Укрсоцбанк (Юнікредит) купив Альфа Банк, що це означає для позичальників валютних кредитів?

Що робити, якщо банк намагається забрати предмет іпотеки на баланс. Як правильно вести переговори з Альфа-банком, який купив Укрсоцбанк.

Укрсоцбанк (Юнікредит) входить в п'ятірку банків з проблемною валютною іпотекою. Процедура повернення проблемних валютних кредитів у Укрсоцбанку до 2015 були досить не активна, банк припинив кредитування та зосередився на реструктуризації (переведення в гривню) валютного кредиту. Також досить банк застосовував погашення частини тіла кредиту зі списанням залишку, як правило проценти та неустойка. Передумова такого списання, насамперед є оцінка проблемної іпотеки та отримання дисконту від вартості іпотеки. Вказана ситуація пояснюється тим, що Укрсоцбанку вигідно отримати частину вартості проблемної іпотеки одразу, ніж втрачати час на суди з позичальником по валютному кредиту.
*****************************************************************
Граціано Камелі, голова правління Укрсоцбанку
Укрсоцбанк, підконтрольний великої італійській банківській групі UniCredit, довгий час вважався таким собі "поганців" серед найбільших вітчизняних фінустанов із західним капіталом. Основна причина - зволікання з очищенням балансу банку від проблемних активів, що утворилися ще за підсумками кризи 2008-2009 рр. У 2013 р італійці активно намагалися продати український банк, але не змогли. Нинішня криза додала проблем. За підсумками стрес-тестування, проведеного майже рік тому, потреба Укрсоцбанку в додатковому капіталі (Укрсоцбанк кредити) оцінювалася приблизно в 6 млрд грн. Спочатку акціонери не горіли бажанням вливати в банк нову порцію "живих" грошей і вважали за краще скорочувати актив. Однак подальша девальвація гривні призвела до того, що вже на кінець 2014 р норматив адекватності капіталу (Н2) в Укрсоцбанку знизився до 7% (при мінімально допустимому рівні в 10%). За системою в цілому на цей період середній показник нормативу Н2 був на рівні 15,6%. Наскільки знизився Н2 Укрсоцбанку станом на 1 березня, (коли загальносистемний показник досяг 7,4%, - невідомо. 
****************************************************************
Таким чином, Укрсоцбанк (Юнікредитбанк) став лідером черед банків за рівнем проблемної кредитної заборгованості. Станом на 1 липня 2015 року частка проблемних кредитів банку становила 47,9%, або 16,6 млрд грн. За останній рік обсяг проблемних кредитів зріс на 6,6 млрд грн (+75%).
 
УКРСОЦБАНК ІПОТЕКА
Стратегія роботи Укрсоцбанку з фізичними особами та корпоративними позичальника значно відрізняється, зокрема банк, з корпоративними клієнтами намагається застосувати позасудовий порядок стягнення, шляхом оформлення право власності на баланс банку. До речі, якщо накласти штучний арешт на іпотеку, то Укрсоцбанк не зможе продати чи переоформити право власності на іпотеку без зняття арешту через суд (арешт доцільний тільки при позасудовому способі стягнення).

Відносини з позичальниками – фізичними особами полягають у подачі до суду про стягнення кредитної заборгованості.

УВАГА: В кредитних договорах Укрсоцбанку є пункти 4.4 - 4.5, які автоматично запускають позовну давність по кредиту, якщо позичальник перестав сплачувати кредит. Такий пункт э тільки в кредитних договорах ПАТ «Укрсоцбанк», які забезпечені іпотекою, і це досить велика юридична проблема для банку, оскільки позичальники, які перестали сплачувати кредит автоматично запустили позовну давність. Головне в цьому випадку не переривати позовну давність по кредитному договору.

Купівля Укрсоцбанку зі сторони Альфа банка та закриття угоди влітку відчутно відобразиться на політиці банку зі стягненням кредитної заборгованості. Зокрема, з Альфа Банком буде складно домовитись про погашення кредиту з дисконтом, про повне списання при добровільному продажу предмету іпотеки тощо.

При спілкуванні з Укрсоцбанком з приводу проблемного валютного кредиту, необхідно враховувати наступні моменти:

1. Наявність вимоги про дострокове повернення кредиту. Відповідно до ЦКУ та позиції ВСУ, зазначена вимога достроково змінює строк виконання кредитного зобов'язання та запускає позовну давність по кредиту.

2. Наявність пунктів 4.4-5.5 Кредитного договору, які автоматично запускають позовну давність по кредиту, достатньо не сплачувати кредит на протязі 90 днів. Такий механізм дострокового повернення кредиту є тільки в кредитних договорах Укрсоцбанку. Іпотека Укрсоцбанку також припиняється, якщо суд відмовить за позовною давністю банку.

3. Наявність в іпотеці майнових прав на нерухомість призводить до визнання іпотечного договору з Укрсоцбанком недійсним, або отримання великого дисконту при погашенні кредиту (від 40-60%).

4. Пропуск позовної давності по кредитам Укрсоцбанку, для Альфа банку буде великою проблемою в частині стягнення заборгованості по кредиту.

5. Автоматичне припинення поруки з Укрсоцбанком, оскільки настає строк повернення кредиту по п. 4.4-4.5 кредитного договору, що абсолютно кореспондується з ч. 4 ст 559 ЦКУ.

6. Укрсоцбанк використовує практику оформлення на себе право власності, або продаж предмету іпотеки третім особам (застосування позасудового порядку стягнення на іпотеку). Для уникнення саме цього, необхідно накласти арешти на іпотечне майна.

7. Якщо у вас декілька іпотек в Укрсоцбанку, необхідно провести оцінку іпотек у експертів, які акредитовані в ФГВФО – це необхідно, щоб банку було не вигідно оформлювати на себе право власності по реальній вартості.
 
Увага, надана юридична консультація позичальникам дає можливість уникнути помилок з Укрсоцбанком (іпотека), зокрема не переривати позовну давність по кредиту та продаж вашого кредиту колекторам. Ми маємо великий досвід протистояння з банками, ми спеціалізуємося виключно в банківському праві та маємо досвід ведення справ з усіма банками в Україні, в тому числі з Укрсоцбанком (Юнікредит) та Альфа банк.
 
Наші юридичні послуги з Укрсоцбанком:
° зменшення через суд кредиту Укрсоцбанка, проведення реструктуризації кредиту, в тому числі списання залишку та списання неустойки;
° ведення переговорів з Укрсоцбанком;
° юридичний аналіз договорів з Укрсоцбанком, розробка стратегії, схемний запуск позовної давності;
° визнання недійсним (повністю або в частині) кредитного договору Укрсоцбанка, припинення договорів поруки укладеного з Укрсоцбанком;
° списання пені за кредитним договором, договором іпотеки, поруки Укрсоцбанка;
° скасування заочного рішення суду, скасування рішення третейського суду, визнання недійсним третейське застереження в кредитних договорах Укрсоцбанку, закриття виконавчого провадження.
 
Отже, якщо ви знаходитесь на стадії переговорів або судитись з Укрсоцбанком, Кредитні юристи нашої компанії звертають увагу на наступні моменти, які необхідно зробити першочергово:
1. Не переривайте позовну давність по кредиту. Іпотека Укрсоцбанку також має свій срок позовної давності;
2. Важливо накласти арешт на предмет іпотеки;
3. Зробіть оцінку іпотеки;
 
Судова практика в кредитних спорах з Укрсоцбанком підтверджує вищевикладене, зокрема:
Верховний Суд України № 6-2875цс15
1. Оскільки строк виконання основного кредитного зобов’язання договором було змінено, тобто строк користування кредитом достроково сплив 10 березня 2009 року, тобто через 90 днів з моменту, коли позичальник перестав сплачувати кредит, нараховані проценти за кредитом та неустойка, тому строк у 6 місяців з моменту зміненого строку виконання зобов’язання закінчився 10 вересня 2009 року, таким чином ПАТ «Укрсоцбанк» звернулося до третейського суду з позовом поза межами цього строку, зокрема 27 жовтня 2009 року.

 

Для отримання юридичної консультації по кредитам:

1. Реструктуризація кредиту (списання)
2. Захист від колекторів
3. Зняття арешту з майна
4. Оскарження рішення суду (заочне, апеляція, касація)
5. Застосування позовної давності по кредиту
6. Припинення поруки, скасування виконавчого напису
7. Супроводження купівлі кредиту на голландському аукціоні
8. Списання боргів – банкрутство фізичних осіб

911inua@gmail.com - задайте нам питання!

063-595-87-10 - отримуйте консультацію за телефоном!