАПБ» не здійснювалося жодних додаткових нарахувань, умови кредитного договору в односторонньому порядку не змінювалися.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Правочини можуть бути односторонніми та дво - чи багатосторонніми (договори).

За змістом ч.ч. 1, 2 ст. 207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах (у тому числі електронних), у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ч. 1 ст. 626 ЦК України).

В силу ч. 1 ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідно з ч. 1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Із положень ч. 1 ст. 634 ЦК України слідує, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Загальні правила щодо форми договору визначено ст. 639 ЦК України, згідно з якого договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлено законом; якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для такого виду договорів не вимагалася; якщо сторони домовилися укласти договір за допомогою інформаційно телекомунікаційних систем, він вважається укладеним у письмовій формі; якщо сторони домовились укласти у письмовій формі договір, щодо якого законом не встановлено письмової форми, такий договір є укладеним з моменту його підписання сторонами; якщо сторони домовилися про нотаріальне посвідчення договору, щодо якого законом не вимагається нотаріального посвідчення, такий договір є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення.

Отже, будь-який вид договору, який укладається на підставі Цивільного або Господарського кодексів України, може мати електронну форму. Договір, укладений електронній формі, є таким, що укладений у письмовому вигляді (статті 205, 207 ЦК України).

Аналогічні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 09 вересня 2020 року у справі №732/670/19, від 23 березня 2020 року у справі №404/502/18, від 07 жовтня 2020 року №127/33824/19.

Згідно ч. 1 ст. 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

В силу ч.1 ст. 1048 цього ж Кодексу позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.

На підтвердження позовних вимог Товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансова Компанія «Європейська агенція з повернення боргів» додано до позовної заяви розрахунок заборгованості за договором № 2643052 від 30.11.2021 року за період з 11.08.2023 року по 31.01.2024 року (а.с.22), та рахунок заборгованості за договором про надання фінансового кредиту № 13855-01/202 від 15 січня 2022 року за період 31.01.2023 по31.01.2024, в яких відсутній період, за який нараховано заборгованість, а також дані щодо руху коштів на рахунку, сум, що фактично були отримані відповідачем. Тому встановити дійсний розмір заборгованості ______за кредитними договорами неможливо.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (статі 76, 77 ЦПК України).

Кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом. (ст.81 ЦПК України) Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.

Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.

За приписами ст.ст.12, 13 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі наданих сторонами доказів.

Частиною 5 ст.177 ЦПК України визначено обов`язок позивача надати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Факт того, що ______повертав або не повертав кредитні кошти належними і допустимими доказами не підтверджено.

За таких обставин, з урахуванням досліджених доказів, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги ТОВ «ФК «Європейська агенція з повернення боргів» до ______задоволенню не підлягають.

Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до ст. 141 ЦПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.4, 10-13, 76-89, 141, 177, 259, 263, 265, 268, 273,280-282, 352, 354 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

В задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Європейська агенція з повернення боргів» до ______про стягнення заборгованості за кредитними договорами відмовити.

Витрати на сплату судового збору покласти на позивача.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, який його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення можна подати протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений у разі пропуску з інших поважних причин.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України.

Апеляційну скаргу на рішення можна подати до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення або складення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:

Суддя М.П. Одарюк