Припинення поруки та момент відліку позовної давності по кредиту

ВИСНОВОК Верховного Суду по справі про визнання договору фінансової поруки припиненим та зміни строку основного кредитного зобов’язання внаслідок направлення вимоги банком про повернення кредитних коштів.
 
21.01.2015 року Верховним Судом було ухвалено постанову з приводу спору про визнання фінансової поруки припиненою  внаслідок  направлення банком вимоги про дострокове повернення кредиту.
 
Суд зробив правовий висновок,  що банк, який пред’явив  вимогу про дострокове погашення заборгованості за кредитом, сплати процентів та пені, кредитор (банк)  відповідно до ч.2  ст. 1050 ЦКУ змінив основний строк виконання  кредитного зобов’язання та був зобов’язаний пред’явити позов до фінансового поручителя протягом 6 місяців, починаючи від цієї дати.
 
Отже, у разі зміни кредитором на підставі ч. 2 ст. 1050 ЦКУ строку виконання основного кредитного зобов’язання передбачений статтею 559 ЦКУ вказаний  строк підлягає обрахуванню  саме від цієї дати.
 
КОМЕНТАР:
 
Верховний суд підтвердив факт припинення договору поруки з причин не подання на поручителя позову після настання строку виконання кредитного зобов’язання на протязі 6 місяців.
 
Таким чином, зі спливу 6 місяців після настання строку повернення кредиту порука припиняється автоматично.
 
Крім цього, Верховний суд зробив важливий висновок з приводу зміни основного зобов’язання направлення вимоги про повне повернення кредиту. Вказаний висновок важливий не для припинення договору поруки, а для відліку позовної давності по кредиту, оскільки у випадку пропущення банком строку позовної давності є підставою для відмови судом у стягненні кредитних коштів. Але щоб  суд міг застосувати строк позовної давності, позичальник повинен зробити заяву саме в суді першої інстанції.
 
Також позичальник повинен слідкувати за тим, щоб не перервати позовну давність, адже саме сплата кредиту та підтрвердження кредитного боргу в листах – це і є переривання позовної давності.
 
Як використати ці два моменти (припинення поруки та направлення вимоги)?
 
1.Щоб не переривати позовну давність сплачуйте кредит та надсилайте листи в банк через поручителя. Тим самим, позовна давність не переривається.
 
2.Всі кошти сплачені через поручителя мають статус безпідставно отримані банком, оскільки договір поруки припинений.
 
3.Сплата через поручителя діє у випадку правильного формування призначення платежу.
 
Почитайте наші справи, які ми виграли використавши позовну давність по кредитному договору. Крім цього, вказану схему можливо застосувати і при реструктуризації кредиту в частині отримання дисконту.
 
911inua@gmail.com – для запитань!
 
063-595-87-10 – для консультацій!