Які наслідки продажу кредиту новому кредитору

Поради юриста: що робити, коли банк продав борг колекторам?


Mayorov V1 1
Колекторська фірма повідомила мені, що мій борг за кредитом банк продав їм, і тепер я повинен платити гроші колекторам. Це правда? Платити чи ні колекторам?

У звичайної банківської практики стягнення боргів за кредитами застосовуються 2 основних способи роботи з боржниками:

1) Без переуступки прав вимоги за вашим договором на користь сторонньої організації (колекторів).

При такому варіанті ви залишаєтеся боржником банку, сам банк подає до суду позови про стягнення з вас суми боргу. Однак для більш ефективного впливу на боржника залучається колекторське агентство, яке працює безпосередньо з вами, шле листи про необхідність погашення боргу, дзвонить, пише і т. д. тобто погашати кредит вам необхідно раніше на користь банку.
 
2) З переуступкою прав вимоги боргу за вашим кредитним договором на користь колекторського агентства.

Цей варіант відрізняється від першого тим, що ви стаєте боржником колекторського агентства, тому що банк продає ваш борг колекторам. При такому варіанті оплату боргу необхідно проводити колекторам.
 
Чи законний продаж мого боргу за кредитом колекторам?
 
Як роз'яснив Верховний суд України, законом України не передбачено право банку, іншої кредитної організації передавати право вимоги за кредитним договором із споживачем (фізичною особою) особам, які не мають ліцензії на право здійснення фінансової діяльності, якщо інше не встановлено законом або договором, що містить дану умову, яка була узгоджена сторонами при його укладенні. Законодавством прямо не заборонено продавати борги фізичних осіб на користь колекторів, тому питання в основному вирішується виходячи з умов конкретного кредитного договору. Якщо у вашому договорі з банком не було прописано право банку продати вас колекторам або для поступки необхідно отримання вашої згоди, ви вправі оскаржити таку поступку прав вимоги в суді.
 
Отже, якщо ви отримали від колекторів лист з вимогою про погашення боргу, вам потрібно уважно його прочитати і зрозуміти, який з двох варіантів має місце у вашому випадку.
 
Якщо в листі йдеться про те, що банк на підставі агентського договору або договору доручення привернув колекторське агентство для стягнення вашого боргу і колектори вас просять погасити заборгованість перед банком, це перший варіант. Це означає, що потрібно погашати борг банку. Іноді на практиці колектори вказують у листі свої реквізити для оплати боргу. Однак ми рекомендуємо в такому випадку оплачувати борг по кредиту безпосередньо банку, щоб уникнути спірних ситуацій і непорозумінь.
 
Якщо лист називається «повідомленням про відступлення прав вимоги», мова йде про другий варіант. При отриманні повідомлення про відступлення прав вимоги ваші дії мають бути такими:
 
1) Отримати докази переходу прав вимоги за вашим кредитним договором від банку до колекторів.
За законом ви маєте право не платити колекторів, поки вам не нададуть відповідні докази.
 
Ми рекомендуємо в найкоротші терміни, після отримання повідомлення написати у відповідь лист колекторам, в якому потрібно попросити їх надати належним чином завірену копію договору про відступлення прав вимоги між банком і колекторським агентством, а також документи, що безпосередньо стосуються вашого кредиту (кредитний договір, виписки по рахунку і т. д.). Тільки написати потрібно так, щоб не переривати позовну давність по кредиту.
 
Лист надсилається на адресу колекторів рекомендованим листом з повідомленням про вручення. При відправці на пошті обов'язково візьміть поштову квитанцію (у ній буде номер ідентифікатора листа, за яким ви можете відстежити отримання вашого листа колекторами), а також обов'язково збережіть повідомлення про отримання листа (воно вам повернеться пізніше, коли колектори отримають лист). Ці документи допоможуть вам захиститися в разі спору з колекторами з приводу несплати боргу.
 
Аналогічний лист можна направити і в ваш банк, можливо, вони зможуть надати вам копію договору про відступлення прав вимоги.
 
Ситуація: колектори вимагають борг за старим кредитом
 
2) Якщо колектори відповіли на ваш лист.

Отримавши відповідь від колекторів, ви можете з усіма документами звернутися до кваліфікованого юриста. Ви маєте право оскаржити поступку прав вимоги в суді, якщо вона була зроблена в порушення умов договору. За підсумками судового розгляду поступка визнається законною (тоді вам потрібно буде платити колекторам) або незаконною (в такому випадку ви будете залишатися боржником банку).
 
3) Якщо колектори не дали відповіді на ваш лист.

В такому разі ми рекомендуємо не проводити оплату боргу колекторам, оскільки вони не довели вам факт переуступки прав вимоги. У разі, якщо колектори звернуться до суду з позовом про стягнення з вас суми боргу за кредитним договором, ви зможете заперечувати проти нарахування вам неустойки (у т. ч. просити про зниження розміру неустойки), оскаржувати суму заборгованості (якщо вона визначена неправильно, включає в себе незаконні комісії тощо).
 
Для отримання консультації по:

1. Як дізнатись, що банк продав кредит колекторам;
2. Що робити, якщо банк продав кредит колекторам;
3. Чи має право банк продавати кредит колекторам;
4. В яких випадках та коли банк продає борг колекторам;
5. Чи можливо та як не платити колекторам;
Для юридичних консультацій: 063-595-87-10
 
Фонд гарантування передав колекторам борги позичальників перед банками з ТА
 
ФГВФО передав прострочені валютні кредити 62 банків серед 11 колекторських компаній, що надають послуги по стягненню простроченої кредитної заборгованості.
 
Розподіл між учасниками конкурсу проходило публічно шляхом жеребкування, в результаті якої кожен учасник отримав у роботу кредитний портфель. Розподіл лотів проходило за двома категоріями - авто - і беззаставні (карткові) кредити.
 
Компанії «УкрБорг» отримала в роботу понад 75 тис. справ, 16 банків України, серед яких слід відзначити - «Дельта банк», «Банк «Фінанси та кредит», «Банк Форум», «Банк Михайлівський». Загальна сума переданої заборгованості становить понад 1,7 млрд.грн.

Для отримання юридичної консультації по кредитам:

1. Реструктуризація кредиту (списання)
2. Захист від колекторів
3. Зняття арешту з майна
4. Оскарження рішення суду (заочне, апеляція, касація)
5. Застосування позовної давності по кредиту
6. Припинення поруки, скасування виконавчого напису
7. Супроводження купівлі кредиту на голландському аукціоні
8. Списання боргів – банкрутство фізичних осіб
911inua@gmail.com - задайте нам питання!
063-595-87-10 - отримуйте консультацію за телефоном!