Проблематика ПЕРЕРИВАННЯ позовної давності по кредитним договорам (частина 2)

Питання правильного застосування позовної давності, а головне не переривання позовної давності, стоїть досить давно як в кредитних правовідносинах, так і при сплаті комунальних послуг.

Позовна давність – це інститут права, за допомогою якого, звісно при правильному застосуванні, можна звільнитись від боргів, при цьому зовсім не порушуючи законодавства.

Дуже актуально стоїть питання правильного застосування, в тому числі запуск позовної давності, оскільки проблеми з валютними кредитами почались з 2008 році та не існують вже 9 років – це в три рази довше, ніж строк позовної давності. За нашої практики, ми вважаємо, що у 70% випадків банками запускалась позовна давність, шляхом направлення вимоги (претензія) про повернення кредиту (ВСУ від 09.11.2016 року у справі No 6-2251цс16) та у 100 % позичальників існує позовна давність на кожний місячний платіж, тобто банк може стягнути процентів за 3 роки, а неустойку за рік. Крім цього, у позичальників Укрсоцбанку по кредиту з іпотекою – позовна давність запускається автоматично. Саме такий механізм, який зустрічається виключно в Укрсоцбанку, були закладені в кредитні договори.
Навіть при існуванні позовної давності в кредитних правовідносинах, тільки 10-20 % позичальників не переривають позовну давність та виграють суд з банком, шляхом правильного застосування давності по кредиту.

Хочемо нагадати, що під перериванням позовної давності по кредиту слід розуміти наступне:

1. Подача банком позовної заяви про стягнення кредиту в суд. До речі вчинення виконавчого напису нотаріуса та його скасування через суд не перериває строк позовної давністі. Також не перериває позовну давність залишення позову про стягнення кредиту без розгляду. (Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України 2 грудня розглянула справу No 6-895цс15, Якщо відмовлено у прийнятті позову або позов повернули ухвалою , то перебіг позовної давності не переривається. Не перериває перебігу такого строку й подача позову з недодержанням правил підсудності.)

2. Вчинення дій, що свідчать про визнання боргу , а саме: часткова сплата позичальником або іншою особою кредиту, процентів та/або неустойки. При цьому, суди повинні встановити визнання позичальником всього кредиту, або тільки частину - ВСУ від 09.11.2016 року по справі No 6-2170цс16).
3. Направлення позичальником листа в банк з проханням про реструктуризацію кредиту, кредитних канікул, пропозиція про продаж предмету іпотеки, пропозиція про списання частини боргу та списання залишку. Тобто будь-якого листа, який свідчить, що позичальник визнає борг.
Переривання строку позовної давності платежем, зробленим невідомими особами (ВСУ від 23.11.2016 року по справі No 6-2104цс16) не перериває позовну давність, оскільки сплата кредиту позичальником перериває перебіг позовної давності, лише при умови, якщо такі дії вчинено уповноваженою на це особою, яка представляє позичальника у відносинах з банком. До речі, таким методом переривання позовної давності користуються банки, які роблять проплати по кредиту від невідомих осіб.
 
ВАЖЛИВО ЗНАТИ: Строк позовної давності після того, як суд винесе рішення про стягнення кредиту.

У правовому висновку від 21.09.2016 року по справі No 6-2631цс15 зазначено, що наявність судового рішення про стягнення кредиту, процентів, яке ухвалене до спливу строку договору, не позбавляє банк права на стягнення неустойки та процентів. Отже, усі проценти та неустойка, які передбачені кредитним договором, підлягають стягненню до дати повернення кредиту, але в межах строку позовної давності.
 
Проблематика позовної давності по кредиту для банків стала досить актуальною, оскільки майже по кожній справі діє позовна давність після направленням банком вимоги та позовна давність на кожний місячний кредитний платіж. Остання практика судів з банками на кінець 2017 року показала, що банки, розуміючи, що програють справу зі спливом позовної давності, почали подавати в суд таким чином, щоб позичальник не знав про це, та не міг заявити позовну давність. Особливо це роблять Укрсоцбанк та Альфа-банк. Не дивлячись на те, що в інтернеті є багато статей про те, що банки не мають право стягувати кредити по яким пройшло 3 роки. Насправді – це не правда, оскільки суд за власною ініціативою не може застосувати позовну давність та застосовує лише за письмовою або навіть усною заявою до винесення рішення про стягнення кредитних коштів (ВСУ від 22 березня 2017 р. у справі No 6-3063цс16).

Тому наша порада полягає в тому, що якщо ви знаєте, що у банк пропустив позовну давність, то це знає і банк, і позичальнику необхідно активно моніторити суди за місцем прописки, місцем проживанням та адресою зазначену в договорах себе, поручителів та іпотекодавцем.
Не менш важливе питання для позичальників, стоїть питання про переривання строку позовної давності вже після спливу строку позовної давності. Наприклад, позичальник отримав вимогу від банку про повернення кредиту. Саме з моменту отриманням такої вимоги або закінчення договору, починається відлік позовної давності.

srok iskovoy davnosti ot okonchaniya kreditnogo dogovora 1


Таким чином, якщо позичальник вчинив дії, які переривають строк позовної давності після трьох років, відповідно до судової практики – це не вважається перериванням.
Витяг з судової практики: Скасовуючи рішення суду , суд касаційної інстанції, вважав, що позовна давність до пред’явлених вимог перервалась у зв’язку з направленням боржником 1 грудня 2013 р. та 29 травня 2014 р. до позивача заяв про надання дозволу на продаж заставного майна для погашення кредиту.
Такий висновок є помилковим, оскільки переривання позовної давності можливе виключно в межах позовної давності, проте з указаними заявами боржник звернувся 1 грудня 2013 р. та 29 травня 2014 р., тобто вже після спливу строку позовної давності (постанова ВСУ від 29 березня 2017 р. у справі No 6-1996цс16).
Якщо ви зрозуміли, що строк позовної давності перерваний, переходьте до «План-Б», який полягає у застосування строку позовної давності по кожному місячному платежу по кредиту. Тобто, позичальник рахує три роки вже від кожного кредитного платежу згідно з графіком погашення заборгованості, який є у кожного позичальника. (Див. малюнок)

srok iskovoy davnosti ot poslednego platezha po kreditu

Для отримання юридичної консультації по кредитам:

1. Реструктуризація кредиту (списання)
2. Захист від колекторів
3. Зняття арешту з майна
4. Оскарження рішення суду (заочне, апеляція, касація)
5. Застосування позовної давності по кредиту
6. Припинення поруки, скасування виконавчого напису
7. Супроводження купівлі кредиту на голландському аукціоні
8. Списання боргів – банкрутство фізичних осіб
911inua@gmail.com - задайте нам питання!
063-595-87-10 - отримуйте консультацію за телефоном!