Як зупинити стягнення по виконавчому напису нотаріуса (зразок ухвали)

Осбливості зупинення виконавчого провадження, яке було відкрито по виконавчому напису нотаріуса - особливості, які потрібно знати.

Для отримання юридичної консультації по кредитам:

1. Реструктуризація кредиту (списання)
2. Захист від колекторів
3. Зняття арешту з майна
4. Оскарження рішення суду (заочне, апеляція, касація)
5. Застосування позовної давності по кредиту
6. Припинення поруки, скасування виконавчого напису
7. Супроводження купівлі кредиту на голландському аукціоні
8. Списання боргів – банкрутство фізичних осіб

911inua@gmail.com - задайте нам питання!

063-595-87-10 - отримуйте консультацію за телефоном!

Новий формат стягнення кредиту банками в 2019 році – це вчинення виконавчого напису нотаріуса, оскільки це дешевий та швидкий спосіб стягнути кошти та відкрити виконавче провадження. Зазвичай, боржник дізнається про виконавчий напис, коли накладений арешт на майно та кошти. Майже 90 відсотків позичальників, які звернулись до нас, не були згодні з сумою стягнення та в подальшому довели, що сума була завищена.


Відповідно, постає питання: Що таке виконавчий напис нотаріуса?
 
Виконавчий напис нотаріуса – це вчинений напис на борговому документі про стягнення боргу на підставі кредитного договору. Як правило, виконавчий напис вчиняється без повідомлення боржника, оскільки обов’язкова вимога, яка направляється банком позичальнику, до нього або не доходить, або він не отримує, або направлена за іншою адресою.
 
Що ми розглянемо в даній статті:
1. Розглянемо безспірність вимог;
2. Етапи вчинення виконавчого напису нотаріуса;
3. Документи, зміст та форма виконавчого напису нотаріуса;
4. Оскарження через суд виконавчого напису та наслідки.

 БЕЗСПІРНІСТЬ ВИМОГ ВИКОНАВЧОГО НАПИСУ!

 

Вчинення виконавчого напису без звернення в суд полягає у принципу безспірності вимог банку по кредиту. Іншими словами, банки повинні прописати таку заборгованість у виконавчому напису, яка є реальною з врахуванням позовної давності, нарахування процентів після рішення суду та строків вчинення напису.
Зазвичай, банки ігнорують такі вимоги та вчиняють напис для того, щоб домовитись з позичальником або накласти арешт на майно поручителя та позичальника.
Наприклад, після суду або претензії про стягненя кредиту, банки не мають право нараховувати проценти та неустойку, а у виконавчому напису прописують період стягнення після рішення суду. Вчинення виконавчого напису під час суду про стягнення кредитної заборгованості, також є порушенням, оскільки Верховний суд вказав, що в цьому випадку є спір про розмір кредитної заборгованості.
 

ЕТАПИ ВЧИНЕННЯ ВИКОНАВЧОГО НАПИСУ НОТАРІУСА


 
1. Направлення поштою вимогу позичальнику про стягнення кредиту та майбутнього вчинення виконавчого напису;
2. Через 30 днів, нотаріус видає виконавчий напис на борговому документі (кредитний договір або договір іпотеки);
3. Відкриття виконавчого провадження про стягнення боргу;
4. Арешт майна та рахунків;
5. Опис майна;
6. Передача майна на реалізацію через публічні торги.
 
Етапи оскарження виконавчого напису:
1. Необхідно ознайомитись зі справою у державного або приватного виконавця;
2. Скласти позовну заяву про визнання виконавчого напису таким, який на підлягає виконанню;
3. Додатково скласти заяву про зупинення виконавчого провадження та клопотання про витребування документів у нотаріуса;
4. Подати в суд позов з додатками;
5. Забрати ухвалу про зупинення виконавчого провадження, віднести приватному виконавцю, якій винесе постанову та зупинить виконавче провадження.

 ДОКУМЕНТИ, ЗМІСТ ТА ФОРМА ВИКОНАВЧОГО ПРОВАДЖЕННЯ


 
Для виконавчого провадження, банк повинен надати нотаріусу наступні документи:
1. Кредитний або іпотечний договори (оригінали);
2. Розрахунок та розмір кредитної заборгованості;
3. Вимогу позичальнику.
Виконавчий напис нотаріусу робиться у письмовій формі.

 ОСКАРЖЕННЯ ВИКОНАВЧОГО НАПИСУ ЧЕРЕЗ СУД (НАСЛІДКИ)


 
Якщо позичальник оскаржив виконавчий напис через суд, це означає:
1. Виконавче провадження закривається;
2. Приватний виконавець знімає всі арешти та скасовує всі постанови;
3. Виконавчий збір та/або винагорода приватному виконавцю не виплачується;
4. Позовна давність по кредитному договору не переривається;
5. Банк буде змушений або вчинити новий виконавчий напис зі зменшеною сумою, або подавати до суду, де позичальник може заявити позовну давність;
6. Після відміни виконавчого напису, банк може піти на поступки в плані реструктуризації (прощення, факторинг, дисконт по кредиту).
 
Зразок заяви про зупинення виконавчого напису


 
До _________ районного суду _______
 
Позивач: _______________________
Адреса: _________________________
РНОКПП: ______________
Відповідач: Публічне акціонерне товариство
« БАНК»
Адреса: _____________________
Код ЄДРПОУ: ________________
Третя особа :
нотаріус ______________
Адреса: __________________________
 


Заява
про забезпечення позову


До суду подається позовна заява про визнання виконавчого напису від 06.08.2018р. зареєстрованого в реєстрі за No 37, таким, який не підлягає виконанню.
Цим виконавчим написом було стягнено заборгованість за кредитним договором, який був укладений між Позивачем та Відповідачем, та який був припинений 25.09.2015 року.
Відповідно до ст. 149 ЦПКУ Суд ............................
Відповідно до ст. 150 ЦПКУ Позов забезпечується: зупиненням стягнення.
Отже в даному випадку існує гостра необхідність у забезпеченні позову шляхом зупинення стягнення на підставі виконавчого документу, який оскаржується в судовому порядку, оскільки якщо це не зробити, то в подальшому на майно позивача, на яке накладено арешт, буде звертатися стягнення. Документи, які підтверджують факт виконання оскаржуваного виконавчого документу, додаються (відповідна постанова додається).
Пропозиції, щодо зустрічного зобов’язання: просимо суд не застосовувати зустрічне зобов’язання, оскільки жодних збитків Відповідачу завдано не буде і навпаки оскаржуваним виконавчим написом Позивачу може бути завдано збитки якщо виконавчий напис буде виконаний.
Відповідно до вищезазначеного та керуючись ЦПКУ
ПРОШУ:
1. Забезпечити позов шляхом зупинення стягнення на підставі виконавчого напису нотаріуса ____________________________.
Додатки:
1. Постанова про відкриття виконавчого провадження від 01.11.2018 р.(оригінал знаходиться у приватного виконавця _________________).
_________________ «__»_________2018р.

Зразок рішення про скасування надпису нотаріуса на 10 млн.

 

Номер провадження 2/754/1637/23
Справа №754/40/23
РІШЕННЯ
Іменем України
19 вересня 2023 року Деснянський районний суд міста Києва
у складі головуючого судді Гринчак О.І.
за участю секретаря судових засідань Чехун Ю.В.,
представника позивача – Майорова В.О.,
розглянувши у судовому засіданні справу за позовною заявою _____ Юрійовича до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вердикт Капітал», треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: приватний нотаріус Івано-Франківського міського нотаріального округу Івано-Франківської області Личук Тарас Володимирович, приватний виконавець виконавчого округу міста Києва Кошарський Олександр Володимирович про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню,
В С Т А Н О В И В:
У січні 2023 року до суду надійшла позовна заява _____ Юрійовича до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вердикт Капітал», треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: приватний нотаріус Івано-Франківського міського нотаріального округу Личук Тарас Володимирович, приватний виконавець виконавчого округу міста Києва Кошарський Олександр Володимирович про визнання виконавчого напису, вчиненого 09.03.2021 приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу Івано-Франківської області Личуком Тарасом Володимировичем, зареєстрований в реєстрі за № 2854 таким, що не підлягає виконанню.
Позовні вимоги мотивовані тим, що кредитний договір не посвідчений нотаріально; новий кредитор не мав право нараховувати проценти та неустойку після настання строку повернення кредиту; вимога про повернення кредитної заборгованості боржнику не направлялась; штучно збільшені проценти та комісія, адже з 02.08.2019 по 05.03.2021 (7 місяців) кредитор нарахував майже 9 мільйонів; розмір заборгованості не є безспірним.
Разом з позовною заявою надійшла заява про забезпечення позову, в якій заявник просить суд зупинити стягнення на підставі виконавчого напису, вчиненого 09.03.2021 приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу Личуком Тарасом Володимировичем, зареєстрований в реєстрі за № 2854, яке проводиться у виконавчому провадженні № 66663359 приватним виконавцем виконавчого округу міста Києва Кошарським Олександром Володимировичем щодо стягнення з _____ Юрійовича заборгованості у розмірі 9 426 349,86 грн. на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Вердикт Капітал".
Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 05 січня 2023 року відкрито провадження у вказаній справі та визначено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження.
Також ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 05 січня 2023 року заяву _____ Юрійовича про забезпечення позову у цивільній справі № 754/40/23 задоволено. Зупинено стягнення на підставі виконавчого документу – виконавчого напису, виданого приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу Личуком Тарасом Володимировичем, зареєстрований в реєстрі за № 2854 від 09.03.2021, яке проводиться у виконавчому провадженні № 66663359, яке відкрито приватним виконавцем виконавчого округу міста Києва Кошарським Олександром Володимировичем щодо стягнення з _____ Юрійовича заборгованості у розмірі 9426349,86 грн. на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Вердикт Капітал".
09.02.2023 відповідачем подано відзив на позов, в якому він просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог, вказуючи на те, що відповідне право стягувача, за захистом якого він звернувся до нотаріуса, повинно існувати на момент звернення. Так само на момент звернення стягувача до нотаріуса із заявою про вчинення виконавчого напису повинно існувати й, крім того, також бути безспірною, заборгованість або інша відповідальність боржника перед стягувачем. Таким чином, вчинення нотаріусом виконавчого напису відбувається за фактом подання стягувачем документів, якi відповідним Переліком є підтвердженням безспірності заборгованості або відповідальності боржника перед стягувачем. Нотаріусу для вчинення виконавчого напису відповідачем були надані документи, які підтверджують безспірність заборгованості, а зазначену в оспорюваному виконавчому написі заборгованість, можна вважати безспірною, оскільки позивач у своєму позовi не зазначив жодноï обставини, яка б свідчила про протилежне. Окрім того, позивач не надає суду будь-яких доказів, які би свідчили про погашення боргу за кредитним договором та виконання ним своїх зобов'язань в повному обсязі. Позивач не надає також альтернативного розрахунку заборгованості. Окрім того, в даних кредитних правовідносинах, ТОВ «Вердикт Капітал» є правонаступником та є новим кредитором на підставі договору про відступлення права вимога, який було надано приватному нотаріусу. Приватним нотаріусом було перевірено такий договір та статус стягувача, як нового кредитора. При переході права вимоги вiд первісного було передано від попередніх кредиторів суму заборгованості позивача за кредитним договором. Отже, на момент відступлення права вимоги, заборгованість позивача за кредитним договором існувала. Підтверджуючі документи були надані нотаріусу при вчиненні виконавчого напису. Відтак, твердження про відсутність боргу не відповідає фактичним обставинам. Крім того, законодавством не визначений виключний перелік обставин, які свідчать наявність спору щодо заборгованості. Ці обставини встановлюються судом відповідно до загальних правил цивільного процесу за наслідками перевірки доводів боржника та про оцінки наданих ним доказів.
08.06.2023 від представника позивача надійшло клопотання про долучення доказів.
Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва 05 липня 2023 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.
У судовому засіданні 19.09.2023 представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.
Інші учасники справи не з’явилися, про розгляд справи повідомлялися належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Заслухавши пояснення сторони позивача, дослідивши письмові матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
13 лютого 2013 року між ПАТ "РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВАЛЬ" та _____ом _____ Юрійовичем було укладено кредитний договір № 014/81-1-0-00/4010, за яким Банк надає Позичальнику кредитні кошти в сумі 437 862,73 грн, строк повернення кредиту - 13 травня 2018 року, мета кредитування - придбання транспортного засобу.
З матеріалів справи вбачається, що вказаний кредитний договір не був нотаріально посвідчений.
09 березня 2021 року приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу Івано-Франківської області Личуком Тарасом Володимировичем вчинено виконавчий напис № 2854 про те, що ним пропонується стягнути на користь ТОВ «Вердикт Капітал», заборгованість, що виникла за Кредитним договором № _____від 13.02.2013, з усіма додатками та додатковими угодами, який укладений між АТ «РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВАЛЬ» та _____ом _____ Юрійовичем. Правонаступником усіх прав та обов'язків АТ «РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВАЛЬ» за вказаним кредитним договором є ТОВ «Вердикт Капітал» на підставі Договору № 114/2-15 про відступлення прав вимоги від 02.08.2019. Строк платежу за Кредитним договором _____від 13.02.2013 настав. Боржником допущено прострочення платежів. Стягнення заборгованості проводиться за період з 02.08.2019 по 05.03.2021. Сума заборгованості складає 9424849,86 грн, в тому числі: прострочена заборгованість за сумою кредиту становить 430862,73 грн. сума заборгованості за відсотками та комісіями складає 8 993 987,13 грн. За вчинення цього виконавчого напису нотаріусом на підставі статті 31 Закону України «Про нотаріат» стягнуто плату із Стягувача, в розмірі 1500,00 грн, які підлягають стягненню з Боржника на користь Стягувача. Загальна сума, що підлягає стягненню 9426349,86 грн.
Приватним виконавцем виконавчого округу міста Києва Кошарським Олександром Володимировичем постановою від 31.08.2021 ВП № 66663359 відкрито виконавче провадження щодо стягнення заборгованості з _____ Юрійовича на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Вердикт Капітал" на підставі виконавчого напису, виданого приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу Івано-Франківської області Личуком Тарасом Володимировичем, зареєстрованого в реєстрі за № 2854 від 09.03.2021. Крім того, приватним виконавцем виконавчого округу міста Києва Кошарським Олександром Володимировичем постановою від 16.09.2021 ВП № 66663359 звернуто стягнення на доходи боржника, а саме дохід у ТОВ «КОМПАНІЯ САЛЮТЕМ».
Відповідно до ст. 18 ЦК України нотаріус здійснює захист цивільних прав шляхом вчинення виконавчого напису на борговому документі у випадках і в порядку, встановлених законом.
Згідно з п. 19 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про нотаріат» виконавчий напис є нотаріальною дією, що вчиняють нотаріуси.
Статтею 87 Закону України «Про нотаріат» встановлено, що для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість. Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
При цьому, статтею 88 Закону України «Про нотаріат» визначено умови вчинення виконавчих написів, відповідно до яких нотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем та за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років. Якщо для вимоги, за якою видається виконавчий напис, законом встановлено інший строк давності, виконавчий напис видається у межах цього строку.
Порядок вчинення нотаріальних дій, затверджений наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 № 296/5, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2012 р. за № 282/20595, містить такі самі правила та умови вчинення виконавчого напису (пункти 1, 3 Глави 16 розділу ІІ Порядку).
Відповідно до підпункту 2.1 пункту 2 Глави 16 розділу ІІ Порядку для вчинення виконавчого напису стягувачем або його уповноваженим представником нотаріусу подається заява, у якій, зокрема, мають бути зазначені: відомості про найменування і місце проживання або місцезнаходження стягувача та боржника; дата і місце народження боржника - фізичної особи, місце його роботи; номери рахунків у банках, кредитних установах, код за ЄДРПОУ для юридичної особи; строк, за який має провадитися стягнення; інформація щодо суми, яка підлягає стягненню, або предметів, що підлягатимуть витребуванню, включаючи пеню, штрафи, проценти тощо. Заява може містити також іншу інформацію, необхідну для вчинення виконавчого напису.
У разі якщо нотаріусу необхідно отримати іншу інформацію чи документи, які мають відношення до вчинення виконавчого напису, нотаріус вправі витребувати їх у стягувача (підпункт 2.2 пункту 2 Глави 16 розділу ІІ Порядку). Вчинення виконавчого напису в разі порушення основного зобов`язання та (або) умов іпотечного договору здійснюється нотаріусом після спливу тридцяти днів з моменту надісланих іпотекодержателем повідомлень - письмової вимоги про усунення порушень іпотекодавцю та боржнику, якщо він є відмінним від іпотекодавця. Повідомлення вважається надісланим, якщо є відмітка іпотекодавця на письмовому повідомленні про його отримання або відмітка поштового відділення зв`язку про відправлення повідомлення на вказану в іпотечному договорі адресу (підпункт 2.3 пункту 2 Глави 16 розділу ІІ Порядку).
Крім того, підпунктами 3.2, 3.5 пункту 3 Глави 16 розділу ІІ Порядку передбачено, що безспірність заборгованості підтверджують документи, передбачені Переліком документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 1999 року № 1172 (далі - Перелік документів). При вчиненні виконавчого напису нотаріус повинен перевірити, чи подано на обґрунтування стягнення документи, зазначені у вказаному Переліку документів. При цьому цей Перелік документів не передбачає інших умов вчинення виконавчих написів нотаріусами ніж ті, які зазначені в Законі України «Про нотаріат» та Порядку вчинення нотаріальних дій.
Стаття 50 Закону України «Про нотаріат» передбачає, що нотаріальна дія або відмова у її вчиненні оскаржуються до суду. Право на оскарження нотаріальної дії або відмови у її вчиненні має особа, прав та інтересів якої стосуються такі дії.
Згідно з правовою позицією, викладеною у постанові Верховного Суду України від 05 липня 2017 року в справі № 6-887цс17, а також у постанові Великої Палати Верховного Суду від 15 січня 2020 року у справі № 305/2082/14-ц, вчинення нотаріусом виконавчого напису - це нотаріальна дія (пункт 19 статті 34 Закону України «Про нотаріат»). При цьому нотаріус здійснює свою діяльність у сфері безспірної юрисдикції і не встановлює прав або обов’язків учасників правовідносин, не визнає і не змінює їх, не вирішує по суті питань права. Тому вчинений нотаріусом виконавчий напис не породжує права стягувача на стягнення грошових сум або витребування від боржника майна, а підтверджує, що таке право виникло в стягувача раніше. Мета вчинення виконавчого напису - надання стягувачу можливості в позасудовому порядку реалізувати його право на примусове виконання зобов’язання боржником. При цьому безспірність заборгованості чи іншої відповідальності боржника для нотаріуса підтверджується формальними ознаками - наданими стягувачем документами згідно з Переліком документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 1999 року № 1172.
Відповідно до п.п. 1.1, 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5 глави 16 Порядку вчинення нотаріальних дій для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість, або на правочинах, що передбачають звернення стягнення на майно на підставі виконавчих написів. Нотаріус вчиняє виконавчі написи: якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем; за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями - не більше одного року. Безспірність заборгованості підтверджують документи, передбачені Переліком документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.99 № 1172. Якщо для вимоги, за якою вчиняється виконавчий напис, законом установлено інший строк давності, виконавчий напис вчиняється у межах цього строку. Строки, протягом яких може бути вчинено виконавчий напис, обчислюються з дня, коли у стягувача виникло право примусового стягнення боргу. При вчиненні виконавчого напису нотаріус повинен перевірити, чи подано на обґрунтування стягнення документи, зазначені у Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.99 № 1172.
Тобто, безспірність заборгованості підтверджують документи, передбачені Переліком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 1999 року № 1172.
Так, відповідно до пункту 1 Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 1999 р. № 1172, для одержання виконавчого напису подаються:
а) оригінал нотаріально посвідченого договору (договорів);
б) документи, що підтверджують безспірність заборгованості боржника та встановлюють прострочення виконання зобов’язання.
Однак пунктом 2 Розділу «Стягнення заборгованості з підстав, що випливають з кредитних відносин» Переліку в редакції змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України № 662 від 26.11.2014, встановлено, що для одержання виконавчого напису для стягнення заборгованості за кредитними договорами, за якими боржниками допущено прострочення платежів за зобов’язаннями, подаються:
а) оригінал кредитного договору;
б) засвідчена стягувачем виписка з рахунка боржника із зазначенням суми заборгованості та строків її погашення відміткою стягувача про непогашення заборгованості.
Разом з цим, Київський апеляційний адміністративний суд постановою від 22.02.2017, залишеною без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 01.11.2017 у справі № 826/20084/14, визнав незаконною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України № 662 від 26.11.2014 «Про внесення змін до переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів», зокрема, в частині пункту 2 змін, що вносяться до переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів.
Згідно з пунктом 10.2 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 7 від 20.05.2013 «Про судове рішення в адміністративній справі», визнання акта суб’єкта владних повноважень нечинним означає втрату чинності таким актом з моменту набрання чинності відповідним судовим рішенням або з іншого визначеного судом моменту після прийняття такого акта.
Київський апеляційний адміністративний суд, взявши до уваги зазначений пункт 10.2 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 7 від 20.05.2013 «Про судове рішення в адміністративній справі», дійшов висновку про необхідність визнання нечинною Постанови Кабінету Міністрів України № 662 від 26.11.2014 «Про внесення змін до переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів» в частині, з моменту її прийняття.
З огляду на викладене до спірних правовідносин підлягає застосуванню постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку документів, за якими стягнення заборгованості проводиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів» № 1172 в редакції від 29.11.2001.
Вказаний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду у справі № 910/13233/17 від 29 січня 2019 року.
Однак приватним нотаріусом при вчиненні оскаржуваного виконавчого напису залишено поза увагою, що норми, які дозволяють вчиняти виконавчі написи за кредитними договорами, укладеними у простій письмовій формі, визнані нечинними з дня їх прийняття.
З матеріалів справи вбачається, що в порушення вказаних положень матеріального права оспорюваний виконавчий напис було вчинено на підставі кредитного договору, який нотаріально не посвідчувався, відсутністю оригіналів розрахункового документа про надання послуг поштового зв’язку.
Оскаржений позивачем виконавчий напис вчинений нотаріусом 09 березня 2021 року, тобто після набрання законної сили постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року у справі № 826/20084/14, тому наявні підстави для визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню, у зв`язку з недотриманням умов вчинення виконавчого напису щодо подання стягувачем документів на підтвердження безспірної заборгованості боржника.
Порушення нотаріусом порядку вчинення виконавчого напису є самостійною і достатньою підставою для визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню. Така позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.09.2021 у справі № 910/10374/17.
Крім того, аналогічна позиція наведена у постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 15 квітня 2020 року у справі № 158/2157/17, в якій, зокрема, суд зазначив: «Оскаржений виконавчий напис вчинений нотаріусом 27 березня 2017 року, тобто після набрання законної сили постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року у справі № 826/20084/14. Укладений між банком та позивачем кредитний договір, який був наданий нотаріусу для вчинення виконавчого напису, не був посвідчений нотаріально, тому наявні підстави для визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню, у зв`язку з недотриманням умов вчинення виконавчого напису щодо подання стягувачем документів на підтвердження безспірної заборгованості боржника».
За встановлених обставин, суд вважає позовні вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з вимогами статті 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати зі сплати судового збору у сумі 1610,40 грн (1073,60 грн за подання позовної заяви та 536,80 грн за подання заяви про забезпечення позову).
На підставі викладеного та керуючись ст. 2-5, 12, 13, 76-81, 89, 133, 141, 258, 259, 263-265, 274-279, 354 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позов _____ Юрійовича до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вердикт Капітал», треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: приватний нотаріус Івано-Франківського міського нотаріального округу Івано-Франківської області Личук Тарас Володимирович, приватний виконавець виконавчого округу міста Києва Кошарський Олександр Володимирович про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, задовольнити.
Визнати таким, що не підлягає виконанню, виконавчий напис № 2854, вчинений 09.03.2021 приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу Івано-Франківської області Личуком Тарасом Володимировичем щодо стягнення заборгованості з _____ Юрійовича на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Вердикт Капітал» в загальному розмірі 9 426 349,86 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Вердикт Капітал» на користь _____ Юрійовича 1610,40 грн. витрат зі сплати судового збору.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: _____ Юрійович, 11.08.1980 р.н., РНОКПП 2944312136, місце проживання: м. Київ, вул. Закревського, 95-А, кв. 30.
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Вердикт Капітал», код ЄДРПОУ 36799749, місцезнаходження: м. Київ, вул. Кудрявський узвіз, 5-Б.
Третя особа: Приватний нотаріус Івано-Франківського міського нотаріального округу Івано-Франківської області Личук Тарас Володимирович, місцезнаходження: м. Івано-Франківськ, вул. Галицька, 12.
Третя особа: Приватний виконавець виконавчого округу міста Києва Кошарський Олександр Володимирович, місцезнаходження: м. Київ, вулиця Сурикова, 3, корп. 8-Б, приміщення оф. 333.
Повний текст рішення складено 25.09.2023.
Суддя Деснянського
районного суду міста Києва Оксана ГРИНЧАК