Позовна давність та кредитний договір: практичні аспекти (частина 2)

З нашою практики, ми часто стикаємось з позовною давністю. За нашими підрахунками, кожний четвертий позичальник міг би запустити позовну давність по кредитному договору та скасувати кредит, а з ним і іпотеку. На жаль, позичальники по кредиту роблять типові помилки, які переривають строк перебігу  позовної давністі за  кредитними договорами.


Mayorov V1 1

Згідно зі статтею 257 ЦКУ,позовна давність встановлюється у 3 роки. Пунктом першим частини другої статті 258 ЦК України передбачено, що для окремих видів вимог законодавством встановлюється спеціальна позовна давність. Зокрема, позовна давність в 1 рік застосовується до вимог про стягнення неустойки (штрафу, пені) по кредиту.

Крім цього, Верховний суд України зробив висновок про наявність позовної давності на кожний черговий кредитний місячний платіж.

Таким чином, можна виділити три механізми застосування позовної давності:
1. Позовна давність на весь кредит;
2. Позовна давність на кожний місячний строковий платіж по кредиту;
3. Позовна давність на неустойку.

Кожен позичальник та поручитель можуть штучно запустити позовну давність по кредитному договору, перевівши всі платежі по оплаті кредиту через  фінансових поручителів, який поручався за позичальника по кредитному договору, особливо це актуально для великих позичальників з великою кількістю кредитних договорів та договорів фінансової поруки. В цьому випадку, змінюється призначення  кредитного платежу та запускає позовну давність для позичальників по кредиту.

У випадку отримання вимоги від банку про дострокове повне повернення кредиту, саме з цього моменту запускається позовна давність на весь кредит. Крім цього, позовна давність запускається в деяких кредитних договорах автоматично, де передбачено прострочку або не подача деяких документів (Аваль, Укрсоцбанк, Укрсиббанк тощо).

Позовна давність на кожний місячний кредитний платіж застосовується у випадку не застосування загальної давності. В цьому випадку, позичальник може значно зменшити кредитну заборгованість в суді. Щоб не переривати позовну давність, необхідно правильно писати призначення платежу.

Схема з позовноі давностью корисна тим позичальникам або юридичним особам, які можуть сплачувати кредит, оскільки якщо почнуться проблеми з банком, в них вже буде частково запущена позовна давність. При цьому позичальник продовжує сплачувати банку, але трохи по-іншій схемі.

Позовна давність застосовується у наступних випадках:
1.Якщо буде доведено, що заявлені вимоги банку подані після спливу позовної давності;
2.Якщо буде доведено наявність вимоги про повернення кредиту;
3.Якщо буде доведено в суді сплив позовної давності на кожний строковий місячний платіж та на неустойку по кредиту;


Головний момент для позичальника, це не тільки запустити позовну давність по кредиту, а і не переривати її. Основні типові помилки, які переривають позовну давність - це сплата кредитних коштів та направлення листа в банк з визнанням кредитного боргу. В цьому випадку, всі дїї необхідно проводити через поручителя

Таким чином, за допомогою позовної давності, позичальник за допомогою поручителя можуть:
1. Через суд припинити кредитну заборгованість;
2. Зменшити кредитну заборгованість;
3. Зменшити штраф та пеню по кредитному договору
4. При припиненні кредитного зобов'язання вивести іпотеку;
5. Надати кредитним коштам статут "безпідставно отримані кошти";

Справи, які ми виграли застосувавши позовну давність

Особливо актуальна ця схема діі для великих позичальників, які мають велику кількість кредитних договорів та договорів поруки, що дає можливість розробити схему зменшення кредитного зобов'язання та навіть вивести або контролювати іпотеку.

Крім цього, можна застосувати позовну давність на стягнення коштів та позовну давність на стягнення на предмет іпотеки

Для отримання юридичної консультації по кредитам:

1. Реструктуризація кредиту (списання)
2. Захист від колекторів
3. Зняття арешту з майна
4. Оскарження рішення суду (заочне, апеляція, касація)
5. Застосування позовної давності по кредиту
6. Припинення поруки, скасування виконавчого напису
7. Супроводження купівлі кредиту на голландському аукціоні
8. Списання боргів – банкрутство фізичних осіб
911inua@gmail.com - задайте нам питання!
063-595-87-10 - отримуйте консультацію за телефоном!