Позовна давність та кредитний договір: кредитний адвокат

Пам'ятка позичальнику. Що треба знати про позовну давність по кредиту? Як запустити та не переривати позовну давність, а головне, як використати позовну давність, щоб звільнитись від кредиту?

У кожного четвертого позичальника запустилась позовна давність, особливо це стосується кредитних договорів Укрсоцбанку (автоматичний запуск), кредитних договорів, право вимоги проданих по факторингу та кредитних договорів у банках з тимчасовою адміністрацією.

Не знаючи про позовну давність по кредиту Ви ризикуєте перервати її, а це означає, що шанс на звільнення від кредиту буде втрачений, але навіть при перериванні, ви можете значно зменшити кредитну заборгованість використовуючи позовну давність на кожний місячний платіж.
Наша юридична компанія Майоров, Нерсесян та партнери спеціалізуються на використанні позовної давність в кредитних відносин. Ми виграли багато справ за позовною давністю.

Ми вам розкажемо:

1. Як використати позовну давність, щоб банк програв суд;

2. Як схемно запустити позовну давність;

3. Як зменшити кредитну заборгованість застосовуючи позовну давність;

4. Що НЕ потрібно робити, щоб не переривати позовну давність.

Перевірте ваш кредитний договір на сплив позовної давності!

Mayorov V1 1

Часто банки, опинившись не в силах стягнути борги зі своїх боржників, залучають на допомогу колекторські агентства. Ось яким чином це пов'язано з позовною давністю кредиторської заборгованості.

Хтось здивуватися, але, хитрувати можуть не тільки позичальники, але і кредитори. Так, в все частіше стали зустрічатися випадки, коли банки прострочену інформацію про своїх боржників передають колекторам. В результаті, колектори починають переслідувати боржників, коли термін давності вже минув.

Чим же займаються колектори? У їхньому розпорядженні є відпрацьовані методи впливу на психіку «клієнтів», які часто «з переляку» віддають останнє. Але якщо вдається зберегти самовладання, ви можна зробити такі кроки:

1. Визнати свою неохайність і погасити кредит (хоча далеко не завжди борги виникають за своєю власної вини).

2. Проконсультуватися у адвоката, і переконатися, що за даним боргу термін давності минув.

3. Звернутися із заявою в поліцію або прокуратуру.

Зазвичай, колектори на пункті № 3 припиняють свою діяльність, знаючи, що вона не законна, починають пошук більш легкої здобичі.

Позичальникові потрібно пам'ятати про те що, навіть якщо він і виявився боржником банку, все одно, крім зобов'язань, у нього є і права. Одним з цих прав і є закінчення строків давності за кредиторською заборгованістю. Але, це, звичайно не привід для ігнорування своїх обов'язків. Невиплата кредиту - це сама крайня міра. Завжди слід пам'ятати, що якщо людина наважується на крайні заходи, то аналогічні крайні заходи цілком можуть бути зроблені і відносно нього.

Існують певні правила розрахунку терміну позовної давності:

• При пред'явленні банком вимоги про дострокове погашення кредиту (як правило, направляється в письмовому вигляді - рекомендованим листом з повідомленням про вручення) - саме з цього моменту починає обчислюватися строк позовної давності.

• Будь-який контакт позичальника і кредитора, при якому боржник підписує документи або будь-яким іншим способом фіксує факт свого спілкування з менеджером, призводить до відновлення відліку строку позовної давності з нуля.

• Після подачі заяви про реструктуризацію або рефінансуванні позики строк позовної давності також обнуляється.

• У разі погашення частини боргу відлік строку позовної давності відновлюється з дня внесення платежу; у разі погашення всього боргу відлік строку позовної давності припиняється. Він може поновитися після появи чергової прострочення.

• Передача боргу позичальника новому кредитору або колекторському агентству (на підставі агентського договору або продажу кредиту) не впливає на строк позовної давності.

• Термін позовної давності не можна змінити за згодою сторін, навіть якщо це прописано в кредитному договорі (такий договір можна визнати нікчемним).

Проте найголовніше правило при розрахунку строку позовної давності все ж випливає із Цивільного кодексу, що допускає двояке тлумачення. Деякі юристи дотримуються думки, що термін позовної давності необхідно відраховувати від дати закінчення кредитного договору.

Далі ми більш детально розповімо про те, що мається на увазі під «контактами» банку і клієнта, які можуть призвести до обнулення строку позовної давності.

Що потрібно пам'ятати позичальникові при розрахунку строку позовної давності по кредиту?

У деяких випадках недобросовісні кредитори навмисне не турбують боржника, чекаючи, коли сума штрафних санкцій та пені виросте. Через 3 роки після утворення першого прострочення банк подає позов до суду з вимогою повернення всієї суми боргу, нарахованих відсотків, пені та штрафів. Тобто, ухилятися від спілкування з кредитором в надії, що пройде 3 роки і про вас забудуть, не варто. Навпаки, у разі погіршення матеріального становища, бажано відразу ж звертатися в банк із заявою про реструктуризацію кредиту через фінансового або майнового поручителя, тоді термін позовної давності не обнулится.
Також важливо зуміти захистити свої інтереси у разі закінчення строку позовної давності. Банк може наполягати на штучному продовження даного терміну у зв'язку з тим, що менеджери або колектори «контактували» з позичальником.
Боржники мають знати:

• Доказом спілкування позичальника з стягувачем не може бути зафіксований клерком факт телефонної розмови (якщо банк не має можливості надати запис даної розмови).

• Чи не є доказом факту спілкування чи визнання боргу позичальником і розписка про отримання листа з банку.

• Чи не є доказом спілкування з представниками банку факт присутності позичальника в банку. Наприклад, якщо клієнт знімав кошти з поточного рахунку у відділенні банку, в якому він оформляв кредит, це не можна розцінювати як «контакт» з кредитором.

Таким чином, клієнти повинні пам'ятати про існування строку позовної давності як про можливість захистити себе у випадку, коли погасити кредит вони фізично не можуть. Однак такий спосіб піти від відповідальності вкрай ризикований і складний: простіше йти на діалог з банком, ніж ховатися і сподіватися на удачу.
Термін позовної давності по кредитах. Що буде якщо позовна давність за кредитом минула.
Який термін давності мають кредитні зобов'язання? Коли настає саме той момент, коли банківська установа або колекторське агентство вже не мають ніякого права пред'являти претензії до своєму боржникові? На ці та багато інших актуальних питань, пов'язані з поверненням кредиту, намагається дати відповідь ця стаття.

Необхідно відзначити, нікого не цікавить, з яких причин Ви не можете виконати свої кредитні зобов'язання або погасити свою заборгованість по кредиту. Пам'ятайте, що ні банківські установи, ні колекторські агентства, які якраз і існують з винятковою метою витребувати з боржника суму боргу, а також відсотки по ньому, не цікавить, чому ви не можете виплатити свій борг. Методи, якими користуються співробітники агентства, можуть бути законними, а часом і не дуже.

Приміром, довгий, на вашу думку, термін Ви не виплачували борг за кредитом і вже про нього забули. Починаються дзвінки з колекторського агентства з вимогою віддати борг. Починаються вимоги, погрози, тиск на психіку. На жаль, дуже багато людей починають відчувати при цьому паніку.

У даному випадку не зайвим буде згадати таке поняття, як термін позовної давності по кредитах.

За законом: відповідно до Цивільного кодексу термін, по результату якого вже ніхто не має законного права вимагати від Вас виконання зобов'язань по кредиту, становить три роки.

Тут постає питання: коли починають свій відлік ці три роки? За законом, цією датою вважається момент, коли позичальник перестає платити по кредиту, тобто порушення кредитного договору, і приймає позицію так званого ігнорування.

Тому, якщо протягом 3 років банк або колекторське агентство не вступали з Вами ні в які контакти, то можна точно сказати, що позовна давність по позиці минула. Тут необхідно зазначити, що під фразою «ніякі контакти» мається на увазі наступне:

- Як доказ у суді не може бути прийнятий телефонну розмову з представниками банківської установи: по-перше, не можна довести, що саме з Вами йшов дані розмову, по-друге, неможливо довести, що ця розмова насправді існував;

- Не є визнанням боргу розписка отриманні листа з банку з повідомленням про прострочені платежі;

- Не є підставою для визнання строку позовної давності недійсним також і ваша особиста присутність у банківській установі протягом даного терміну без здійснення процедури підписання якихось документів.

Таким чином, визнати себе боржник можна тільки особисто підписуючи якісь банківські документи про виплату боргу протягом трьох років. Однак не слід приймати це як керівництво до дії. Виплачувати взятий в банку кредит необхідно завжди. Звичайно, в житті бувають зовсім різні ситуації, але пускати все на самоплив не можна.

Як поводитися в ситуації, якщо вас починають дошкуляти дзвінками колектори з вимогами грошей. Можливо, термін давності кредитних зобов'язань давно минув, а колектори загрожують вам усіма всілякими способами - що робити в такому випадку?

По-перше, не впадайте в паніку. Звичайно, Ваш стан цілком зрозуміло, адже Вам загрожують незнайомі люди, і не тільки Вам, але і Вашій родині. Пам'ятайте, що дана поведінка розраховано на те, щоб залякати Вас, захопити зненацька і натиснути на найслабші точки.

Необхідно доступно і виразно, а головне ввічливо пояснити колекторам, що всі терміни за кредитними зобов'язаннями вже вийшли, що платити Ви не збираєтеся, так як це не має жодної підстави.

Якщо ж дзвінки тривають (треба відзначити, що колектори - вельми наполегливі люди), можете пригрозити їм судом чи міліцією - це допомагає в більшості зафіксованих випадків. Головне - це бути впевненим у своїй правоті. Так як колектори часто діють на межі з законом, а іноді і за гранню, можна сміливо звертатися в міліцію із заявою.

Якщо справа все-таки дійшла до судового розгляду - як діяти в даному випадку? Наприклад, вам прийшло позовну заяву, повістка в суд. Вас звинувачують у невиконанні кредитних зобов'язань. Якщо минуло три роки з моменту, як ви перестали виплачувати борг, то необхідно скласти відповідь судову заяву із зазначенням того, що термін позовної давності вже минув. Пам'ятайте, що ніхто не буде приймати факт закінчення терміну давності без письмової заяви особисто від Вас. Необхідно підняти всі документи, кредитний договір, квитанції про оплату і звертатися до юриста. Звичайно, це коштує грошей, проте виграєте набагато більше. Пам'ятайте, що грамотне заяву до суду, з обов'язковими посиланнями на статті може тільки професійний юрист.

Отже, не варто доводити до крайності. Сплачуйте взятий кредит вчасно і не допускайте прострочення платежів.

 

Згідно з Цивільним кодексом України, позовна давність на кредитний договір становить 3 роки (стаття 121 ЦКУ). Це означає, що кредитор має право звернутися до суду з позовом про стягнення боргу за кредитним договором протягом трьох років з моменту, коли борг став забороненим до вимоги.

Проте варто зазначити, що позовна давність може бути призупинена (зупинена) у випадках, передбачених законом. Наприклад, якщо боржник не може виконати своїх зобов'язань через форс-мажорні обставини, такі як природні катастрофи, епідемії тощо, то позовна давність може бути призупинена.

Також варто зазначити, щодо нових правил щодо кредитних відносин. Зокрема, цей Закон передбачає введення нової процедури позовної давності для кредитів, яка буде становити 5 років з моменту, коли борг став забороненим до вимоги. Також Закон містить вимоги щодо встановлення чітких та зрозумілих умов кредитних договорів та захисту прав споживачів у кредитних відносинах.

Отже, кредитор може звернутися до суду з позовом про стягнення боргу за кредитним договором протягом трьох років з моменту, коли борг став забороненим до вимоги, але позовна давність може бути призупинена відповідно до законодавства.