Короткий опис "правильної схеми" видачі та обліку кредиту
- Просмотров: 7954
Для отримання юридичної консультації по кредитам:
1. Реструктуризація кредиту (списання)
2. Захист від колекторів
3. Зняття арешту з майна
4. Оскарження рішення суду (заочне, апеляція, касація)
5. Застосування позовної давності по кредиту
6. Припинення поруки, скасування виконавчого напису
7. Супроводження купівлі кредиту на голландському аукціоні
8. Списання боргів – банкрутство фізичних осіб
911inua@gmail.com - задайте нам питання!
063-595-87-10 - отримуйте консультацію за телефоном!
1. Видача кредиту в іноземній валюті повинна була надана з поточного рахунку 2620 за заявкою позичальника на видачу готівки. Таким чином, документ, що підтверджує видачу кредиту - це первинний бухгалтерський документ з підписом позичальника - «заява на видачу готівкі», оформлена відповідно до вимог Постанови Національного Банку України № 337.
2. Крім цього, банк оформляє меморіальний ордер - проводка 2233-2620. Тобто банк перевів гроші на поточний рахунокпозичальника
1. Видача кредиту в іноземній валюті повинна була надана з поточного рахунку 2620 за заявкою на видачу готівки. Таким чином, документ, що підтверджує видачу кредиту - це первинний бухгалтерський документ з підписом позичальника - «заява на видачу готівкі», оформлена відповідно до вимог Постанови НБУ № 337.
2. Крім цього, банк оформляє меморіальний ордер - проводка 2233-2620 . Тобто банк перевів гроші на поточний рахунок позичальника, де було « 0 » і веде облік заборгованості (тіла кредиту) на позиковому рахунку 2233 (2203).
3. Крім того , банк відкриває для обліку та « нарахування » відсотків другий позичковий рахунок 2238 (2208).
4. Далі - припустимо є прострочення , клієнт не погасив відсотки за місяць. Після певного терміну (залежить від кредитної політики банку) заборгованість з рахунку 2238 переводиться на рахунок 2239 (читаємо Постанову НБУ № 280 План рахунків). І облік прострочених відсотків ведеться вже на позиковому рахунку 2239, а на рахунку 2238 триває нарахування поточних відсотків, які після певного терміну перекидаються на 2239.
5. Також, коли з'являється прострочення по сплаті тіла кредиту (відставання від графіку з виплати тіла). Наприклад, у січні позичальник повинен був погасити 100 доларів тіла, а погасив тільки відсотки, у такому випадку ці 100 доларів обліковується як прострочення по тілу перекидаються з рахунку 2233 на 2237). Таким чином банк веде облік загальної заборгованість по тілу, та загальної заборгованості, яка обліковується як прострочена.
При цьому, банк може зробити новий графік, де ось це " прострочене тіло з рахунку 2237 буде рівномірно розподілено на весь термін сплати " і вже не вважатиметься простроченим.
6. Що цікаво, згідно податкового кодексу банки зобов'язані показувати відсотки як дохід за той період, коли вони були нараховані, і відповідно сплатити податок. Наприклад, відсотки нараховані на позиковому рахунку 2238 за січень - банк зобов'язаний показати як дохід січня і сплатити податок. Навіть якщо позичальник прострочив платіж і сплатив відсотки в лютому.
7. У 2010 р. було видано кілька Постанов НБУ, якими банкам дозволялося у випадку прострочення понад 180 днів розформовувати резерви, зроблені під такі кредити, і з податками поправками, визнавати таку заборгованість «безнадійною » і переводити на позабалансові рахунки класу 9. Згідно тих же постанов НБУ визнання заборгованості «безнадійною» та переклад на позабалансові рахунки не означає, що банк може забути про цю заборгованості. Він зобов'язаний продовжувати її стягувати. АЛЕ ось тут є нюанси. Банк переклав прострочення з позикових рахунків класу 2 (тіло + відсотки, нараховані на день переведення обліку заборгованості на позабалансові рахунки) на рахунки класу 9, А рахунки класу 2 закривалися. Тобто рахунок 2238 для нарахування відсотків закривався. Нараховувати відсотки далі неможливо з точки зору плану рахунків і бухобліку.
8 . Визнання заборгованості безнадійною зазвичай робиться банком через рішення кредитного комітету, хоча деякі банкіри говорили, що повинно було бути рішення правління.
Як резюме: якщо банк перевів кредит на внебалансовий рахунок , розформував резерви, то з точки зору бухобліку йому просто немає де продовжувати нараховувати відсотки. І з точки зору здорового розуму - відсотки налічувати не варто. Але є кредитний договір і з цієї точки зору банки можуть продовжувати нараховувати відсотки за наступний період.
9. Далі банки можуть списати з позабалансу кредитну заборгованість остаточно . Є це в нормативці, але це «можуть», а не зобов'язані. Згідно нормативці вони зобов'язані продовжувати стягувати з клієнта заборгованість, списану на внебалансовий рахунок. На позабалансових рахунках будуть лежати лише тіло кредиту плюс сума відсотків, зафіксована на дату переведення на рахунки класу 9. Всі інші відсотки «зверху» - це вже жадібність, і неврегульованість законодавства.
10. Звичайно потім таку заборгованість , перекладену на внебалансо - продають за 5-10 % колекторам.