Оскарження виконавчого напису нотаріуса в судовому порядку

В 2018-2020 році банки активно почали вчиняти виконавчі написи нотаріуса. Як оскаржити виконавчий напис та запустити позовну давність по кредиту, читацте в нашій статті!

Виконавчий напис нотаріуса - це юридичний документ, призначення якого - задовольнити законні вимоги кредитора. Майно боржника на підставі цього нотаріального напису стягується з подальшим вилученням на користь Кредитодавця - фінансової організації. Щоб зупинити виконавче провадження щодо себе та своєї родини - потрібно оскаржити дану постанову в судовому порядку. Напис можна оголосити нездійсненним, проте суд не має права визнати його недійсним – це різні юридичні поняття.

Підстав для визнання виконавчого напису недійсною декілька:

• Спірність боргу (стаття 88 Закону «Про нотаріат»). Адвокат змінює статус заборгованості й доводить, що мова йде про необ’єктивну, неадекватну, надуману суму. Борг не повинен викликати сумнівів у позичальника, тобто бути реальним («тіло кредиту» + правильно нараховані, визнані боржником відсотки).

• Закінчився термін позовної давності - три роки. Якщо банк через виконавчий напис нотаріуса вимагає гроші у юридичної особи (фірми, компанії, концерну) - у нього є лише рік на те, щоб законно стягнути позичені фінансові кошти. У деяких ситуаціях законом встановлюються інші строки, але їх необхідно дотримуватися.

• Банк, вирішивши «перестрахуватися», подав документи нотаріусу й позовну заяву в банк одночасно. Така поведінка кредитної організації заборонено законом.

Якщо у вашому правовому випадку є хоча б одна з цих підстави - звертайтеся до адвоката: статті 15 і 16 ЦК дають вам право захищати громадянські та майнові інтереси своєї родини. А 50 глава Закону про нотаріальні послуги дозволяє вам оскаржити виконавчий напис нотаріуса - банк з високою ймовірністю порушує ваше законне право не оплачувати нереальний борг (частково списати його). Адвокат подасть заяву до суду, і банк буде вже у якості відповідача доводити правомірність та відповідність закону виконавчого напису.

Mayorov V1 1

Майте на увазі! У даному випадку банк не порушує закон, звертаючись до нотаріальної контори - 18 стаття Цивільного Кодексу на його боці. У той самий час кредитна організація може порушити закон, подаючи нотаріусам свідомо неправдиву, неповну або застарілу інформацію. Нотаріуси, в свою чергу, рідко вдаються в документацію. Вони видають постанову за три-чотири дні за досить велику матеріальну винагороду. Це є невиконанням статті 87: нотаріус зобов'язаний досконально вивчити кожен документ з переліку, встановленого Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до «Закону про нотаріат» від 93 року, нотаріус - це посадова особа, в завдання якого входить огляд: копій документів, справжності підписів осіб, коректності перекладів з іноземної мови на українську, тощо. Оформлення напису на вимогу банку - це нотаріальна дія (стаття 34). Вона підтверджує: кредитна організація дійсно має всі права та підстави на повернення назад власних кредитних коштів, оскільки позичальник порушив принцип зворотності фінансів. Якщо у дебітора немає на даному етапі взятої в борг суми (з відсотками) - він зобов'язаний віддати цінне майно на користь банку.

Виконавчий напис нотаріуса - це підстава для банку отримати назад позичене поза судом, а от щоб скасувати постанову - суд обов’язково повинен відбутися. Нотаріус не встановлює правових взаємовідносин «дебітор-кредитор», він лише підтверджує реальність вимог банку. При цьому нотаріальній конторі не потрібна присутність боржника та його пояснення, аргументи, зустрічна заяву й докази тимчасової неплатоспроможності – нотаріус практично будь-який борг наголосить безперечним. Як спілкуватися зі штатом юристом великої фінансової структури в суді - вирішує боржник, наше завдання - запропонувати професійну і кваліфіковану допомогу.

Що містить заява, яка подається банком до нотаріальної контори?

Заява, на підставі якої буде видаватися виконавчий напис нотаріуса, повинна містити в собі як мінімум таку інформацію:

• Дані про Стягувача (в нашому випадку це банк) - юридична адреса, місце розташування.
• Дані про дебіторів - ПІБ, місце проживання, спеціальність, місце роботи й посада, ідентифікаційний код, номери рахунків (в Україні чи за кордоном), код ЄДРПОУ для юрособи.
• Терміни, протягом яких має завершитися виконавче переслідування та стягнення майна.
• Сума боргу (за законом - реального, адекватного, об'єктивного та безперечного). Це «тіло кредиту» + пені, штрафні санкції та неустойки, розраховані коректно, з урахуванням «первинної бухгалтерії».
• Перепис майна (активів та пасивів), яке може стати ліквідаційною масою.
• Інша важлива для здійснення стягнення інформація. Закон дає право нотаріусу вилучати додаткові й супровідні документи у кредитної організації. 

Закон надає право кредитній організації звертатися за виконавчим написом через місяць після того, як його офіційні листи залишилися без відповіді. Деякі іпотекотримачі та «злісні неплатники» по кредитній карті вдають, ніби не отримували листів з претензією, не знаходили конвертів в поштовій скриньці, тобто не в курсі, що банк заніс їх в «чорний список». Заперечення факту надходження листів, відмова ставити підпис на бланку отримання не звільняє вас від відповідальності: банку вистачає й позначки з поштового відділення зв'язку.

Деякі клієнти адвоката цікавляться: чому сума боргу у виконавчому написі значно більше, ніж в письмових вимогах банку. Річ у тому, що поки позичальник ігнорував листи з претензією - час спливав, а «тіло кредиту» «обростало» штрафами й неустойками. Якщо Статут фінансової організації передбачає зростання боргу в разі відмови позичальника йти на контакт й вести переговори - нарахована сума може виявитися безперечною.

Переваги оскарження виконавчого напису нотаріуса в суді!

Судове оскарження виконавчого напису нотаріуса не звільняє дебітора від його боргу, але воно допоможе відчутно зменшити нараховану суму. У процесі слухання суддя:

• Вислухає позичальника, його доводи й аргументи.
• Перевірить, чи існує заборгованість в принципі. У більшості випадків борг насправді існує, а суперечки викликають його нереальні космічні розміри: були прецеденти, коли позичені у банку 35 000 гривень «переросли» в 100 000 гривень.
• Призначити експертизу боргу на предмет реальності та об'єктивності.
• Встановить факт розв’язання питання заборгованості в позасудовому порядку - при особистій зустрічі боржника з співробітниками банку.

Україна - правова держава, яка прагне до європейських моделей відносин у фінансовій сфері. Суди досить часто стають на бік боржника, якщо його бажання не погашати неадекватний борг є вмотивованим, аргументованим та підкріпленим міцної доказовою базою. Кожен українець має на право на відкритий публічний розгляд справи - цивільної або кримінальної, в національному суді. Європейський Суд з прав людини - це вища інстанція, яка уповноважена оцінити постанову національного суду на предмет справедливості та правомірності.

Ви вважаєте, що районний або міський суд був не на вашому боці, ухваливши не скасовувати виконавчий напис нотаріуса? Звертайтеся! Ми анулювали сотні виконавчих написів нотаріуса, довівши їх нездійсненність - допоможемо й в вашій ситуації!

Примірник виконавчого напису

napis