Юридична позиція проти позасудового порядку стягнення при смерті позикодавця

Ця коротка письмова юридична консультація стосується справи нашого клієнта. Коротко по справі:

Позикодавець помер в 2009 році. Іпотека в цьому разі переходить до спадкоємця. Ми написали такий лист, щоб банк не вчиняв позасудовий порядок стягнення на предмет іпотеки, а подав до суду з вимогою про стягнення на предмет іпотеки. Це робиться для того, щоб ми змогли в суді заявити позовну давність на стягнення на предмет іпотеки, оскільки банк вже звертався з виконавчим написом у 2013 році, але виконавче провадження було закрито з причин смерті боржника. До речі, ми пишемо від фінансового поручителя, щоб не переривати позовну давність.
Mayorov advokat

ПАТ “Укрсоцбанк»
Адреса: м. Київ, вул. Білоруска, 11
ПАТ «Альфа-банк»
Адреса: Київ, 04073, проспект Степана Бандери, 9,
Фізична особа ФІН ПОРУЧИТЕЛЬ
Адреса:
Кредитний договір №25/400 від 15 травня 2006 року
Договір поруки_______

На вашу вимогу №____ від 27 липня 2017 року про усунення порушень та вимога про добровільне виселення повідомляємо наступне:

Відповідно до договору іпотеки №___ від 15 травня 2006 року укладеного між ПАТ «Укрсоцбанк» та ______ в іпотеку надано житловий будинок фактичною загальною площею 280 кв.м. та земельну ділянку загальною площею 0,19 гектара за адресою: _____________

З приводу стягнення на предмет іпотеки повідомляє наступне:

У 2009 році іпотекодавець відповідно до договору іпотеки №___ від 15 травня 2006 року померла. Державний нотаріус повідомив у 2009 році ПАТ «Укрсоцбанк» та надіслав рекомендованим листом копію свідоцтва про право на спадщину. Таким чином, ПАТ «Укрсоцбанк» листом № ___ від 27.03.2009 року повідомлений належним чином про перехід прав та обов'язків до спадкоємців у 2009 році. Враховуючи викладене, нотаріусом було виконано всі необхідні вимоги відповідно до ч.1 ст. 1281 ЦКУ, тобто, спадкоємці зобов'язані повідомити кредитора спадкодавця про відкриття спадщини, якщо їм відомо про його борги.
 
Відповідно до ч. 2 ст. 1281 ЦКУ кредиторові спадкодавця належить протягом шести місяців від дня, коли він дізнався або міг дізнатися про відкриття спадщини, пред'явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, незалежно від настання строку вимоги.

На даний час будь-яких вимог до спадкоємців пред'явлено не було, а в спадковій справі такі вимоги ПАТ «Укрсоцбанк» відсутні. Крім цього, ПАТ «Укрсоцбанк» надіслав вимогу про усунення порушень та добровільне виселення (позасудовий порядок) померлій ______.

Відповідно до ч. 1 ст. 608 ЦКУ, зобов'язання припиняється смертю боржника, якщо воно є нерозривно пов'язаним з його особою і у зв'язку з цим не може бути виконане іншою особою.

Таким чином, договір іпотеки припинив свою дії у зв'язку зі смертю іпотекодавця, але відповідно до законодавства тільки іпотечне обтяження переходить до спадкоємців. Враховуючи викладене, ПАТ «Укрсоцбанк» може звернути стягнення на предмет іпотеки виключно через суд.

Крім цього, відповідно до ст. 36 ЗУ «Про іпотеку», сторони іпотечного договору вирішують питання позасудового врегулювання на підставі договору. Пунктом 4.5 іпотечного договору зазначає, що іпотекодержатель за своїм вибором звертає стягнення на предмет іпотеки в один із наступних способів. Тобто, банк за своїм вибором вибирає тільки один спосіб стягнення. У 2013 році Укрсоцбанк вже скористався своїм правом стягнення на предмет іпотеки на підставі виконавчого напису нотаріуса. Але виконавча служба повернула усі документи банку, в зв’язку з тим, що боржник помер, а строки повторної подачі виконавчого документу пройшли.

Підсумуючи викладене та відповідно до законодавства, ПАТ «Укрсоцбанк» може реалізувати своє право на стягнення на предмет іпотеки виключно через суд. У випадку вчинення стягнення на предмет іпотеки в інший спосіб, таке стягнення буде скасовано у содовому порядку
ПОРУЧИТЕЛЬ _______________ 20.08.2017

Для отримання юридичної консультації по кредитам:

1. Реструктуризація кредиту (списання)
2. Захист від колекторів
3. Зняття арешту з майна
4. Оскарження рішення суду (заочне, апеляція, касація)
5. Застосування позовної давності по кредиту
6. Припинення поруки, скасування виконавчого напису
7. Супроводження купівлі кредиту на голландському аукціоні
8. Списання боргів – банкрутство фізичних осіб
911inua@gmail.com - задайте нам питання!
063-595-87-10 - отримуйте консультацію за телефоном!