Скасували заочне рішення, поновили реєстрацію на нерухомість та поновили право власності

До нас звернувся клієнт зі складною справою, яка стосується оспорювання права власності на нерухомість в центрі Києва. В справі брали учать три приватних нотаріусів в статусі третіх осіб без самостійних вимог. На нашого клієнта подали в суд та просили визнати незаконними та скасувати 3 рішення приватних нотаріусів про державну реєстрацію та скасувати запис про право власності на об'єкт нерухомості.

Суд першої інстанції визнав позовні вимоги позивача та ЗАОЧНИМ рішенням задовольнив позовні вимоги, а саме:

1. Визнав незаконним та скасував всі записи приватних нотаріусів про державну реєстрацію права власності на нежитлове приміщення;
2. Припинив іпотеку на нежитлове приміщення.

Суд не повідомляв нашого клієнта про судовий розгляд, оскільки опоненти в позовній заяві зазначили іншу адресу, а справа розглядалась не за реєстрацією особи, а за місцезнаходженням нерухомості – це особлива підсудність відповідно до ЦПКУ. Таким чином, особливості в ЦПКУ дозволили провести суд без повідомлення сторони та унеможливили її подати заперечення на позовні вимоги.

Витяг з ухвали суду: «За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність учасників справи за правилами спрощеного позовного провадження та ухвалити заочне рішення відповідно до ст. 280 ЦПК України, оскільки, відповідачі не з`явились в судове засідання без повідомлення причин. При цьому, позивач не заперечує проти такого вирішення справи».

Mayorov V1

Як ми скасовували заочне рішення суду?

Заочне рішення в Україні – це особлива та специфічна форма судового рішення, яка виноситься, при умові, якщо неможливо знайти відповідача та/або повідомити сторону належним чином.

Особливість заочного рішення на відміну від класичного судового рішення полягає в тому, що заочне рішення переглядається в тому ж суді, який виніс рішення, а класичне судове рішення можливо переглянути тільки в апеляційній інстанції.

При перегляді заочного рішення є два можливих варіанти:

1. Відмова в перегляді. В цьому випадку необхідно подавати апеляційну скаргу;
2. Скасування заочного рішення суду та призначення справи до судового розгляду. В цьому випадку, справа розглядається з самого початку.

Підстави скасування заочного рішення полягають в наступному:

1. Порушення норм процесуального права. В заяві про перегляд заочного рішення необхідно розписати поважні причини, чому сторона не могла з’явитись до суду.
2. Порушення норм матеріального права. Необхідно навести аргументи, чому це рішення незаконне та підлягає скасуванню.
Заочне рішення суду скасовується при єдності цих обставин одночасно.

Таким чином, в справі про перегляд заочного рішення, ми довели поважність об’єктивної неможливості бути присутнім в судовому засіданні та зазначили підстави незаконності заочного рішення.

Суд першої інстанції погодився з нашими аргументами та своєю ухвалою скасував заочне рішення.

Якщо вас цікавить наша консультація, ви можете домовитись про зустріч за телефоном: 063-595-87-10.

Враховуючи, що заочне рішення скасовано, є всі підстави поновлення записів про державну реєстрацію та поновлення права власності. Для цього необхідно отримати ухвалу та через реєстратора в ЦНАП поновити вказані записи про право власності на нерухоме майно.

Справа № ______
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2022 року Печерський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді - ____
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про перегляд заочного рішення ____ районного суду м. Києва від 12 квітня 2021 року у справі № ____за позовом ОСОБА_2 , в інтересах якого діє ОСОБА_3 до ОСОБА_4 , ОСОБА_1 та ОСОБА_5 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу ____, приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу ____, приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу ____, про визнання незаконними та скасування рішень приватних нотаріусів про державну реєстрацію, скасування записів про право власності, -

В С Т А Н О В И В :
Заочним рішенням ____ районного суду м. Києва від ____2021 року позов ОСОБА_2 , в інтересах якого діє ОСОБА_3 - задоволено частково.
Визнано незаконним та скасовано запис ____.
Визнано незаконним та скасовано запис від ____.
Припинено іпотеку за договором № ____.
Визнано незаконним та скасовано запис від ____ .
30 червня 2021 року до суду надійшла заява відповідача - про перегляд заочного рішення. У заяві відповідач вказує на те, що він не був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи та був позбавлений права подати докази та заперечення по справі. Вказує, що 29 липня 2019 року між ОСОБА_4 та ОСОБА_1 було укладено договір купівлі-продажу, а 12 серпня 2019 року вказане майно було передано в іпотеку для забезпечення виконання зобов`язання за договором позики, укладеним між ОСОБА_1 та ОСОБА_5 17.05.2018 року. А 12 листопада 2020 року позивач за наслідками участі в електронних торгах став переможцем та власником вказаного нерухомого майна, повністю сплативши встановлену ціну продажу об`єкта, однак відповідач вказує, що єдиним власником спірної квартири є він.
На неодноразові запити до відділу організаційного забезпечення з розгляду цивільних та адміністративних справ ____ районного суду м. Києва щодо надання матеріалів справи у зв`язку з поданням заяви про перегляд заочного рішення, у грудні 2021 року судді передано матеріали справи.
Ухвалою судді від ____2021 року заяву відповідача про перегляд заочного рішення залишено без руху, та надано ОСОБА_7 строк для усунення вказаних в ухвалі недоліків.
03 лютого 2022 року відповідачем подано заяву про усунення недоліків.
У судове засідання сторони не з`явилися, про час та місце розгляду заяви повідомлені належним чином.
Відповідно до статті 288 ЦПК України, заочне рішення підлягає скасуванню, якщо судом буде встановлено, що відповідач не з`явився в судове засідання та (або) не повідомив про причини неявки, а також не подав відзив на позовну заяву з поважних причин, і докази, на які він посилається, мають істотне значення для правильного вирішення справи.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що заява про перегляд заочного рішення підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 287, 288, ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В :

Заяву ОСОБА_1 про перегляд заочного рішення _____ районного суду м. Києва від 12 квітня 2021 року - задовольнити.
Скасувати заочне рішення ____ районного суду м. Києва від ____ року у справі № ____за позовом ОСОБА_2 , в інтересах якого діє ОСОБА_3 до ОСОБА_4 , ОСОБА_1 та ОСОБА_5 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу ____, приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу ____, приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу ____, про визнання незаконними та скасування рішень приватних нотаріусів про державну реєстрацію, скасування записів про право власності.
Судовий розгляд по справі призначити на ____.

Стаття 392 Цивільного процесуального кодексу України передбачає процедуру скасування заочного рішення суду.

Згідно з цією статтею, заочне рішення може бути скасоване, якщо відомості про проведення судового засідання не були повідомлені стороні або її представнику, а також у разі порушення судової процедури. Також, заочне рішення може бути скасоване у разі відсутності підстав для його ухвалення.

Щоб скасувати заочне рішення суду, необхідно подати апеляційну скаргу до апеляційного суду. Для цього потрібно звернутися до адвоката або самостійно підготувати скаргу і подати її до апеляційного суду відповідно до правил, встановлених ЦПКУ.

У своїй апеляційній скарзі необхідно вказати причини, з яких заочне рішення суду повинно бути скасоване, та довести свої доводи документальними доказами.

Після розгляду апеляційної скарги, апеляційний суд може прийняти рішення про скасування заочного рішення суду, підтвердження його або направлення справи на повторне розглядання до суду першої інстанції з іншим складом суддів.

Якщо заочне рішення суду було скасоване, то справа повертається на нове розглядання до суду першої інстанції. Залежно від конкретних обставин, можуть бути потрібні додаткові кроки для відновлення порушеного права. Наприклад, якщо рішення стосувалося поновлення реєстрації на нерухомість, може бути необхідно звернутися до відповідних органів