Як заявити позовну давність по кредиту в суді після заочного рішення?

Проблематика позовної давності по кредитному договору носить різносторонній характер, оскільки інститут застосування позовної дозволяє позичальнику уникнути сплати кредитної заборгованості в частині або повністю.

Застосування позовної давності по кредиту можливо розділити на такі варіанти:

1. Позовна давність на все кредитне зобов’язання. В цьому випадку, суд відмовляє банку у повному обсязі по тілу, процентів та пені (застосовується при умові не переривання строку).
2. Застосування позовної давності на кожний місячний платіж по кредиту. В цьому випадку, суд частково зменшує кредитну заборгованість.
3. Застосування позовної давності на стягнення на предмет іпотеки.
Mayorov advokat
Останнім часом, судова практика вимагала подавати заяву про застосування позовної давності саме в суді першої інстанції, оскільки Верховний суд зайняв позицію, відповідно до якої позовна давність є інститутом матеріальної вимоги, а від так, в апеляції розглядатись не може можуть (постанови ВСУ від 30 вересня 2015 року у справі №6-780цс15).
Таким чином, позичальники та поручителі не могли заявити позовну давність, якщо суд виніс рішенння або заочне рішення про стягнення з останніх кредитних коштів!
Такою ситуацією стали користуватись колектори, Альфа-банк та Укрсоцбанк, подаючи позову про стягнення кредиту, без повідомлення сторін, або вказували інші адреси. Відповідно суд виносив рішення, позичальники не могли застосувати позовну давність та позбавитись від кредиту.
В 2018 році ситуація змінилась, оскільки новий Верховний суд зазначив, якщо суддя першої інстанції не повідомив відповідача про час слухання справи про стягнення кредиту, прийняв заочне рішення, то позичальник має право заявити позовну давність у заяві про перегляд заочного рішення, а якщо суд відмовить у перегляді заочного рішення, то позичальник може зробити аналогічну заву в апеляційній скарзі на заочне рішення!
Таким чином, якщо ви отримали заочне рішення суду, ви маєте право заявити в заяві про перегляд про сплив позовної давності, і якщо суд відмовить, це дасть вам право заявити позовну давність в апеляційній скарзі!

Юридичні бліц-поради від адвоката по кредитам:

1. Позовна давність по кредитній картці рахується з моменту закінчення строку дії картки;
2. Якщо колектори або банк погрожує застосувати позасудовий порядок (ст. 37 ЗУ «Про іпотеку»), позичальнику необхідно заявити банку або колекторам позовну давність на стягнення кредиту та на стягнення на предмет іпотеки;
3. Позовна давність може заявлятись в суді першої інстанції й усно;
4. Сплата боргу, направлення листів з реструктуризацією та визнання боргу перериває позовну давність по кредитному договору;
5. Початок відліку позовної давності починається з моменту встановлення строку повернення кредиту: з моменту направлення вимоги, з моменту строку повернення кредиту, тощо;
6. В деяких випадках застосування позовної давності за кожний місячний платіж, сплати частини кредиту та неустойки потребують судово-бухгалтерської експертизи;
7. Якщо ви виграли суд у банка застосувавши позовну давність, звернуть увагу, що Укрсоцбанк, Альфа-банк та колектори можуть незаконно та в односторонньому порядку застосувати позасудовий порядок та оформити право власності на себе.

Для отримання юридичної консультації по кредитам:

1. Реструктуризація кредиту (списання)
2. Захист від колекторів
3. Зняття арешту з майна
4. Оскарження рішення суду (заочне, апеляція, касація)
5. Застосування позовної давності по кредиту
6. Припинення поруки, скасування виконавчого напису
7. Супроводження купівлі кредиту на голландському аукціоні
8. Списання боргів – банкрутство фізичних осіб
911inua@gmail.com - задайте нам питання!
063-595-87-10 - отримуйте консультацію за телефоном!