Наші послуги

Юридичний висновок з приводу позасудового порядку стягнення на іпотеки!

Юридичний висновок з приводу позасудового порядку стягнення на предмет іпотеки!

 
 
Для отримання юридичної консультації по кредитам:

1. Реструктуризація кредиту (списання)
2. Захист від колекторів
3. Зняття арешту з майна
4. Оскарження рішення суду (заочне, апеляція, касація)
5. Застосування позовної давності по кредиту
6. Припинення поруки, скасування виконавчого напису

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. - задайте нам питання!
 
063-595-87-10 - отримуйте консультацію за телефоном!

Фабула справи:

Валютний кредит укладений в 2008 році. Кредитор (банк) з тимчасовою адміністрацією. На предмет іпотеки розповсюджується мораторій. Банк готує право вимоги по кредиту продати новому кредитору! Предмет іпотеки знаходиться на підконтрольній території в зоні АТО!

Клієнтом поставлені наступні питання:

  1. Чи може новий кредитор, який купив право вимоги отримати  право власності на предмет іпотеки (квартиру)?
  2. Чи може новий кредитор виселити прописаних осіб з предмету іпотеки?
  3. Як буде розвиватись ситуація зі стягнення на предмет іпотеки через суд та в позасудовий порядок?
  4. Що потрібно зробити та як необхідно діяти у випадку втрати предмета іпотеки?
  5. Чи застосовується позовна давність по кредиту?

1.Чи може новий кредитор, який купив право вимоги отримати  право власності на предмет іпотеки (квартиру)?

У випадку  продажу банком з ТА права вимоги з публічних торгів, міняється тільки кредитор, а структура договірних відносин залишається. Фактично, міняється тільки кредитор, а всі інші умови не змінюється, в тому числі позовна давність по кредиту.

 

2.Чи може новий кредитор виселити прописаних осіб з предмету іпотеки?

Особам, які виселяються у зв’язку зі зверненням стягнення, інше постійне житло надається тільки в тому разі, коли помешкання було придбане не за рахунок кредиту, забезпеченого його ж іпотекою. До такого висновку дійшов ВСУ в постанові від 18 березня 2015 року №6-39цс15

Установивши зазначені обставини та ухвалюючи рішення про відмову в позові про виселення відповідачів — мешканців будинку, суд першої інстанції, з яким погодилися суди апеляційної та касаційної інстанцій, застосував норму ч.2 ст.109 ЖК й виходив із відсутності правових підстав для їх виселення без надання іншого житлового приміщення.

Реальний приклад з нашої практики: http://mayorovgroup.com.ua/nasha-praktika/377-apelyatsiya-vidmovila-u-viselenni-z-kvartiri-pozichalnika

 

3.Як буде розвиватись ситуація зі стягнення на предмет іпотеки через суд та в позасудовий порядок?

 

Новий кредитор може:

 

  1. Подати позов про стягнення кредитних коштів через суд!

Якщо банк отримає таке рішення, то він не зможе продати предмет іпотеки з торгів, оскільки діє мораторій!

  1. Подати позов про стягнення на предмет іпотеки через суд!

Судова практика вважає, що мораторій на примусове відчуження житлових приміщень, що є предметом іпотеки за валютними кредитами, не може бути підставою для відмови у позові про звернення стягнення на предмет іпотеки, залишення позовної заяви без розгляду, зупинення чи закриття провадження за такою позовною заявою. Даний мораторій поширюється лише на виконання рішення про звернення стягнення на предмет іпотеки, а саме на його примусову реалізацію з прилюдних торгів в ході виконавчого провадження.

 

Таким чином, буде рішення суду про стягнення на предмет іпотеки з відстрочкою його виконання на час дії мораторію, наприклад:

1

 

  1. Зробити виконавчий напис на стягнення кредитних коштів – не передбачає втрати права власності на квартиру.
  2. Зробити виконавчий напис на стягнення на предмет іпотеки – скасовується через суд та діє мораторій.
  3. Оформити право власності на предмет іпотеки без суду – скасовується через Мінюст чи суд.

4.Що потрібно зробити превентивно та як необхідно діяти у випадку втрати предмета іпотеки?

Для того, щоб ускладнити стягнення на предмет іпотеки у позасудовий порядок (оформлення права власності), необхідно накласти на предмет іпотеки штучний арешт.  Вказаний арешт дозволить скасувати реєстрацію права власності на нового кредитору через Комісію з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації на протязі 45 днів. Наявність арешту предмету іпотеку, який не зняти через суд – є 100 % підставою для скасування такої реєстрації та повернення квартири у власність іпотекодавця.

2

Як швидко накласти арешт?

 

Власник іпотеки підписує зі знайомим нотаріальний договір позики на 50 000 грн. на строк 7 днів. В договорі позики прописуємо, що у випадку не повернення позики, нотаріус видає виконавчий напис на стягнення коштів. Вказаний виконавчий напис є виконавчим документом на підставі якого відкривається виконавче провадження про стягнення коштів та накладує арешт на майно (квартиру). Вказана операція займає 20 днів, при цьому не потрібно звертатись в суд, що значно довше!

Наявність арешту змусить нового кредитора звернутись в суд для того, щоб зняти його, а це приблизно 4-7 місяців. Навіть після рішення суду про зняття арешту, ви можете накласти новий арешт, а новий кредитор знову змушений звертатись до суду!

Вказані поради ми взяли з нашої практики, коли після таких дій нотаріус відмовився від позасудового порядку, а банк зробив це через реєстратора в адміністрації, і коли  ми повідомили реєстратора про наслідки на показали документи, реєстратор самостійно відмінивреєстраційнудію, як помилкову!

5.Чи застосовується позовна давність по кредиту?

 

Так, застосовується з наступних підстав:

Оскільки ви отримали від банку вимогу про дострокове погашення кредиту у 2012 році, то саме від цього строку необхідно рахувати строк позовної давності!

Отже, з даного пункту випливає, що позовна давність про стягнення коштів почалася:

  1. Від дати повернення (29.02.2012 року) кредитних коштів;
  1. З моменту отримання вимоги про стягнення на предмет іпотеки та повернення кредитних коштів.

    Звертаємо увагу на те, що відповідно до судової практики є окрема позовна давність на стягнення предмет іпотеки та окрема позовна давність на стягнення кредитних коштів.

Таким чином, нового кредитора необхідно повідомити заявою про застосування позовної давності та контролювати суди, щоб в суді заявити позовну давність. Таким чином, якщо ви заявити позовну давність, ви виграєте суд та новий кредитор втратить право на стягнення кредиту та втратить право на іпотеку!

ADVOKAT