Як обчислюється строк позовної давності по кредиту

Перебіг позовної давності за кредитною заборгованістю. Сплив позовної давності за кредитом.   Чи можливо не платити банку кредит по закінченні трьох років і чи може банк обійти це обмеження? Чи може позичальник  не платити банку по закінченні трьох років і чи може банк обійти це обмеження?

Перебіг позовної давності за кредитною заборгованістю

Дуже часто позичальники цікавляться тим, скільки повинно пройти часу для повного звільнення від прострочених боргів за кредитами, маючи на увазі під цим, закінчення строку позовної давності. Але питання розрахунку терміну кредиту не так простий, як здається, і навіть у судах питання про позовну давність вирішується завжди по-різному. Тому є сенс детальніше вивчити зміст цього поняття, дізнатися особливості його розрахунку та вплив на кредитну історію.

Що таке строк позовної давності?

термін позовної давності – це строк, у межах якого банк може вимагати у боржника погасити свою кредитну заборгованість через суд.  
Такий строк становить 3 роки. Однак це зовсім не є свідченням того, що по закінченні трьох років після одержання і розрахунку кредиту можна припинити платити банку, так як він не зможе вимагати від позичальника погашення кредитної заборгованості. Насправді в цьому питанні є безліч нюансів, які ми і розглянемо нижче.


Як розраховується строк позовної давності по кредиту?

Судова практика показує, що різні судові інстанції по-різному ставляться визначення точки відліку строку давності за кредитом.

Позичальник повинен розуміти, що термін давності обчислюється не від дати отримання кредиту.

Найчастіше використовуються такі підходи до визначення терміну давності:

1. Від дати останнього платежу за кредитом. Розрахунок строку позовної давності в цьому випадку проводиться від дати, коли позичальником була проведена остання трансакція по кредиту. Актуально для Укрсоцбанку 

2. Від дати закінчення договору за кредитом. Проте не завжди суди приймають сторону клієнта в даному питанні, і іноді виноситься рішення про розрахунок строку позовної давності з дати закінчення строку кредиту.  

Ще один можливий випадок – це варіант, коли банк більше трьох років не намагався стягнути суму заборгованості з боржника. Такі випадки трапляються дуже рідко, однак все ж таки іноді зустрічаються. Якщо банк подав на боржника позов у цьому випадку потрібно просто заявити клопотання про закінчення строків позовної давності за кредитом.

Що ж стосується перепродажу боргу колекторським агентствам, то такий факт ніяк не вплине на термін давності.

Термін пройшов. Чи можна не платити за кредитом?

Багато позичальники вважають, що через три роки після останнього платежу вони стають абсолютно вільними від будь-яких зобов'язань по кредиту, і ніхто не має права їх турбувати.

Насправді закінчення строку скоріше забезпечує позичальнику дуже вагомий аргумент у свою користь в разі проведення суду по справі заборгованості, але від самих контактів з банком клієнта це не звільняє.

Наприклад, після закінчення терміну давності банк може здійснити такі дії:

- нагадувати про борг (телефонувати, писати листи, повідомлення тощо). Вирішити цю проблему можна, подавши заяву на відкликання персональних даних встановленої форми. У більшості випадків такої заяви достатньо, щоб банк залишив боржника в спокої;
-продати заборгованість колекторам. У цьому випадку колекторське агентство буде розуміти, що шанси домогтися виплати боргу через суд мінімальні, і тому буде намагатися впливати іншими методами. Це можуть бути загрози, дзвінки, псування майна тощо. Якщо одна  з таких ситуацій мала місце, потрібно звернутися із заявою в поліцію, а у разі нульового відгуку з її боку – в прокуратуру.
-подати в суд на боржника. В цьому випадку позичальник повинен підготувати клопотання про застосування строку позовної давності із зазначенням точної дати початку розрахунку цього терміну, так як сам суд нічого розраховувати не буде. 

Протидія банків

Однак не завжди позичальник може врахувати всі обставини справи і виграти його. У випадку з позовною давністю банки розробили декілька схем, за якими вони можуть вигравати подібні справи. Ось деякі з них:

1. Зазначення в кредитному договорі власних строків позовної давності. Деякі банки спеціально обумовлюють у договорі, що термін давності цієї кредиту дорівнює, наприклад, п'яти або десяти років. Багато клієнтів не звертають уваги на цей пункт при підписанні договору і тому програють справи банкам.

2. Видача кредиту під заставу. У такому разі ситуація позичальника більш хитка, ніж у беззаставному кредит, і банк реально може відсудити собі заставне майно. У такому випадку допомогти може адвокат, проте не кожен позичальник може дозволити собі платну захист і тому банки нерідко виграють такі справи.

Головне, що потрібно запам'ятати, це:

- позовна давність обчислюється не від дати підписання кредитного договору;
- сам факт закінчення терміну давності не позбавляє позичальника від кредитора, а скоріше є надійним захистом від його домагань;
- банки можуть обумовлювати в договорі особливі умови для терміну позовної давності, і тому при його підписанні потрібно звернути увагу на ці умови.

Для отримання юридичної консультації по кредитам:

1. Реструктуризація кредиту (списання)
2. Захист від колекторів
3. Зняття арешту з майна
4. Оскарження рішення суду (заочне, апеляція, касація)
5. Застосування позовної давності по кредиту
6. Припинення поруки, скасування виконавчого напису
7. Супроводження купівлі кредиту на голландському аукціоні
8. Списання боргів – банкрутство фізичних осіб
911inua@gmail.com - задайте нам питання!
063-595-87-10 - отримуйте консультацію за телефоном!