Як кредитні колектори стягують борги та як з цим боротися?

Якщо вас чи вашу родину турбують колектори і вимагають сплатити кредитний борг, то інформація в цій статті вам знадобиться.

Korotya advokat

Останнім часом, внаслідок неможливості банків резервувати фонди за безнадійними кредитними боргами або внаслідок ліквідації значної кількості банків, останні продають свої "проблемні" кредитні борги різного роду колекторським компаніям. Такий продаж відбувається або безпосередньо банками, або Фондом гарантування вкладів через електронний аукціон "Прозоро" за правилами голандського аукціону.

Якщо продаж відбувається діючим банком, то такий продаж як правило здійснюється відносно великої кількості кредитних боргів (кредитним пулом). Дуже рідко продають поодинокі права вимоги. Укладаються як правило договори факторингу (цесії), або договори купівлі продажу кредитного пакету, або договори відступлення прав вимоги. Якщо ж продає Фонд гарантування, то продаж відбувається в електронному варіанті на конкурентних засадах за участі тієї чи іншої біржі. Плюс такого аукціону в тому, що позичальник за заниженою ціною може викупити свій борг. В голандському аукціоні купівля здійснюється за покрокового зниження ціни починаючи від оцінки лоту (розміру кредитної заборгованості) до мінімальної ціни продажу (20% від оцінки лоту).

Отже, існує 3 види кредитних боргів, які відступаються колекторам: це кредитні борги, що забезпечені іпотекою (нерухомістю – будинками, квартирами, земельними ділянками), це кредитні борги, що забезпечені заставою (рухомим майно – зокрема транспортними засобами) та це без заставні кредитні борги, що не забезпечені жодним майном (так звані мікрокредити, або кредити за кредитними картами).

Що стосується кредитних зобов’язань по іпотеці: у вказаних ситуаціях позичальник найменш захищений від беззаконня колекторських компаній, оскільки навіть якщо у боржника немає майна і доходів, то існує іпотечне нерухоме майно, яке завжди можна спробувати відібрати. Такий відбір може відбуватися або в судовому порядку – шляхом подання позовів про стягнення кредитної заборгованості чи позовів про звернення стягнення на предмет іпотеки, або в позасудовому порядку – шляхом вчинення виконавчих написів нотаріуса відносно іпотечного майна чи реєстрації права власності на себе на нерухомість чи продажу нерухомого майна будь-якій особі. Позасудові способи стягнення боргів зустрічаються частіше ніж судові оскільки це набагато швидше і ефективніше для колекторів – вони відразу стають власниками іпотечного майна. Всі ці дії відбуваються зі значними порушеннями, а тому їх можна оскаржувати до суду чи до інших компетентних органів.

Що стосується кредитних боргів по заставному майну (по так званим авто кредитам): в таких ситуаціях позичальник краще захищений від колекторів, оскільки рухоме майно можна пересувати і його можна на певний час розмістити в місці про яке колектори не будуть знати. Також важливо щоб у боржника не було іншого майна, на яке можливо звернути стягнення. Застосовуються в цих випадках для стягнення боргів такі заходи: звернення до судових органів з позовами про виконання кредитного чи заставного зобов’язань, вчинення виконавчих написів нотаріуса на боргових документах та телефонне вимагання погашення боргу чи передання автомобіля кредитору.

Що стосується боргів по кредитним карткам та мікрозаймам: в цих ситуаціях позичальник захищений найкраще, оскільки в більшості випадків майна у нього не існує. Але головне те, що перспектива повернення боргу, якщо боржник цього не бажає, дуже незначна, так як стягнути такий борг можна лише через суд, а в суд кредитор не бажає подавати позов оскільки борг незначний і виграти суд, якщо позичальник буде заперечувати та наводити аргументи, дуже складно. Тому в цих випадках застосовується так званий "телефонний тероризм" - дзвінки боржнику, його родичам та колегам з різного роду погрозами. Також застосовують так звані "листи щастя" - листи з різними погрозами про подання до суду, відкриття кримінальних справ, опис майна боржника та його родичів та ін. Всі ці дії є незаконними та не реалізуються на практиці ніколи.

Отже, якщо ваш борг купила колекторська компанія, то це не означає, що вона у вас відбере останнє, що у вас є. Проти колекторів можна ефективно протидіяти та добитися врегулювання кредитного питання на дуже вигідних для вас умовах та списання значного розміру кредитної заборгованості.

Наші адвокати захистять вас від колекторів та їх незаконних дій, спишуть кредитну заборгованість та врегулюють питання по проблемним кредитам.

На консультацію ви можете записатися за вищезазначеним телефоном.