Дії позичальника при прострочки по кредиту
Прострочений платіж по кредиту — це головна загроза для сумлінних позичальників. Псувати відносини з банками і потрапляти в «чорні списки» не хочеться нікому. Однак незалежно від вибудовуються планів існують обставини, при яких своєчасна оплата по кредиту виявляється неможливою. Як же вийти з такої ситуації з мінімальними втратами грошей і нервів?
Простроченим платежем по кредиту вважається та сума, яка не була внесена в установлений графіком платежів строк. Мінімальним терміном прострочення можна назвати день, наступний за датою внесення платежу. Максимального терміну немає.
При виникненні простроченого платежу, для початку необхідно уважно переглянути кредитний договір, який присутності менеджера при підписанні взагалі рідко хто читає. Графік платежів видали на руки, і добре. Адже кожен позичальник впевнений в тому, що він обов'язково виконає виникли зобов'язання перед банком.
Потрібно дізнатися, з якого моменту до позичальника починається застосування штрафних санкцій і як воно відбувається. Важливим пунктом договору є той, де обговорюється можливість передачі боргу. Якщо такого пункту немає або в ньому зазначено, що банк не має на це права, позичальник може зітхнути спокійніше, так як його обов'язок не виявиться у колекторського агентства.
Штрафні санкції у разі простроченого платежу
Залежно від внутрішньої політики банку та тривалості прострочення, до позичальника можуть бути застосовані такі штрафні санкції:
1. У разі якщо затримка оплати становила до 30 днів, позичальникові можуть надіслати СМС-повідомлення з інформуванням про затримку платежу. Можливо щоденне нарахування пені та штрафів. У виняткових випадках, при повторюваних невеликих простроченнях, банк може вимагати одночасного повернення всієї позики, проте для нього такий вихід з положення невигідний.
2. Якщо платіж за кредитом не проводився від 30 до 90 днів, з боржником зв'язуються фахівці відділу проблемних заборгованостей і служба безпеки банку. Їх цікавлять причини прострочення і передбачувані терміни погашення боргу. Нараховані пені і штрафи можуть складати до 40% від загальної суми кредиту.
Якщо прострочення становить більше трьох місяців, у банку є кілька варіантів впливу на боржника:
• Мирне врегулювання питання. Клієнту пропонуються варіанти полегшення кредитного тягаря – реструктуризація заборгованості, кредитні канікули або продовження строку дії кредитного договору.
• Передача заборгованості колекторському агентству. Методи впливу на боржників, прийняті серед представників таких організацій, широко відомі – це надання психологічної, а іноді і фізичного впливу на позичальника.
• Передача справи в суд. Небажаний для банку варіант, оскільки є можливість того, що суд вимагатиме списати штрафи, якщо вони виявляться невідповідними по відношенню до суми боргу.
У деяких випадках банки можуть вимагати від боржників термінової реалізації майна, що є заставою за кредитом. Проте такі вимоги є незаконними. Банк не може займатися вилученням і реалізацією майна боржника до винесення відповідного судового рішення. Що робити, якщо прострочення все ж утворилася?
Дії позичальника при простроченні платежу
Якщо прострочення утворилася в перший раз і склала менше 30 днів, потрібно зателефонувати до відділення банку і уточнити суму платежу з урахуванням застосованих штрафних санкцій. Така заборгованість, швидше за все, не позначиться в кредитній історії позичальника.
Якщо прострочення викликало розбіжність дати нарахування заробітної плати та внесення оплати по кредиту, необхідно звернутися в кредитний відділ для коригування дати платежу. Повторювана прострочення з будь-яких причин, у тому числі з-за затримок зарплати, може зіпсувати кредитну історію і ускладнити відносини з банком.
При будь простроченні не можна уникати спілкування з співробітниками банку – потрібно відповідати на дзвінки, регулярно відвідувати кредитний відділ, пояснювати причину прострочення і пропонувати власні способи виходу із ситуації. Свої пояснення з приводу утворення простроченої заборгованості та строків її погашення краще складати в письмовому вигляді, прикладаючи до неї копії документів, що підтверджують неможливість оплати.
Якщо справа дійшла до суду, необхідно зібрати документи, що підтверджують наявність обставин, що перешкоджають погашення заборгованості, наміри боржника вирішити питання мирним шляхом, відмова банку від пропонованих варіантів врегулювання конфлікту в досудовому порядку. Не завадить консультація досвідченого юриста, він допоможе позичальникові правильно представити свої інтереси в суді. Рішення проблеми простроченої заборгованості без залучення сторонніх організацій і суду в інтересах не тільки позичальника, але й кредитора. Тому в більшості випадків банки воліють йти на поступки боржникам.
Для отримання юридичної консультації по кредитам:
1. Реструктуризація кредиту (списання)
2. Захист від колекторів
3. Зняття арешту з майна
4. Оскарження рішення суду (заочне, апеляція, касація)
5. Застосування позовної давності по кредиту
6. Припинення поруки, скасування виконавчого напису
7. Супроводження купівлі кредиту на голландському аукціоні
8. Списання боргів – банкрутство фізичних осіб
911inua@gmail.com - задайте нам питання!
063-595-87-10 - отримуйте консультацію за телефоном!