Наші послуги

Представництво інтересів в судах у спорах з кредитними установами.

канатНаша Компанія надає весь спектр юридичних послуг з представництва інтересів клієнтів у спорах з банками, кредитними спілками та іншими фінансовими організаціями щодо кредитних та інших договорів.
 
Останнім часом в нашій країні збільшилася кількість так званих «проблемних» кредитів, тобто кредитів, за якими виникли великі заборгованості позичальників перед кредитними установами, пов'язані з фінансовими труднощами. Дана ситуація призвела до виникнення великої кількості судових позовів з боку кредитних установ до позичальників.
 
Пропонуємо коротко розглянути правові наслідки невиконання позичальником фінансових зобов'язань за кредитними договорами:
 
1. Виникнення права кредитної установи на звернення до суду. Після того, як позичальник перестає платити за кредитним договором, у нього виникає певна сума заборгованості, яка наростає після кожного чергового траншу з урахуванням штрафних санкцій, передбачених кредитним договором. Досягнення суми заборгованості певних розмірів, передбачених кредитним договором, дає право кредитній установі в односторонньому порядку розірвати кредитний договір. Наслідком чого є обов'язок позичальника протягом короткого терміну повернути кредитній установі всю суму позики, а також неоплачені відсотки і штрафні санкції. Невиконання позичальником даного зобов'язання в добровільному порядку, дає право кредитній установі на звернення до суду.
 
2. Звернення кредитної установи до суду. Кредитна установа звертається до суду за місцем реєстрації боржника або знаходження майна (предмета іпотеки). У судовому процесі, суд зобов'язаний детально вивчити порядок укладення та виконання кредитного договору, відповідність договору законодавству України, правильність нарахування відсотків і штрафних санкцій і т.д.
 
У судовому процесі позичальникові дуже важливо грамотно побудувати свою лінію захисту у процесі. Порядок укладення та виконання кредитного договору регулюється великою кількістю нормативних актів і дуже часто зустрічаються випадки, коли кредитні установи, які розробляють договору, не дотримуються всіх вимог, передбачених законодавством, тому важливо досконально проаналізувати текст договору і виявити дані невідповідності.
 
Позичальник наділений певними правами, якими він може скористатися в судовому процесі. Перш за все, слід пам'ятати, що позичальник може подати зустрічний позов до кредитної установи з вимогою визнати кредитний договір недійсним, якщо він був укладений з порушенням, або в інших передбачених законодавством випадках. Наслідком визнання договору недійсним є зобов'язання сторін повернути один одному все отримане за кредитним договором. Тобто, в цьому випадку, позичальник зобов'язаний буде повернути кредитній установі суму основного кредиту без урахування відсотків і штрафних санкцій та за вирахуванням вже виплачених йому сум.
 
Варто також відзначити, що в чинному законодавстві існує норма, яка передбачає визнання договору недійсним у разі виникнення обставин, що не залежали від сторін і які значною мірою впливають на кінцевий результат, отриманий з виконання договору. До даних обставин можна віднести різку зміну валютного курсу, однак на практиці не все однозначно, існують рішення суду як на користь позичальника так і відмови в задоволенні таких вимог.
 
Ще один момент, на який слід звернути увагу позичальникові, це його майно, яке знаходиться в заставі. Часто так буває, що кредитна установа не врахувало ряд особливостей майна, що передане йому в заставу. Мова йде про права на майно з боку інших осіб, які не брали участь в процесі підписання кредитного договору і не давали згоду на його укладення, однак претендують на майно або його частину (подружжя, особи, які передали позичальникові право власності на дане майно, особи зареєстровані або проживають в квартирі, і т.д.). Все це може стати підставою для звернення з позовом про визнання недійсним факту передачі в заставу майна, так як дана передача порушує права інших осіб, і як наслідок виведення майна з-під застави, що допоможе зберегти майно і значно "спростить" переговорний процес з банком .
 
3. Виконавче провадження. Після проходження всіх судових інстанцій і вступу рішення в силу, яке зобов'язує позичальника виплатити кредитній установі всю суму боргу, виконавча служба за заявою кредитної установи відкриває виконавче провадження. В процесі виконавчого провадження, виконавець визначає перелік майна, яке належить позичальнику та його поручителям, накладає на нього арешт і готує до подальшої реалізації. Слід пам'ятати, що у випадки нестачі коштів, отриманих від реалізації заставного майна, буде реалізовано інше майно позичальника.
 
4. Реалізація майна. Реалізація майна здійснюється спеціалізованою торговельною організацією на публічних торгах. Інформація про торги публікується в засобах масової інформації та на спеціалізованому сайті. Покупцем на торгах може бути будь-яка особа, яка виявила бажання придбати це майно. Стартова ціна майна визначається шляхом оцінки, яку замовляє торгова організація. У випадку, якщо на перших торгах ніхто не виявить бажання придбати майно, будуть проведені повторні торги. На повторних торгах, стартова ціна опускатітся на 20-30%. У випадку, якщо на торгах продати майно так і не вдасться, вона буде передана кредитній установі.
 
Якщо говорити про результати юридичного захисту інтересів позичальника в суперечках з кредитною установою, то вони можуть бути наступними:
 
1. Відмова кредитної установи від своїх вимог в повному обсязі. Цей варіант може бути здійснено у  випадках невеликої заборгованості позичальника або у виняткових випадках (відсутність у позичальника будь-якого майна, вкрай низька ринкова вартість заставного майна, претензії третіх осіб на майно та ін.). Відмова також може бути в результаті ефективних дій юристів, наприклад, якщо їм вдасться затягнути судовий процес або запитати його таким чином, що він перейде в розряд безперспективних.
 
2. Домовитися з кредитною установою. Варто пам'ятати, що криза торкнулася не тільки позичальників, але і кредитних установ, тому практично всі вони готові йти на компроміс з позичальником, так як їм потрібні, насамперед, грошові кошти, а не майно. З практики варто відзначити, що деякі кредитні установи готові скоротити суму боргу до 60%, якщо позичальник погашає борг відразу. Однак для цього слід провести ряд «підготовчих» заходів, це пов'язано з судовим процесом, обсягом і оцінкою майна позичальника та іншими моментами.
 
3. Зменшення суми боргу. У випадку, якщо вдасться визнати договір недійсним або незаконним порядок нарахування процентів або штрафних санкцій, то сума боргу може бути істотно зменшена.
 
Описана вище процедура стягнення заборгованості з позичальника кредитних установою, містить велику кількість нюансів і винятків, розібратися в яких позичальникові самостійно буде дуже складно. Тому рекомендуємо вам не затягувати зі зверненням за допомогою до досвідченого юриста.
 
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. - задайте нам питання!
063-595-87-10 - отримуйте консультацію за телефоном!