Права вкладників у період роботи тимчасової адміністрації банку (Адвокат по кредиту рекомендує)

Розповідаємо про права вкладників в період "банкопадів"

Для отримання юридичної консультації по кредитам:

1. Реструктуризація кредиту (списання)
2. Захист від колекторів
3. Зняття арешту з майна
4. Оскарження рішення суду (заочне, апеляція, касація)
5. Застосування позовної давності по кредиту
6. Припинення поруки, скасування виконавчого напису

Консультація адвоката по кредитним питанням
911inua@gmail.com - задайте нам питання!
063-595-87-10 - отримуйте консультацію за телефоном!

2014 став справжнім випробуванням для банківської системи. Грошова одиниця знецінилась більш ніж у два рази, вкладники вилучили з банків значну частину депозитів. Фондом гарантування вкладів виводить з ринку 34 неплатоспроможних банків та в стадії ліквідації перебуває ще 17.
ВІДМОВИ вкладникам у виплаті компенсації за депозитами стали носити системний характер, у зв'язку з чим, питання захисту прав вкладників-фізосіб на одержання вкладу від Фонду гарантування вкладів є досить актуальним.
Найчастіше вкладники не отримують від Фонду суму відшкодування у зв'язку з визнанням депозитного договору нікчемним. В обґрунтуванні відмови, як правило, зазначено, що договір укладено з метою фіктивного створення зобов'язань Фонду з відшкодування грошових коштів, а сам договір спрямований на заволодіння коштами і тому порушує публічний порядок, а також відсутня ощадна книжка, наслідком чого не додержана письмова форма договору.
Наша компанія узагальнила найбільш поширені запитання, які задають вкладники з метою повернути свій депозит.

ЗАПИТАННЯ №1
Юридична особо здійснювала поставку товару, гроші були перераховані, але отримати ми їх не можемо. Як отримати кошти та які наші права з цього приводу?
ВІДПОВІДЬ:
Якщо банк не перерахував кошти на ваш рахунок, або перерахував та не видає, і не перераховує далі, відповідно до ч. 5 ст. 36 ЗУ «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», під час тимчасової адміністрації не можна задовольняти вимоги кредиторів банку.

Вказані вимоги можуть бути задоволені на стадії ліквідації банку.

Згідно положень статті 52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», дана вимога відноситься до 7 черги задоволення. Таким чином, задоволення грошової вимоги здійснюється за рахунок грошових коштів, отриманих в результаті продажу майна банку.
Щоб реалізувати свої права кредитора, необхідно протягом 30 днів з дня публікації відомостей в газетах рішення НБУ про відкликання ліцензії та ліквідації банку, подати письмову вимогу як кредитора банку. Зверніть увагу, що будь-які вимоги, які надійшли вже після закінчення цього строку, відповідно до законодавства є погашеними.


ЗАПИТАННЯ №2

З урахуванням практики, чи можна робити взаємозалік зобов'язань - якщо у мене є в банку з тимчасовою адміністрацією і кредит, і депозит?
ВІДПОВІДЬ:
Відповідно до ч. 5 ст. 36 ЗУ «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», під час тимчасової адміністрації не здійснюється, зокрема, зарахування зустрічних однорідних вимог, якщо це може призвести до порушення порядку погашення вимог кредиторів.

Вам необхідно звернутись з заявою або відправити цінним листом заяву про залік зустрічних вимог до уповноваженої особи Фонду. Саме дана особа володіє даними про наявність або відсутність порушень порядку погашення вимог кредиторів. Нещодавна, суд виступив на стороні взаємозаліку однорідних вимог особи, яка має депозит та кредит. Відповідно до рішення суду такий взаємозалік вимог по депозиту та кредиту суд визнав правомірним та припинив кредит шляхов взаємозаліку грошових коштів по депозиту.

911inua@gmail.com - задайте нам питання!
063-595-87-10 - отримуйте консультацію за телефоном!


ЗАПИТАННЯ №3

Розповідаю ситуацію. Банк знаходиться на стадії ліквідації. Депозит у нас закінчився 15.10.2014 року. Коли звернулися в Банк з'ясувалося, що у черзі на видачу вкладів ми відсутні. На прийомі у тимчасової адміністрації нам сказали, що гроші вони нам повернути не можуть, так як гроші на депозит надійшли на рахунок від юридичної особи (безповоротна фінансова допомога), при цьому дана угода вважається уявною, а документи передали в прокуратуру. На всі наші письмові звернення з приводу того, коли будуть проводитися виплати по депозиту вони не дали жодної відповіді.
Ми хочемо подавати позовну заяву з вимогами про стягнення грошових коштів по договору банківського вкладу.
ВІДПОВІДЬ:
Без ознайомлення з документами (договір на розміщення банківського депозиту, платіжного документа про зарахування коштів тощо), правильно визначити для Вас тактику захисту досить складно.
Оскільки Ви не згодні з діями тимчасової адміністрації, то Вам слід визнавати ці дії незаконними. Для цього необхідно звернутись до суду з позовом до Фонду і оскаржувати відповідні дії та рішення.

Наприклад, предметом позову може бути:

- Визнати протиправними дії Уповноваженої особи Фонду та Фонду про визнання недійсним Договору банківського депозиту і операції з внесення та перерахування грошових коштів по рахунку, відкритому на виконання зазначеного договору;
- Визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду та Фонду відносно не включення до Переліку вкладників і в Загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду;

- Зобов'язати Фонд і Уповноважена особа Фонду вчинити дії по включенню до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування вкладу за рахунок Фонду.
Що стосується позову в рамках захисту прав споживачів. Даний позов пред'являється безпосередньо до банку. Відповідно, банківська діяльність завершена, строк виконання зобов'язань банку вважається таким, що настав, припинено нарахування неустойки та інших штрафних санкцій за всіма видами заборгованостей банку. Крім того, в ході процедури ліквідації вимоги вкладників у межах гарантованої Фондом суми відшкодування за вкладами не заявляються (ч.5 ст. 45 Закону). У такій ситуації, на мою думку, позов в рамках Закону України «Про захист прав споживачів» бажаного і дієвого результату не принесе. Даний позов можливо розглядати як допомога для адміністративного позову, але тільки в разі встановлення судом факту відсутності ознак нікчемності договору та наявності всіх ознак преюдиційних доказів.


ЗАПИТАННЯ №4

Чи можна вважати, що внесок за депозитним договором був "розбитий", якщо перший договір закінчився по терміну дії та суму розділили на два нових договору? Чи можна вважати такі договори нікчемними?

ВІДПОВІДЬ:
Зверніть увагу на позицію Фонду в частині заперечення за кількома справами щодо оскарження дій уповноваженої особи Фонду та самого Фонду:

«Під час перевірки встановлено, що грошові кошти на рахунок, відкритий на ім'я«Х», надходили в результаті так званого «дроблення» великого депозиту іншого клієнта, прізвище якого становить банківську таємницю ...... За виявленими даними в той же час, в який була здійснена операція з внесення до каси коштів по депозиту особою «Х», інші фізичні особи нібито так само перераховували кошти на депозитні рахунки, відкриті аналогічно, як і особи «Х», що підтверджується довідкою про рух коштів по рахунках інших клієнтів Банку ... ... До того ж, фінансовий стан банку було таким, що зняти кошти було неможливо оскільки в касу банку не надходили грошові кошти навіть як платежів громадян за комунальні послуги .... ».


ЗАПИТАННЯ №5


Скажіть, наскільки необхідно писати заяву на внесення в реєстр вкладників відразу після введення адміністрації? Я зрозумів, що реєстр готується на протязі 3-х місяців.
ВІДПОВІДЬ:
Доцільність складання та подання заяви вкладника на стадії дії в банку тимчасової адміністрації – це поставити до відома про змінених даних вкладника (адреса реєстрації, паспортні дані, зміна прізвища).


ЗАПИТАННЯ №6


Як необхідно поступити у випадку якщо термін за депозитним договором закінчується саме в період дії тимчасової адміністрації? Чи є необхідність в цьому випадку направляти заяву на включення до реєстру? де можна проконтролювати включення в реєстр? Якщо сума за депозитним договором була розділена на інших, чи можуть визнати такі договори нікчемними?
ВІДПОВІДЬ:
Протягом строку дії адміністрації вкладники за договор депозиту мають право отримати свої кошти (не більше 200 000 грн.) за вкладами, строк яких закінчився до введення тимчасової адміністрації або в період дії тимчасової адміністрації. У цьому випадку, ми радимо Вам проявити ініціативу і направити письмову вимогу на адресу банку (уповноваженої особи Фонду).
Якщо виплати зроблені не будуть, то уповноважена особа Фонду має включити Вас до Реєстру вкладників, на підставі якого згодом формується Загальний реєстр вкладників.

Порядок визначення вкладників, включає наступні послідовні етапи:

1) складання уповноваженою особою Фонду переліку вкладників і визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду;

2) передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку вкладників до Фонду;

3) складання Фондом на підставі отриманого переліку вкладників Загальних Реєстру;

4) затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру.

Остаточними даними про те, включені Ви до Загального реєстру чи ні, має Фонд.

«Поділ» депозитів на кілька частин, з метою отримання більшої суми відшкодування, незалежно від того, на кого вони оформлені, є негативною обставиною і може вплинути на рішення про включення цих осіб до переліку та Загальний реєстр.

ЗАПИТАННЯ №6
Якщо в банк вводять тимчасову адміністрацію, або ж його ліквідують, чи повинна я повертати йому грошовий кредит?

ВІДПОВІДЬ:
Введення тимчасової адміністрації, так само як і ліквідація не тягне припинення кредитних зобов'язань позичальника за кредитним договором.

Припинення зобов'язання врегульовано ст. ст. 598 - 609 ЦК України.

Згідно ст. 609 ЦК України зобов'язання припиняється ліквідацією юридичної особи (боржника або кредитора)...

Введення в банку тимчасової адміністрації - це процедура виведення банку з ринку. Тобто, банк, як юридична особа існує, а повноваження органів управління банку переходить до уповноваженій особі Фонду. Тому, в період дії адміністрації, позичальник повинен виконувати свої кредитні зобов'язання по сплаті платежів згідно з умовами кредитного договору (за графіком). Якщо ваше відділення банку закрилося, то оплату ви можете зробити через головний офіс банку, інше відділення банку або через інший банк.

Ухвалення НБУ рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку - це початок процедури ліквідації. Функції ліквідації банку здійснює уповноважена особа Фонду, з моменту призначення якого припиняється банківська діяльність банку. У ході ліквідації банку вживаються заходи щодо повернення заборгованості банку, заборгованості позичальників перед банком та ін., Здійснюється реалізація майна (активів) банку, у тому числі і способом переуступки права вимоги за кредитами. Таким чином, початок процедури ліквідації банку не припиняє зобов'язання позичальника по оплаті чергових платежів по кредиту. Однак такі оплати здійснюються на накопичувальний рахунок, реквізити якого розміщують на офіційному сайті Фонду або банку. У випадку, якщо право вимоги по вашому кредитному договору буде переуступлено, то Вас про це повинні письмово повідомити. Якщо Вас письмово не повідомили про заміну кредитора, то всі платежі на адресу первісного кредитора є належним виконанням зобов'язання (ч.2 ст. 516 ГУ Україні). Якщо ж право вимоги за Вашим кредитним договором нікому не буде переуступлено і настане момент, коли банк буде виключений з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців, то з цього моменту Ваші зобов'язання за кредитним договором будуть припинені в силу ст. 609 ЦК України, якщо право вимоги не передадуть на компанію по управління активами.

В будь-якому випадку, ми радимо запускати позовну давність по кредиту за допомогою поручителя, або сплачувати кредитні кошти через поручителя. Як це робити ви можете знайти на нашому сайті.


ЗАПИТАННЯ №7


Якщо в мій банк введуть тимчасову адміністрацію або його ліквідіруют, чи зобов'язана Я виплачувати кредит по кредитному договору?
ВІДПОВІДЬ:
Факт введення тимчасової адміністрації або прийняття рішення про ліквідацію банку не тягне припинення зобов'язань позичальника за кредитним договором. Грошові зобов'язання позичальника перед банком - це актив банку. Обсяг активів банку встановлюється в період дії тимчасової адміністрації. Фонд наділений повноваженнями щодо стягнення простроченої кредитної заборгованості позичальників, тому якщо ви припините виплачувати кредит за кредитним договором, то банк в особі Фонду може пред'явити позов про дострокове стягнення кредиту. Що стосується стадії ліквідації банку, то, як правило, право вимоги ліквідованого банку переуступаеться третій особі в порядку ст. 516 ЦК України (заміна кредитора в зобов'язанні), про що Ви повинні бути повідомлені.

Права вкладників - фізичних осіб у період роботи тимчасової адміністрації та ліквідації неплатоспроможного банку


ЗАПИТАННЯ №8


Як часто в наших банках зустрічаються позабалансові вклади (депозити) - коли за фактом у вкладника на руках первинні документи, але вкладу немає на балансі банку.
ВІДПОВІДЬ:
Ваше питання з області інспекційної перевірки банківської діяльності, що є формою здійснення банківського нагляду та віднесено до компетенції НБУ. Звертаю увагу на рішення ВСУ, де суд відмовив у стягнення з банку депозиту мотивуючи це тим, що у вкладника є всі наявні документи, але грошові кошти не були отримані банком.


ЗАПИТАННЯ №9


Тільки що дізналася про тимчасової адміністрації в моєму банку - Імексбанк. Там у мене 2 вкладу в гривні / депозити /, але вони ще не закінчілись. Свого часу умовили продовжувати.
Я в паніці, оскільки пішли звістки про неповернення від Фонду. Що мені на цьому етапі необхідно зробити, щоб домогтися виплати?
ВІДПОВІДЬ:
Постановою Правління НБУ України від 26.01.15 № 50 ПАТ «ІМЕКСБАНК» віднесений до категорії неплатоспроможних, рішенням виконавчою дирекцією Фонду від 26.01.15 № 16, тобто по 26.04.15 введена тимчасова адміністрація і призначена уповноважена особа Фонду - Северин Юрій Петрович.

Згідно ч. 5 ст. 36 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», в період дії тимчасової адміністрації задоволення вимог вкладників за договорами, термін яких не закінчився, не проводиться (наскільки ми зрозуміли зі змісту запитання, ваші вклади відносяться саме до таких).

Відстежуйте за допомогою офіційного сайту Фонду (www.fg.gov.uа) подальшу долю банку. Якщо банк буде проданий, з'явиться інвестор, зобов'язання банку будуть переведені на інший банк, то повертати Вам внесок буде цей новий банк (інвестор). У разі прийняття рішення про ліквідацію банку, то гарантовану суму Вам повинен відшкодувати Фонду.

Оскільки в період дії тимчасової адміністрації уповноважена особа Фонду формує перелік вкладників, яким підлягають до виплати гарантовані суми, і який згодом є підставою для формування загального реєстру вкладників, на підставі якого здійснюються такі виплати, відправьте на адресу тимчасової адміністрації (уповноваженої особи Фонду) заяву про виплату вам гарантованої суми (до заяви додайте в фотокопіях паспорт, довідку про присвоєння ІПН, депозитний договір). Дана заява доцільна, в разі, якщо змінилися ваші дані (зміна прізвища, даних паспорта, місця проживання), тобто для вашої ідентифікації та внесення ваших даних у перелік, а далі і до загального реєстру.

На стадії дії тимчасової адміністрації раджу активно цікавитись чи включені ви в реєстр, оскільки уповноважена особа в цей період збирає інформацію для формування та іншого реєстру - реєстр вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом, а також здійснює дії по визнанню договорів нікчемними. У разі не включення вас до реєстру вкладників з отримання відшкодування або визнання договору нікчемним, ви зможете реалізувати своє право та оспорити неправомірні дії уповноваженої особи Фонду.

Після прийняття постанови НБУ про відкликання банківської ліцензії, у вкладника виникає право на отримання відшкодування за вкладом. Тому відстежуйте даний момент і дізнайтесь через який банк-агент будуть здійснюватись виплати. Для отримання коштів вкладник звертається до Фонду з заявою про виплату. Рекомендована форма такої заяви розміщена на офіційному сайті.

Якщо загальна сума ваших вкладів перевищує гарантовану суму - 200 000 грн., то протягом 30 днів з моменту публікації інформації про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку (газети «Урядовий кур'єр» або «Голос України») вам необхідно подати письмову вимогу як кредитора банку.

911inua@gmail.com - задайте нам питання!
063-595-87-10 - отримуйте консультацію за телефоном!


ЗАПИТАННЯ №10


Мається валютний вклад, строк якого закінчився (наприклад 100 тис. дол).
На даний момент в банку введена тимчасова адміністрація, справа рухається до ліквідації.
Після її (ВА) введення нам вдалося через Фонд гарантування вкладів повернути 200 тис. грн. (приблизно 20 тис. дол.).
Іншу частину, зрозуміло, нам не повертають.
Чи існують на сьогоднішній день будь-які ефективні правові механізми, за допомогою яких можна повернути решту вкладу? Якщо так, то які?
ВІДПОВІДЬ:
Оскільки у вашій ситуації вже відбулися події віднесення банку до категорії неплатоспроможних та введена тимчасова адміністрація, то всі правові механізми можна реалізовувати, на жаль, лише в рамках Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Оскільки сума вкладу, з урахуванням отриманої гарантованої суми, Вам в повному обсязі не повернута, то ви є кредитором банку (в частині неповерненої суми).

Якщо банк буде підданий процедурі ліквідації, то Вам необхідно протягом 30 днів з дня опублікування відомостей в офіційних газетах про рішення НБУ про відкликання ліцензії та ліквідації банку, подати письмову вимогу як кредитор банку. Звертаю вашу увагу що будь-які вимоги, що надійшли після закінчення строку є погашеними.

У ході ліквідації банку, будуть визначені його активи і здійснено реалізацію майна.
Кошти, отримані в результаті майна ліквідації та реалізації банку, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів.

Ваші вимоги, знаходяться в 4-й черги. Якщо майна банку буде досить, і воно буде ліквідним, то отримання грошових коштів може бути реальним фактом. Однак, крім повної ліквідації банку, його може спіткати й інша доля. Наприклад, продаж банку інвестору, створення перехідного банку. У таких випадках процедура стягнення кредиторських вимог може бути іншою.


ЗАПИТАННЯ №11


Чи можна переуступити частину депозиту, що перевищує 200 тис. грн. своїй дружині під час дії тимчасової адміністрації? В якому порядку і в який термін подавати документи про відступлення в Банк?
ВІДПОВІДЬ:
Інститут заміни кредитора у зобов'язанні врегульовано нормами ЦКУ (ст.ст.509-519). Законом допускається заміна кредитора в зобов'язанні, але при цьому саме зобов'язання, яке виникло між первинним кредитором і боржником, зберігає свою силу. У вашому питанні мова йде про відступлення третій особі права вимоги за депозитним вкладом в певній частині. Згідно ч.3 ст. 512 ЦК кредитор у зобов'язанні не може бути змінений, якщо це встановлено договором або законом. Тому слід проаналізувати депозитний договір на предмет наявності обмеження на поступку права вимоги повернення вкладу, а також на предмет врегулювання договором порядку заміни кредитора (наприклад, деякі банки обумовлюють, що заміна кредитора проводиться за згодою банку).

Що стосується права на гарантоване відшкодування суми вкладу, то слід врахувати, положення ч. 1 ст. 26 Закону. А саме: Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Тобто закон пов'язує право на відшкодування з поняттям «вкладник» і «вклад». У свою чергу ці поняття наведені в ст. 2 Закону: вкладник - фізична особа (крім фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката; внесок - грошові кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти.

У зв'язку з цим, отримання від Фонду відшкодування залежить від того, чи буде новий кредитор мати статус вкладника і як цей статус буде підтверджений.


ЗАПИТАННЯ №12


З якого моменту починається обов'язок Банку (ФГВФО) виплачувати вкладникові суму депозиту, строку вкладу по якому ще не закінчився?
ВІДПОВІДЬ:
Якщо в банку введена тимчасова адміністрація, то задоволення вимог вкладника за вкладом термін виплати по якому не настав, не здійснюється. Тобто, обов'язок банку по виплаті, про яку йдеться в питанні, фактично припиняється до визначення подальшої долі банку.

Вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладом (зауважте НЕ вкладу, а гарантованої суми) за рахунок коштів Фонду. Тобто, таке право у вкладника виникає з моменту прийняття правлінням НБУ постанови про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку. Фонд починає здійснювати виплати вкладникам не пізніше 7 днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку (ч.1 ст. 28 Закону). Фонд завершує виплати гарантованих сум відшкодування за вкладами в день внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про ліквідацію банку як юридичної особи. (ч.6 ст. 26 Закону).

911inua@gmail.com - задайте нам питання!
063-595-87-10 - отримуйте консультацію за телефоном!


ЗАПИТАННЯ №13


Упевнений, така ситуація виникла у багатьох вкладників банків, тому сподіваюся, що Ви зможете поділитися інформацією.
Договором банківського вкладу передбачена автоматична пролонгація договору, в тому випадку, якщо вкладник в день закінчення терміну дії договору не заявляє вимоги про виплату суми вкладу та відсотки.
Термін дії мого договору закінчився в серпні.
На той момент я не робив ніяких дій. Зараз введена ТА. Виникає питання: чи необхідно мені письмово звертатися на ім'я ТА (або безпосередньо банку) з вимогами розірвати договір і виплатити мені суму вкладу? Або цього робити не потрібно, договір вважається автоматично розірваним з моменту введення ВА?
ВІДПОВІДЬ:
Враховуючи ті відомості, які викладені у вашому питанні, то ваш договір, цілком ймовірно, є таким, який продовжено терміном дії, і термін повернення суми депозиту ще не настав. Рекомендую звернутися до кваліфікованого фахівця на предмет аналізу положень договору та їх відповідності нормам ЦК України щодо порядку продовження договору на новий термін при пасивній поведінці сторони договору.

З моменту введення тимчасової адміністрації, договір не розривається, а лише провадиться задоволення вимог вкладників за договорами, термін дії яких не закінчився. А ось з моменту прийняття НБУ рішення про ліквідацію банку і призначення уповноваженої особи Фонду виконуючого дії з ліквідації, строк виконання всіх грошових зобов'язань банку вважається таким, що настав.

З моменту введення в банку тимчасової адміністрації та призначення уповноваженої особи Фонду, призупиняються всі повноваження органів управління банку, оскільки ці повноваження переходять до Уповноваженого особі Фонду. Тому, всі ваші звернення повинні бути адресовані до нього.

Якщо виходити з того, що ваш договір депозитного вкладу продовжений терміном дії, то виплата по ньому не підпадає під дію ст. 6 ст. 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», згідно якої немає обмеження на зобов'язання банку по виплаті коштів за вкладами вкладників за договорами, термін яких закінчився. Тому Вам необхідно звернутися із заявою про виплату гарантованої суми відшкодування, рекомендована форма якого наведена в Додатку № 13 Положення про порядок відшкодування ФГВФО коштів за вкладами, і отримати результат його розгляду. Залежно від результату розгляду Вашої заяви, потрібно приймати рішення про Ваших подальших діях.


ЗАПИТАННЯ №14
Вкажіть, будь ласка, всі причини визнання депозитних договорів нікчемними. На сьогодні я є клієнтом банку "Імексбанк" і в мене вже виникли з ними проблеми з виплати відсотків, а у багатьох з поверненням депозитів. Тимчасова адміністрація ще не введена, але хотілось знати на що потрібно звернути увагу з метою повернення своїх грошей ? Спасибі за відповідь. Валентина

ВІДПОВІДЬ:
Щодо невиплати відсотків, термін яких настав, то Вам слід звернутися з позовом до суду на предмет несвоєчасного виконання банком своїх зобов'язань в частині - виплати відсотків по депозитному вкладу. В рамках даного позову можна також поставити питання про стягнення штрафних санкцій за несвоєчасне виконання зобов'язань у цій частині. Після отримання судового рішення питання про стягнення дозволяється у виконавчій службі. Невиконання судового рішення тягне для відповідача негативні наслідки, в тому числі, і кримінальну відповідальність.
Щодо дій вкладника, у разі введення в банк тимчасової адміністрації та причин визнання депозитного договору нікчемним: необхідно відстежувати момент введення тимчасової адміністрації на сайті Фонду. Після розміщення відповідної публікації, вкладник повинен подати заяву про виплату суми відшкодування. За цією заявою уповноважена особа Фонду має прийняти відповідне рішення: включити вкладника до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування (цей перелік є підставою для формування Фондом Загального реєстру вкладників, на підставі якого здійснюються виплати), або включити вкладника до Переліку вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню або вчинити дії щодо нікчемності договору (проведення перевірки, затвердження її результатів, видання наказу і т.д.). У разі вашої незгоди з висновком про нікчемності договору, необхідно своєчасно оскаржити в суді дії уповноваженої особи Фонду та самого Фонду в частині визнання договору нікчемним.

Підстави нікчемності договорів передбачені в ч. 3 статті 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». Перелік підстав є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає. Без ознайомлення з вашими документами важко судити про наявність або відсутність у вас обґрунтованих побоювань щодо нікчемності угоди. В даний час практика показує, що уповноваженої особа, стверджуючи, що договір є нікчемним посилається на ст. 228 ЦК України (угода, укладена з порушенням громадського порядку, з метою, суперечною інтересам держави і суспільства). При цьому, як правило, немає посилання на певну частину ст. 228 ЦК. Проте дана норма права містить припис щодо нікчемного правочину (ч.1 і ч.2) та заперечної операції (ч.3). Договори, що порушують публічний порядок це такі, які посягають на суспільні, економічні та соціальні основи держави, зокрема: правочини, спрямовані на використання всупереч закону комунальної, державної або приватної власності; угоди, спрямовані на незаконне відчуження або незаконне володіння,користування, розпорядження об'єктами права власності українського народу - землею як основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, її надрами, іншими природними ресурсами; операції з відчуження викраденого майна; угоди, що порушують правовий режим вилучених з обігу або обмежених в обігу об'єктів цивільного права і т.п. При цьому повинна враховуватися вина, доказом якої є відповідний обвинувальний вирок.


Команда проекту www.mayorovgroup.com.ua
911inua@gmail.com - задайте нам питання!
063-595-87-10 - отримуйте консультацію за телефоном!