Отменили исполнительную надпись нотариуса через суд в военное время (2022)
К военному состоянию в Украине исполнительные надписи активно применяли коллекторы, несмотря на то, что Верховный Суд отметил, что совершение исполнительной надписи на кредитном договоре, не удостоверенном нотариально, не соответствует законодательству и подлежит отмене через суд. В период военного положения, КМУ внес изменения в законодательство и официально запретим производить такие исполнительные надписи. Несмотря на это, коллекторы продолжают взыскание кредитов на основании исполнительных надписей, сделанных нотариусами до войны. Соответственно, указанные надписи активно и быстро отменяется в суде.
Перед тем, как отменить исполнительную надпись, сделанную коллекторами "Днепрофинансгруп", мы пытались договориться с этими коллекторами по поводу частичного погашения автокредита, со списанием остатка. Днепрофинансгруп не согласился на сумму средств, которые мы предлагали и решил подать исполнительную надпись на выполнение частному исполнителю. Мы отменили эту надпись, а коллекторы ООО "Днепрфинансгруп" согласился на наши условия. Мы автокредит закрыли на условиях клиента таким образом, чтобы у него в дальнейшем не было налога на прощенный кредит.
Что необходимо доказать в суде, что б отменить исполнительную надпись:
1. Безосновательное начисление процентов и неустойки;
2. Указать, что надпись нотариуса совершена на кредитном договоре, который не удостоверен нотариально;
3. Проценты были начислены по истечении срока возврата кредита;
4. Факт пропуска исковой давности по кредиту.
Какие документы необходимо подать в суд, чтобы отменить исполнительную надпись:
1. Исковое заявление о признании исполнительной надписи не подлежащей исполнению;
2. Ходатайство об истребовании документов у нотариуса;
3. Заявление о приостановлении исполнительного производства;
4. Запрос нотариуса на получение документов и доказательства направления;
5. Копия исполнительной надписи и постановления об открытии исполнительного производства;
6. Оригиналы квитанции об уплате судебного сбора.
Для консультации, вы можете обратиться по этому телефону, или написать вопрос по электронному адресу 2432873@gmail.com
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
27 травня 2022 року
м. Одеса
Справа № 521/3864/22
Провадження № 2/521/2725/22
Малиновський районний суд міста Одеси в складі:
головуючого – судді Гуревського В.К.
за секретаря – Федорова А.В.,
Учасники справи:
Позивач – ________
Відповідач – Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія
«Дніпрофінансгруп»
Третя особа – Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу
Остапенко Євген Михайлович
Третя особа – Приватний виконавець виконавчого округу Одеської області
Кракан Руслан Олегович
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Одесі цивільну справу за позовом _______ _______ Борисовича до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансової компанії «Дніпрофінансгруп», за участю третьої особи: Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Остапенко Євгена Михайловича, Приватного виконавця виконавчого округу Одеської області Кракан Руслана Олеговича, про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню,-
В С Т А Н О В И В:
До Малиновського районного суду м. Одеси звернувся з позовом Орлов Віктор Борисович до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансової компанії «Дніпрофінансгруп», за участю третіх осіб: Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Остапенко Євгена Михайловича, Приватного виконавця виконавчого округу Одеської області Кракан Руслана Олеговича, в якому просить визнати таким, що не підлягає виконанню виконавчий напис, вчинений 11.06.2021 приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Остапенко Євгеном Михайловичем і зареєстрований в реєстрі за №147065 про стягнення на користь «Фінансова компанія “Дніпрофінансгруп» (код ЄДРПОУ: 40696815) заборгованості _______ _______ Борисовича (РНОКПП: _______) за кредитним договором. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансової компанії «Дніпрофінансгруп», всі понесені Позивачем судові витрати, що пов'язані з розглядом цієї справи, розрахунок яких буде уточнено.
Разом із позовом позивачем було подано заяву про витребування доказів, у якій позивач просить витребувати у приватного нотаріуса Київського нотаріального округу Остапенко Євгена Михайловича (01001, м. Київ, вул. Мала Житомирська, буд. 6/5) всі документи, що надавалися йому Відповідачем для вчинення виконавчого напису №147065, про стягнення заборгованості за кредитним договором.
Ухвалою суду від 28 лютого 2022 року витребовано від Приватного нотаріуса Київського нотаріального округу Остапенка Євгена Михайловича (01001, м. Київ, вул. Мала Житомирська, буд. 6/5) копії всіх документів, що надавалися йому Товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансової компанії «Дніпрофінансгруп», для вчинення виконавчого напису №147065, про стягнення заборгованості за кредитним договором.
Ухвала суду не виконана.
Позивач надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутністю, на позовних вимогах наполягав та не заперечував проти заочного розгляду справи.
Відповідач та треті особи в судове засідання не з’явилися повторно, про дату, час і місце судового засідання повідомлені у встановленому законом порядку, відзиву, пояснень та заяв про поважність причин неявки в судове засідання суду не представили. Суд у зв’язку з неявкою відповідача, третьої особи та неповідомленням про поважні причини такої неявки в судове засідання в порядку статті 280 ЦПК України, враховуючи відсутність відповідних заперечень від позивача, ухвалив слухати справу за відсутності відповідача та третіх осіб, що не з’явилися, у порядку заочного розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити із задоволенням позову. Судом встановлені такі фактичні обставини на підставі представлених позивачем письмових доказів.
Судом встановлено, що 11.06.2021 року приватним нотаріусом Остапенко Є.М. був вчинений виконавчий напис, зареєстрований в реєстрі за №147065, за яким пропонується стягнення заборгованості з Позивача на користь Відповідача: грошових коштів у розмірі 1347410,41 грн.
05.08.2021 року приватним виконавцем було відкрито виконавче провадження №66408119.
Виконавчий напис є незаконним та, відповідно, таким, що не підлягає виконанню, обґрунтування чого полягає в такому.
Відповідно до ст. 88 Закону України «Про нотаріат», нотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем.
Згідно ч. 2 ст. 87 Закону України «Про нотаріат» перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
В п. 10 узагальнення ВССУ від 07.02.2014 р. про судову практику розгляду справ про оскарження нотаріальних дій зазначено, що належними доказами, які б підтверджували наявність чи відсутність заборгованості, а також встановлювали розмір заборгованості, можуть бути первинні документи, оформлені відповідно до вимог ст. 9 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХІУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» (Закон № 996- XIV).
Нотаріусу не були надані відповідні документи, які підтверджують безспірність заборгованості та які є підставою для законного вчинення виконавчого напису.
Постановою Кабінету Міністрів України №1172 від 29 червня 1999 року затверджений «Перелік документів, за якими стягнення заборгованості проводиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів». З моменту прийняття даної постанови і до 10 грудня 2014 року була чинною редакція Переліку, згідно якої стягнення кредитної заборгованості на підставі виконавчих написів було можливе тільки за нотаріально посвідченими угодами, що передбачають сплату грошових сум, передачу або повернення майна, а також звернення стягнення на заставлене майно.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2017 р. у справі №826/20084/14 за позовом Дорошенка О.О., Гумірова О.І. до Кабінету Міністрів України, треті особи: Нотаріальна палата України, Сосунович Г.А., ПАТ «Комерційний банк «Надра», ПАТ «Комерційний банк «Приватбанк»’. ПАТ Комерційний банк «Альфа-Банк» про визнання нечинним і скасування п.1 та п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України №662 від 26 листопада 2014р., визнано незаконним нечинним зазначений вище розділ «Стягнення заборгованості з підстав, що виникають з кредитних правовідносин», а відтак Перелік повернувся до попередньої редакції, яка не передбачала можливості вчинення виконавчого напису нотаріусу на нотаріально не посвідченому кредитному договорі, зазначена постанова набула законної сили.
Отже, оскаржуваний виконавчий напис вчинений відносно непередбаченого Переліком боргового документу - кредитного договору, який нотаріально не посвідчений.
В матеріалах виконавчого провадження міститься лише сам виконавчий напис, що підтверджується також заявою про відкриття виконавчого провадження, до якої додається лише виконавчий напис.
Відповідно до п. 5.1. та 5.2 глави 16 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України затвердженого Наказом Міністерства юстиції України № 296/5 від 22.02.2012 року «виконавчий напис вчинюється на оригіналі документа (дублікаті документа, що має силу оригіналу), що встановлює заборгованість. Якщо виконавчий напис не вміщується на документі, що встановлює заборгованість, він може бути продовжений чи викладений повністю на прикріпленому до документа спеціальному бланку нотаріальних документів».
Відповідачем не було поданого жодного договору про відступлення прав вимоги до позивача за кредитним договором, як на це вказує у виконавчому написі нотаріус. Також, жодного повідомлення про зміну кредитора, так само як і повідомлення про порушення зобов’язання чи вимоги позивач не отримував. Вказане свідчить про те, що при вчиненні виконавчого напису нотаріус не перевірив належним чином права нового кредитора у зобов'язанні та підстави їх виникнення та, відповідно, про наявність спору про права нового кредитора вимагати суму боргу.
Відповідно до статті 517 ЦКУ боржник має право не виконувати свого обов'язку новому кредиторові до надання боржникові доказів переходу до нового кредитора прав у зобов'язанні.
Таким чином, оскаржуваний виконавчий напис вчинений з явними порушенням законодавства, а тому є таким, що не підлягає виконанню.
Відповідач не міг нараховувати будь-які проценти, оскільки наслідками настання строку виконання кредитного зобов’язання в повному обсязі є припинення нарахування процентів кредитором - цей висновок визначений в Постанові Великої Палати Верховного Суду від 28.03.2018р. по справі № 444/9519/12 (провадження № 14-10 цс 18), пункт 91 якої визначає, що після спливу визначеного договором строку кредитування чи у разі пред’явлення до позичальника вимоги згідно з частиною другою статті 1050 ЦК України право кредитодавця нараховувати передбачені договором проценти за кредитом припиняється.
Позивач не отримував вимогу про повернення коштів. Вказана вимога є обов’язковою. Крім того, є підстави вважати, що по стягненню коштів пройшла позовна давність як за тілом кредиту, так і частково за відсотками.
ВП ВС в постанові від 21.09.2021 у справі № 910/10374/17 висловилася про незаконність виконавчих написів на нотаріально недосвідчених договорах.
Постанова КМУ № 662, якою вносилися зміни до Переліку документи передбачали можливість вчинення нотаріусами виконавчих написів на кредитних договорах не посвідчених нотаріально, втратила чинність 22 лютого 2017 року з набранням законної сили постановою Київського апеляційного адміністративного суду від у справі № 826/20084/14.
Відповідно до статей 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу має право звернутися до суду, який може захистити цивільне право або інтерес у один із способів, визначених частиною першою статті 16 ЦК України, або й іншим способом, що встановлений договором або законом. При цьому, відповідно до статті 18 ЦК України, нотаріус здійснює захист цивільних прав шляхом вчинення виконавчого напису на борговому документі у випадках і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до п. п. 1.1-1.2 Глави 16 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5 (надалі - Порядок вчинення нотаріальних дій) та ст. 87 Закону України «Про нотаріат», для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість, або на правочинах, що передбачають звернення стягнення на майно на підставі виконавчих написів. Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів, установлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2 Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 1999 року № 1172 (надалі - Перелік документів), для одержання виконавчого напису про стягнення заборгованості з підстав, що випливають з кредитних правовідносин, передбачено, що у разі допущення боржниками прострочення платежів за зобов’язанням по кредитним договорам, для одержання виконавчого напису додаються: а) оригінал кредитного договору; б) засвідчена стягувачем виписка з рахунка боржника із зазначенням суми заборгованості та строків и погашення з відміткою стягувана про непогашення заборгованості.
Відповідно до ст. 88 Закону України «Про нотаріат», нотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем та за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями - не більше одного року.
Вчиняючи виконавчий напис, нотаріус не врахував та не перевірив факту наявності чи відсутності спору щодо заборгованості, чим порушив вказану норму закону. Розрахунок розміру невиконаних зобов’язань за кредитним договором, суми боргу за тілом кредиту, відсотків за користування кредитом та пені у виконавчому напису зроблено відповідачем одноособово без урахування думки та позиції позивача та не відповідає дійсній сумі заборгованості.
Отже, безспірність заборгованості підтверджується документами, передбаченими Переліком документів; нотаріус під час вчинення виконавчого напису не встановлює права та обов’язки учасників правовідносин, а лише перевіряє наявність необхідних документів.
Таким чином, виконавчий напис вчинений з порушенням Порядку вчинення нотаріальних дій та таким, що суперечить нормам діючого законодавства.
Враховуючи все вищевикладене, є достатні правові підстави вважати виконавчий напис № 147065, вчинений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Остапенко Євгеном Михайловичем, від 11 червня 2021 року щодо звернення стягнення з _______ _______ Борисова, вчиненим з порушенням вимог законодавства та таким, що не підлягає виконанню.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, крім випадків встановлених ст. 82 ЦПК України.
Згідно ч. ч. 1-2 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів та показанням свідків.
У відповідності до ст. 88 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 354 ЦПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. В разі оголошення лише вступної та резолютивної частини рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки позовні вимоги задоволені, суд вважає за необхідне стягнути судовий збір з відповідача на користь позивача в розмірі 992,40 грн.
Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися в суд за захистом свого цивільного права у випадку його порушення з вимогою про примусове виконання зобов'язання в натурі. Згідно ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Керуючись ст. ст. 13, 133, 141, 263, 265, 268, 272, 280 – 284, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, СУД –
В И Р І Ш И В :
Позов _______ _______ Борисовича до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансової компанії «Дніпрофінансгруп», за участю третьої особи: Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Остапенко Євгена Михайловича, Приватного виконавця виконавчого округу Одеської області Кракан Руслана Олеговича, про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, - задовольнити.
Визнати таким, що не підлягає виконанню виконавчий напис № 147065, вчинений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Остапенко Євгеном Михайловичем, від 11 червня 2021 року, щодо звернення стягнення на грошові кошти зі _______ _______ Борисовича (РНОКПП _______).
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансової компанії «Дніпрофінансгруп» (49089, Дніпропетровська дорога, м. Дніпро, вул. Автотранспортна, буд. 2, офіс 205, РНОКПП 40696815) на користь _______ _______ Борисовича (65017, м. Одеса, вул. Єфімова, _______, РНОКПП _______) сплачений судовий збір у розмірі 992,40 гривень (дев’ятсот дев’яносто дві грн 40 коп.).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач має право оскаржити заочне рішення шляхом подання апеляційному суду через суд першої інстанції апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду у повному обсязі складено 27 травня 2022 року.
СУДДЯ В. К. Гуревський
Исполнительный нотариальный акт - это один из способов взыскания долга по кредиту. Его используют банки и финансовые учреждения, чтобы вызвать частного исполнителя, который начнет процедуру взыскания. Эта процедура может привести к блокировке вашего банковского счета, аресту имущества, списанию денег с заработной платы, пенсии или дохода предпринимателя. Кроме того, исполнитель может арестовать всю вашу заработную плату или пенсию.
Если вы оказались в такой ситуации, есть способ признать исполнительный нотариальный акт недействительным - вам нужно обратиться в суд с иском. Наша компания готова предоставить вам всестороннюю поддержку и помощь в этом вопросе. Наши адвокаты уже помогли более 1000 клиентам получить положительные решения.
После признания исполнительного нотариального акта недействительным:
С вашей собственности будут сняты аресты, и вы сможете свободно распоряжаться ею - продавать, дарить, оставлять в наследство.
Арест счетов в банках будет аннулирован, и вы сможете свободно распоряжаться своими деньгами.
Списывание денег с вашей заработной платы, пенсии и других источников дохода прекратится, и вы сможете сохранить свои средства.
Вы не будете иметь долг перед банком или финансовой компанией на основании исполнительного нотариального акта, поэтому ваши финансы будут в безопасности.
Для получения более подробной консультации по вашей ситуации, пожалуйста, свяжитесь с нашей компанией прямо сейчас. Мы обязательно окажем вам необходимую помощь.