Строк позовної давності та його призупинення у Києві

Позовна давність по кредитному договору - це надійний варіант зменшення кредитної заборгованості в частині списання процентів та пені.

Термін позовної давності - це певний відрізок часу, визначений і обмежений законодавчо. Його протягом один суб'єкт громадянського права може вимагати від іншого суб'єкта права предмет двостороннього договору.У даному випадку суб'єктами виступають кредитна організація й позичальник, предметом - кредитні кошти ( "тіло" і відсотки), а підставою для пред'явлення претензій – договір з банком. Українське законодавство визначило, що фізична або юридична особа має право вимагати свої кошти назад протягом трьох років.

Mayorov V1 1

Українські банки часто "грішать" тим, що пропускають термін позовної давності. Це не є приводом для відмови відкрити діловодство у відношенні боржника, але в той же час неплатник може виграти суд на підставі закінчення строку позовної давності. Законний представник дебітора поцікавиться, чому кредитна організація три роки нічого не робила, припускаючи збільшення боргу.

Ситуації, коли адвокат відповідача не може застосувати сплив терміну позовної давності.

Термін позовної давності - це унікальна можливість для адвоката відповідача виграти суд у кредитної організації. Однак у будь-якого правила є винятки, наприклад:

• Банк пропустив три роки, але з незалежних від нього причин та обставин. Великі кредитні організації тримають власний штат юристів, які в разі потреби перерахують безліч причин недотримання термінів. Визнати обставини тими, що заслуговують на увагу, довіру й розгляд має право лише суд - інстанція може "додати" договору строк (до трьох років).
• Військовий обов'язок дебітора, його перебування в Збройних Силах України. При цьому клієнт банку міг сам вступити в військове формування, бути викликаним повісткою з запасу, випадково опинитися на території з введенням воєнного стану.
• Зміна чинного законодавства. Інститут "дебітор-кредитор" контролює безліч ФЗ, актів й постанов, будь-який з них може зазнати змін.
• Боржник знаходився в МЛС або під слідством.
• Мораторій уряду України.
• Банкрутство неплатника як один з варіантів повністю погасити заборгованість. В цьому випадку дебітор продовжує розраховуватися, але використовуючи стратегію, що задовольняє обидві сторони. Конструктивний діалог кредитора і позичальника починається з моменту надходження першого чека після довгої перерви, а стаття 259 ЦК захищає дані взаємини.

Як порахувати термін позовної давності вашого договору з кредитною організацією?

Вирішили прорахувати позовну давність договору з банком самостійно? Пам'ятайте, що "відправною точкою" стає не день отримання грошей на руки, а той момент коли:

• Ви не відправили в банк черговий щомісячний платіж. Кожен чек має власний термін давності, з нього випливає позовна давність в цілому. Вид кредиту (іпотечний, цільової, споживчий, доларовий) не має значення.
• Ви стовідсотково закрили кредит.
• Ви отримали на руки офіційний лист з претензіями кредитної організації.

Пам'ятайте! Банк, який пропустив строк позовної давності (особливо з поважних, незалежних від нього обставин) не зобов'язаний прощати вам кредитний борг. Для вас прийнятний такий варіант розвитку подій? Оголошуйте себе банкрутом в судовому порядку, хоча неплатоспроможність не вирішує багатьох проблем. Навіть якщо банкрутом оголосив себе ваш банк, і в ньому працює тимчасова адміністрація - ви не припиняєте бути дебітором (існує навіть такий термін як "боржник боржника).

Приклад розрахунку позовної давності в різних ситуаціях

Наведемо приклад. У 2010 році сім'я взяла цільовий кредит терміном на п'ять років. Останній платіж "Приватбанк" отримав в 2011 році, після чого громадяни, чоловік і жінка, пропали з поля зору організації. Договір закінчувався в 2015 році, тобто до 2018 року "Приватбанк" повинен розшукати боржників, встановити їх місцезнаходження й подати в суд.

Вимагати дострокове погашення кредиту - це законне право банку, особливо якщо дебітор значаться неблагонадійними і проходять по "чорних списках". Кредитні кошти видавалися на умовах повернення з відсотками за користування, а не дарувалися! У нашому випадку "Приватбанк" у 2011 році "забив на сполох" й почав відправляти на адресу родини попереджальні листи. Він запустив тим самим механізм спливу терміну позовної давності. Договір з клієнтами закінчується в цій ситуації в 2015 році, а позовна давність - в 2014 році (2011+ три роки).

Чи існує альтернативний метод повернення кредитних коштів?

Деякі фінансові структури вважають, що судитися з дебітором - невигідна справа з непередбачуваним результатом, що вимагає часу, сил й ресурсів. Банки продають борг колекторам - в хід йдуть дзвінки, листи з погрозами, переслідування, розголошення особистих даних, ігнорування будь-яких строків позовної давності. Тому рекомендується відкликати у банку на підставі заяви приватну інформацію про себе і свою родину. Така поведінка кредитної організації - грубе порушення законодавства, але вона має місце на пострадянському просторі. Позовна давність допомагає тільки в тому випадку, якщо ви захищаєте свої фінансові інтереси в суді.

Виконавчий напис нотаріуса - це поширена альтернатива і судам, і колекторам. Нотаріальна напис швидко і недорого оформлюється, має юридичну силу, запускає механізм виконавчого переслідування. Анулювати або оголосити виконавчий напис нездійсненним в суді досить складно. Однак якщо це вийде зробити - процедура ануляції не перериває протягу строку позовної давності кредитної домовленості. В цьому плані Верховний Суд на боці дебітора.

Як скасовувати виконавчий напис нотаріуса в суді - вирішувати вам, але краще заручитися адвокатської допомогою. Відвідуйте усі судові засідання разом з правозахисником, реалізовуйте вашу спільну тактику захисту, активно беріть участь в процесі, не припускайте винесення невигідного заочного рішення! Інакше ви будете сплачувати нереальний кредит або залишитеся без квартири.

Приклад виконавчого напису нотаріуса

napis

Чому правовий аналіз кредитного договору настільки важливий перед підписанням?

Існує прислів'я: "Підписав - пізно молитися". Будь-який договір, включаючи кредитний, варто перевірити перед підписанням на наявність неприємних сюрпризів, невигідних моментів, кабальних вимог, невідповідностей Цивільному Кодексу. Досвідчений юрист розповість, під яку кредитну ставку гроші краще не брати, а в які банки - не звертатися. Користуватися позиченими грошима потрібно розмірковано, тільки тоді вони приносять дохід і сприяють розвитку бізнесу.

Україна дотримується європейських цінностей в плані відносин "дебітор-кредитор" й захищає боржника навіть більше, ніж кредитну організацію. У зв'язку з цим з будь-яким банком можна домовитися цивілізовано, не порушуючи нічиїх прав.